Zasilanie kamer IP, czyli jak działa PoE
Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
W branży CCTV coraz bardziej popularne stają się systemy sieciowe ze względu na prostotę montażu oraz coraz niższą cenę w porównaniu do tradycyjnych systemów analogowych. Z pewnością sposób wykonywania instalacji, jak i zasilania tych urządzeń również przyczynił się do jego coraz większej popularności. Chodzi o zasilanie kamer wykorzystując jeden przewód sieciowy, czyli tzw. PoE. W tym artykule skupimy się na aspektach technicznych, jak i praktycznych rozwiązaniach stosowanych w branży CCTV.
Co to jest poe?
Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest rozwinięcie skrótu PoE (z ang. Power over Ethernet). Oznacza to, że do zasilania urządzeń IP wykorzystujemy ten sam przewód, na którym odbywa się komunikacja. Chodzi oczywiście o skrętkę komputerową, która jest wykorzystywana do komunikacji urządzeń IP. Jest to bardzo wygodne podczas wykonywania instalacji, ponieważ nie musimy prowadzić osobnej linii zasilającej poszczególne urządzenia. Samo słowo PoE to za mało, aby precyzyjnie określić warunki zasilania urządzenia oraz dobrać dla niego odpowiednie urządzenie zasilające. Nie mówi nam to nic o metodzie, jaką wykorzystujemy do tego celu ani o wartości napięcia, jakie jest konieczne do prawidłowego działania.
Zasilanie PoE dzielimy na dwie podstawowe grupy:
Passive PoE – Tak zwane PoE pasywne nieokreślone żadnymi standardami sieciowymi. Zasilanie podawane jest w sposób ciągły ściśle określony przez producenta urządzenia.
IEEE 802.3af/at/bt – Standaryzowane metody zasilania PoE określone przez organizację IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Zasilanie podawane jest tylko wtedy, gdy podłączone urządzenie go potrzebuje.
Passive poe
Jest to metoda zasilania polegająca na podaniu napięcia na wolne (niewykorzystane) żyły przewodu. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się pary 4/5 (+) oraz 7/8 (-), ponieważ przy komunikacji Fast Ethernet (100BASE-TX) nie są one używane. Istnieją również urządzenia, które mimo połączenia Gigabit Ethernet (1000Mbps) wykorzystującego do transmisji wszystkie pary skrętki, umożliwiają jednoczesne zasilanie tych urządzeń. Napięcie o określonej wartości podawane jest w sposób ciągły! Oznacza to, że do takiego zasilacza bądź switcha możemy podłączyć tylko urządzenie, które jest zgodne z tą metodą zasilania. Podłączenie innego urządzenia może spowodować jego […]
Powiązane produkty
xPoE-3-11 Niezarządzalny switch PoE 802.3af/at
Parametry techniczne:
- Wejście 1 x PoE RJ45
- Wyjście 2 x PoE RJ45
- Zwiększenie zasięgu 100 m
- Zabezpieczenie przepięciowe TAK
- Sygnalizacja pracy Diody LED w złączach RJ45
- Obudowa IP20
- Temperatura pracy -25…+65 °C
- Zasilanie 802.3af / 802.3at / Passive PoE
- Napięcie wyjściowe 802.3af / 802.3at / Passive PoE
- Wymiary 51 x 51 x 23 mm
- Waga 0,042 kg
PIX-POE8AT-2GE 10-portowy switch, 8x PoE af/at, 2x UPLINK GE
Parametry techniczne:
- Porty: 8x PoE, 2x UPLINK GE
- Standard PoE: 802.3af / 802.3at
- Przepustowość PoE: 10 / 100 Mb/s
- Przepustowość UPLINK: 10 / 100 / 1000 Mb/s
- Moc pojedynczego portu PoE: 30 W
- Sygnalizacja pracy: Diody LED
- Temperatura pracy: 0…+55 oC
- Zasilanie: 48 – 56 V DC (zasilacz w zestawie)
- Wymiary: 219.6 x 105 x 27.6 mm
- Waga: 1 kg
BCS-IP5/E-S Switch PoE 5x PoE, 1x UPLINK
Parametry techniczne:
- Porty 5xPoE + 1xUplink
- Standard PoE 802.3at/af
- Przepustowość 10 / 100 Mbit
- Zasięg 100 m
- Sygnalizacja pracy Optyczna sygnalizacja stanu zasilania oraz transmisji danych
- Hermetyczny TAK
- Obudowa IP55
- Gwarancja producenta 24 miesiące
Powiązane porady
Cztery kamery IP PoE na jednym przewodzie – Rozwiązania ATTE
Zdarza się, że podczas prac, gdzie wykonywane jest okablowanie, jest położony tylko jeden przewód. Potem nagle klient zmienia zdanie i musimy dołożyć kolejne kamery. Wtedy takie rozwiązanie jest idealne.
Rozwiązanie problemu zbyt dużej odległości kamery IP od switcha PoE
Film porusza problem zbyt dużej odległości kamery IP od switch-a PoE, temat poprowadził gościnnie Mirosław Zając. Kamera IP znajdująca się w odległości powyżej 100 m od przełącznika sieciowego PoE Podłączając kamerę IP w systemie monitoringu musimy zwrócić uwagę na dwa bardzo ważne czynniki: kamera musi znajdować się w odległości do 100 m od przełącznika sieciowego, do którego … Czytaj więcej »