Porady
Porada nr 0217

Technologia LoRa i BiDi od Nice – cechy wspólne i różnice

Technologia LoRa i BiDi
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

Nice w roku 2019 wprowadził dwie nowe technologie – LoRa i Bidi. Umożliwiają one zaawansowane sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi. Jakie walory posiadają urządzenia dwukierunkowe? Czym się różni technologia LoRa od BiDi? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części zestawienia tych dwóch technologii.

LoRa i BiDi – różnice

  • Na pierwszy rzut oka – kolor

Produkty z technologią LoRa wyróżniają się czerwonym kolorem – z pewnością odróżnisz je na tle innych produktów. Poza kolorem pilot i odbiornik wizualnie (w wymienionych wyżej technologiach) niczym się nie różnią – są eleganckie i praktyczne. Pilot ON3EBD oraz ON3ELR posiadają w zestawie dedykowany uchwyt (LoRa – kolor biały, BiDi – kolor czarny) dlatego możesz przymocować go do ściany lub deski rozdzielczej samochodu. Nadajnik możesz też przymocować do kluczy i używać jak breloczek.

  • Sterowanie dalekozasięgowe

Pilot w technologii Bidi ma standardowy zasięg do 200 metrów (w terenie otwartym), w tej kategorii wyprzedza go obecnie jedynie pilot w technologi LoRa, który w dobrych warunkach (na otwartej przestrzeni) posiada zasięg do 1 km (w terenie otwartym). Urządzenia wykonane w technologi LoRa świetnie sprawdzą się do użytku w miastach gdzie występują zakłócenia radiowe na wysokim poziomie. Unikalny dwukierunkowy protokół radiowy używający specjalnej modulacji LoRa znacznie poprawia zasięg i odporność na zakłócenia względem komunikacji BiDi.

 

  • Kompatybilność

System BiDi jest kompatybilny ze wszystkimi centralami Nice do bram wjazdowych oraz garażowych, posiadających złącze SM. W celu podłączenia oraz uruchomienia pilota wystarczy otworzyć centralkę sterującą i wymienić w prosty sposób moduł zwykłego odbiornika na OXI BiDi. Podobnie odbiornik OXILR w technologi LoRa współpracuje z każdą centralą Nice wyposażoną w gniazdo SM. Jednak OXILR współpracuje jedynie z nadajnikami LR (ON3ELR)

  • Pamięć

Radioodbiornik OXI BiDi może zapisać aż do 750 nadajników dwukierunkowych bądź 1024 nadajników jednokierunkowych. Większą ilość nadajników może zapamiętać radioodbiornik w technologi LoRa bo aż do 1024 nadajników dwukierunkowych z technologią LoRa.

Uwaga. Radioodbiornik OXI LR może zapisać do 1 024 nadajników dwukierunkowych, ale tylko tych  z technologią LoRa

LoRa i BiDi – cechy wspólne

  • Możliwość skopiowania kodu z nadajnika do nadajnika

Praktyczność – to jedna ze wspólnych cech technologii LoRa i BiDi.  Piloty mogą wymieniać kody identyfikacyjne między sobą. Dodatkowo nie musisz zbliżać się do instalacji żeby aktywować kolejny pilot przy użyciu pilota już aktywowanego w radioodbiorniku. Dzięki wymianie Kodu Aktywacji możesz dokonać tego zbliżając dwa piloty.  

  • Sprawdzenie stanu bramy

Piloty w technologi LoRa oraz BiDi współpracują z modułami radioodbiorników w technologii dwukierunkowej. Oznacza to że może wysyłać polecenia do urządzeń wykonawczych, ale też otrzymywać informacje zwrotne.

Przykład:

Naciśniecie na pilocie przycisku otwarcia lub zamknięcia bramy –  pilot wibruje, a dioda LED zapala się na zielono potwierdzając, że polecenie zostało poprawnie odebrane.

Naciśnięcie na pilocie przycisku „i”, a następnie przycisk sterujący bramą:

  • dioda świeci na zielono – brama jest otwarta
  • dioda świeci na czerwono – brama jest zamknięta
  • dioda świeci na pomarańczowo – brama jest otwarta częściowo lub jest w ruchu.


