Timery stref w centrali Integra
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
PRF-LCD-A2 – manipulator ABAX 2 z czytnikiem kart do centrali Perfecta?
Przewód 6-żyłowy do czujek to jednak za mało. Do czego służą inne złącza w czujce?
Jak podłączyć rolety elektryczne do alarmu? (cz.1)
Co instalator ma do ukrycia? Czyli krótki wywód na temat uchwytów montażowych
Mikrotik mAP 2nD jako przydatne narzędzie w monitoringu IP
W centrali Integra możliwe jest samodzielne ustawienie godziny włączenia i wyłączenia czuwania. Taka funkcjonalność dostępna jest dla użytkownika systemu, a więc nie trzeba dysponować do tego hasłem instalatora.
Timery Stref – do czego służą?
Już sama nazwa pozwala się domyślić odpowiedzi na to pytanie – system może samodzielnie uruchomić dozór w strefie o konkretnej godzinie, a później ten dozór wyłączyć. Dlatego też jeżeli trzeba zabezpieczyć pomieszczenie czy budynek – w tym przykładzie niech będzie to kawiarnia – ale zachodzi obawa, że komuś zdarzy się zapomnieć o włączeniu czuwania (na przykład na noc), można skorzystać z timera.
Punkt widzenia instalatora – ustawienia przez program DloadX
Instalator, konfigurując system za pomocą programu DloadX, wchodzi w ustawienia strefy, jak na poniższym zrzucie:
Okno konfiguracji timerów strefy może zostać otwarte tylko wtedy, kiedy dostępne jest połączenie z centralą. Warto zwrócić uwagę, że na powyższym zrzucie widoczne są ustawienia dotyczące tylko godziny włączenia czuwania (brak godziny wyłączenia).
Uwaga!
Timery sterujące pracą strefy biorą pod uwagę taki parametr jak „Priorytet timera”. To bardzo ważna zmienna, a od jej właściwych ustawień zależy odpowiednia praca timera. Zostanie ona dokładnie omówiona w dalszej części artykułu.
Punkt widzenia użytkownika – konfiguracja z manipulatora LCD
Nawet jeżeli instalator nie skonfiguruje wstępnie timera strefy, użytkownik systemu może samodzielnie wprowadzić właściwe ustawienia. Przedstawia to poniższa wizualizacja:
Jak widać, procedura jest stosunkowo prosta. Wystarczy wejść w menu „Zmiana opcji” i tam ustawić wszystkie szczegóły dotyczące danego timera. Taki zabieg może być wykonany przez administratora, ale też przez użytkownika typu „normalny” (z domyślnymi uprawnieniami).
Godziny włączenia i wyłączenia czuwania
Co istotne, można podać tylko godzinę włączenia czuwania (patrz rys. 1.), ale możliwe jest też ustawienie obu godzin – włączenia oraz wyłączenia (patrz rys. 2.). Konsekwencją drugiej opcji jest to, że czuwanie wyłączy się, nawet jeżeli żaden pracownik nie przyjdzie rano do kawiarni (np. dlatego, że jest święto), a zatem obiekt przestanie być chroniony. Dlatego warto rozważyć, czy rzeczywiście system powinien mieć możliwość samodzielnego wyłączenia czuwania o danej godzinie. Znacznie bezpieczniejszym wariantem jest codzienne wyłączanie czuwania przez użytkownika. W takim wypadku timer stanowi tylko element zabezpieczający – zadba o uzbrojenie alarmu, kiedy użytkownik zapomni włączyć dozór ręcznie.
Innymi słowy
Timery traktuje się najczęściej jako dodatek. Gdyby ktoś zapomniał włączyć czuwanie, system sam je uruchomi. Nie należy jednak polegać na timerach w 100%, to użytkownik powinien świadomie aktywować czuwanie, kiedy opuszcza budynek.
„Ustawiłem godzinę wyłączenia czuwania, ale system sam się nie wyłączył – co się dzieje?”
Tego typu pytania instalator może usłyszeć dość często i zazwyczaj przyczyną problemu jest parametr o nazwie „Priorytet timera”. Zaznaczony jest na poniższym zrzucie ekranu:
Timer włącza czuwanie zawsze o godzinie włączenia czuwania (np. o 21:00) i dodatkowo wyłącza czuwanie o godzinie wyłączenia czuwania (np. 6:30) – na ten moment zasada działania jest dość oczywista. Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy użytkownik wyjdzie z obiektu wcześniej (np. o 18:00) i postanowi sam włączyć czuwanie za pomocą swojego hasła (lub pilota, karty zbliżeniowej, aplikacji itp.). To oczywiście słuszne zachowanie, ingeruje ono jednak w pewien sposób w pracę centrali.
