Uniwersalny nadajnik ABAX 2 do czujek zewnętrznych – ATX-220
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Migracja z DSC do SATEL – co z rezystorami?
Jak skonfigurować centralę Perfecta z LCD, aby utworzyć zdalne połączenie z komputerem?
Zależność pomiędzy czułością wejścia centrali a czułością czujki
Jak zasilić antenę UBIQUITI ze switcha PoE?
Jak skonfigurować jednorodzinny system wideodomofonu BCS Line?
Czujka AXD-200 jaka jest, każdy widzi. Jednak od kwietnia 2022 roku urządzenie to zostało doposażone w dwa kolejne tryby pracy: ATX-220 oraz ATX-230. Dotychczasowe tryby pracy (np. czujka magnetyczna, czujka wstrząsowa, czujka temperatury, zalania itd.) pozostały bez zmian. Różnica polega na tym, że zamiast 7 wariantów pracy jest ich 9 (w razie potrzeby czujkę można zaktualizować – w zasadzie następuje to automatycznie, jeżeli tylko zaktualizowany zostanie kontroler ABAX 2).
Pojawiła się jeszcze jedna zmiana w nowej generacji czujek AXD-200 do systemu ABAX 2. Wybór trybu pracy może odbywać się bezpośrednio z programu DloadX podczas dodawania urządzenia. Nie ma konieczności operowania na czujce, jak do tej pory.
Po co tryb ATX-220?
Tryb ATX-220 może być wykorzystany na przykład jako uniwersalny nadajnik do dowolnej czujki przewodowej. Dzięki dwóm wejściom NC można podłączyć do niego styk alarmowy (pierwsze wejście – M1) oraz styk sabotażowy (drugie wejście – M2) dowolnej czujki alarmowej. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej do czujek ruchu montowanych na zewnątrz.
Czy wiesz, że…
istnieją specjalne wersje czujek firmy OPTEX, które mają bardzo niski pobór prądu. Są przeznaczone do pracy bateryjnej i współpracują z uniwersalnymi nadajnikami (jak np. czujka AXD-200 w trybie ATX-220). Takie czujki mają w symbolu dodatkową literę R.
Jak skonfigurować czujkę AXD-200 w tabeli ABAX 2?
Przykładowa konfiguracja czujki w tabeli ABAX2 wygląda następująco:
Podczas dodawania urządzenia można określić, czy czujka ma zająć jedną, czy dwie pozycje (patrz rys. 1). W omawianym przypadku czujka powinna zajmować dwie pozycje. Tylko w taki sposób będzie się dało podłączyć oba styki czujki, […]
Powiązane produkty
AXD-200 Bezprzewodowa czujka uniwersalna, ABAX 2
Parametry techniczne:
- Rodzaj komunikacji: Dwukierunkowa
- Częstotliwość pracy: 868 MHz
- Zasięg komunikacji bezprzewodowej: 2000 m
- Sygnalizacja optyczna: Dioda LED
- Kolor: Biały
- Temperatura pracy: -10…+55 oC
- Bateria: CR123A 3 V
- Pobór prądu: 7 mA
- EN50131: Grade 2
- Wymiary: 20 x 102 x 23 mm
- Waga: 0.59 kg
Powiązane porady
Jak zintegrować alarm przewodowy z bezprzewodowym? Taką funkcjonalność posiada ABAX2.
Masz już alarm w domu a chcesz zabezpieczyć także budynek gospodarczy bez prowadzenia kabli? Sprawdź jak zintegrować system przewodowy z bezprzewodowym z wykorzystaniem SATEL ABAX2
Satel ABAX 2 – czym się różni w stosunku do poprzedniego ABAX’a?
Od 1 kwietnia 2019 w ofercie Satel dostępny jest nowy system bezprzewodowy – ABAX 2. Poprzedni system, dobrze znany „ABAX” został zastąpiony nowymi urządzeniami o nowych możliwościach. Jednak nie o możliwości tutaj chodzi, a o rozwiązania technologiczne, które zostały zaimplementowane w nowym ABAX 2. Aby zrozumieć fenomen zmian, najpierw przyjrzymy się temu, jak wyglądał wcześniejszy … Czytaj więcej »