  • Szyfrowanie kodu pilota – Dynamiczne zmienne

Zarówno urządzenia w technologi BiDi jak i LoRa gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki szyfrowanej komunikacji.

  • Technologia NFC oraz dedykowana strona WEB

Technologię Near Field Communication (NFC), umożliwiającą bezpośrednią komunikację pilota ze smartfonem zastosowano w produktach BiDi oraz LoRa. Technologia NFC pozwala na dostęp do dodatkowych funkcji pilota. Wystarczy zbliżyć smartfon do pilota,  żeby aplikacja firmy Nice odczytała poziom naładowania baterii pilota oraz wyświetliła krótką instrukcję użytkowania.

  • Współpraca z siecią Mesh

Produkty w technologii LoRa nie współpracują z siecią Mesh, dlatego nie jest możliwe dodatkowo zwiększyć zasięgu o kolejne urządzenia.

Technologia BiDi może współpracować z siecią mesh utworzoną przez inne urządzenia  Nice znajdujące się w pobliżu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz sprawdzić i sterować bramą z większej odległości – np. z drugiej strony posesji.

Dwukierunkowe piloty BiDi komunikują się z dwukierunkowymi odbiornikami rolet, markiz czy żaluzji. Dzięki czemu możesz zarządzać automatyką w całym domu. Możesz ustawić program tak, aby o ustalonej porze podnosiły się rolety, aktywował zraszacz lub otwierała brama garażowa.

 

  • Instalacja radioodbiorników  OXI LR oraz OXI BD

Przede wszystkim: łatwa i szybka instalacja. Radioodbiorniki są kompatybilne ze wszystkimi centralami sterującymi Nice, które są wyposażone w gniazdo SM. Wystarczy jedynie wyciągnąć stary radioodbiornik z centrali sterowania i wymienić go na nowy OXI LR lub OXI BD.

Podsumowanie

Technologia LoRa i BiDi są w znacznym stopniu do siebie podobne. Dlatego aby dokonać wyboru technologii warto ocenić warunki w jakich urządzenie ma pracować i jasno określić potrzeby klienta.

Poniżej znajdziesz tabele z zestawieniem cech technologii LoRa i BiDi

Bonus

Ciekawostki o technologii LoRa

  • LoRaWAN (w skrócie LoRa) to rozległa wąskopasmowa sieć dalekiego zasięgu, która została zaprojektowana, aby pobierała jak najmniej energii, a prędkość transmisji danych zmienia się zależnie od długości komunikatu.
  • Architektura sieci LoRa bazuje na topologii gwiazdy, w której bramki są pomostami zapewniającymi transmisję pomiędzy urządzeniami końcowymi a serwerem centralnym.
  • Wykorzystując m.in. technologię wynalezioną w latach 30. ubiegłego wieku, a mającą powszechne zastosowania w radarach wojskowych oraz algorytmy korekcji błędów, standard LoRa umożliwia demodulację sygnału użytecznego na poziomie poniżej poziomu szumów (ok. -160 dBm)
  • Sieć LoRa jest zabezpieczona przed nieautoryzowanym dostępem przez unikatowy klucz dostępu (EUI64), unikatowy klucz aplikacji (EUI64) i specyficzny kod urządzenia (EUI128) identyfikujący jego rodzaj.

 

Oceń poradę:

Powiązane porady

Porada nr 0213

Nice BiDi-dwukierunkowa komunikacja radiowa.

Film: Nice BiDi - dwukierunkowa komunikacja radiowa 5:34
Ocena:

Droga radiowa Nice BiDI Tym razem poznamy i przetestujemy dwukierunkową drogę radiową BiDi firmy Nice. Zastosowanie Drogę radiową Nice Bi-Directional opracowano w celu poprawienia komfortu użytkowania automatycznych bram Nice. Dzięki zastosowaniu technologii radiowej dwukierunkowej, użytkownik dostaje potwierdzenie odebrania polecenia przez centralę napędu oraz w każdej chwili może sprawdzić położenie bramy. Daje to możliwości dotąd nieoferowane … Czytaj więcej »