Kiedy nadchodzi godzina 21:00, a więc czas, gdy timer miał wykonać zaprogramowane polecenie (włączenie czuwania), system orientuje się, że strefa już czuwa. W efekcie timer nie robi nic, ponieważ uznaje, że jego zadanie zostało wykonane. Jest to działanie poprawne – dopiero w następnym kroku możemy zobaczyć skutki niezgodne z pierwotnymi założeniami.
Nastaje poranek i timer zgodnie ze swoimi ustawieniami powinien wyłączyć czuwanie o 6:30. Kiedy jednak nadchodzi ta pora timer nie dezaktywuje czuwania. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie uznaje, że skoro czuwanie zostało uruchomione przez użytkownika, to również użytkownik powinien je wyłączyć.
Jak to obejść?
Jeżeli timer ma zawsze, bezwzględnie od sytuacji, wyłączać czuwanie o danej porze, należy zaznaczyć opcję „Priorytet timera”. Opcja dostępna jest tylko dla instalatora, użytkownik nie może samodzielnie jej włączyć/wyłączyć. Kiedy już wspomniana opcja zostanie zaznaczona, urządzenie zawsze będzie dążyć do wyłączenia czuwania, nawet wtedy, kiedy zostało ono uruchomione ręcznie przez użytkownika.
Podsumowanie
Timery stref są wygodnym rozwiązaniem dla użytkownika, który nie ustalił z instalatorem kwestii automatycznego sterowania czuwaniem strefy (opartego o system godzinowy). Kwestie, które szczególnie warto zapamiętać, przedstawiono w punktach poniżej:
- Timery strefy warto traktować jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby użytkownik sam zapomniał włączyć czuwanie.
- Timer strefy można skonfigurować samodzielnie przy użyciu manipulatora (nie trzeba posiadać hasła serwisowego).
- Możliwe jest podanie wyłącznie godziny uzbrojenia (lub obu – uzbrojenia i rozbrojenia).
- Należy ustalić, czy timer ma zawsze bezwarunkowo wyłączać czuwanie (opcja „Priorytet timera”, domyślnie wyłączona).
Istnieje też inne rozwiązanie: zamiast timerów strefy można użyć zwykłych timerów, które mają funkcję ustanawiania wyjątków i pozwalają na wyłączenie uprawnień do zmian godzin przez użytkownika.
Powiązane produkty
INT-KLCDS-GR Manipulator LCD
- Rodzaj manipulatora: LCD
- Kolor podświetlenia: zielony
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
- Certyfikat EN50131: Grade 2
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
- Pobór prądu (gotowość): 33 mA
- Max pobór prądu: 151 mA
- Wymiary: 114 x 94 x 23,5 mm
INT-KLCD-BL Manipulator LCD
- Rodzaj manipulatora: LCD
- Kolor podświetlenia: niebieski
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
- Certyfikat EN50131: Grade 3
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
- Pobór prądu (gotowość): 17 mA
- Max pobór prądu: 101 mA
- Wymiary: 140 x 126 x 26 mm
INT-TSI-WSW Manipulator z ekranem dotykowym 7″
- Rodzaj manipulatora: Dotykowy
- Przekątna ekranu: 7 ”
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
Powiązane porady
Automatyczne uzbrojenie strefy – timery i odraczanie autouzbrojenia
Z timerami w centralach alarmowych spotkała się prawdopodobnie większość instalatorów. System sterowany przez timer stanowi często swoisty „bezpiecznik”, który zadziała, kiedy użytkownik zapomni uzbroić system ręcznie. Co jednak, kiedy w środku przebywają jeszcze ludzie (np. zostali dłużej w pracy) i nagle słychać uzbrajanie się systemu? Procedura autouzbrajania strefy może być przerwana poprzez… przerwanie załączania Czyli … Czytaj więcej »
Tryby czuwania w centrali INTEGRA
Tryby załączenia czuwania w centrali alarmowej INTEGRA to temat, który często jest pomijany. Ten artykuł ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi zasady poruszania się po tych zagadnieniach. Gdzie dokładnie spotykamy tryby załączenia czuwania? Istnieją kilka miejsc, gdzie można spotkać się z trybami załączenia czuwania, np.: Załączając czuwanie z manipulatora poprzez sekwencję „hasło *” (a nie hasło … Czytaj więcej »