Tomasz Tarnówka
Specjalista z zakresu systemów automatyki do bram. Prowadzi szkolenia tematyczne. Na co dzień zajmuje się sprzedażą oraz wsparciem technicznym. Hobbistycznie muzyk - saksofonista :)
Kontakt
Zobacz również
Sterownik Nice Wi-Fi – Cz.1 – Jak podłączyć i skonfigurować
Moduł Nice-Wi-Fi to urządzenie, służące do zdalnego uruchamiania automatycznych bram za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfon, czy tablet. W tym odcinku dowiesz się jak podłączyć sterownik do centrali siłownika oraz skonfigurować z urządzeniem mobilnym.
O sterowniku Nice Wi-Fi
Dziś mamy przyjemność zaprezentować Państwu interesujący produkt, jakim jest moduł Nice Wi-Fi. Służy on do zdalnego uruchamiania automatycznych bram (siłowników do bram) za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony, czy tablety.
Moduł Nice Wi-Fi to niewielkie urządzenie elektroniczne, które po odebraniu rozkazu wysłanego z aplikacji uruchomi przekaźnik znajdujący się w obwodzie wyjściowym.
Jego bez potencjałowe styki, zmieniając status z NO na NC (normalnie otwarte – normalnie zwarte) można podłączyć do dowolnego urządzenia, gdzie do uruchomienia wymagane jest tego typu sterowanie.
Np.: może to być któreś z wejść sterujących w centralach automatyki Nice: Wejście „Krok-po-kroku”, „Otwórz” lub „Zamknij”.
Co więcej – tego typu wyjście sterownika umożliwia jego użycie do niezliczonej ilości innych zastosowań, a ograniczeniem będzie tu wyłącznie inwencja instalatora.
Sterownik Nice Wi-Fi posiada również dwa wejścia czujników, Dzięki nim zobaczymy w aplikacji, że brama osiągnęła położenie krańcowe .
Zasilanie modułu to 24 V prądu stałego lub przemiennego. Takie napięcie znajdziemy w każdej centrali sterującej automatyką Nice.
Z modułem Nice wi-fi współpracuje aplikacja, którą użytkownik pobierze ze sklepu Google Play lub Apple Store – w zależności od systemu, pod którym pracuje jego smartfon.
Jak przebiega proces podłączenia i konfiguracji sterownika Nice Wi-Fi (SBP-01)
Po pierwsze należy założyć konto na serwerze cloud.supla.org.
– po otwarciu strony na serwerze SUPLA klikamy „Utwórz konto”, wypełniamy formularz i jeszcze raz klikamy „Utwórz konto”. Na podany adres email otrzymamy link aktywujący nasze konto.
Po aktywacji konta logujemy się na stronie cloud.supla.org, używając danych, podanych w naszym formularzu rejestracyjnym. Uzyskamy wtedy dostęp do danych niezbędnych dla konfiguracji modułu.
Podłączenie modułu Nice Wi-Fi do centrali sterującej siłownika Nice HOPP
Zasilanie 24 V (w tym przypadku prądu stałego) pobierzemy z sąsiadujących zacisków złącz Krok-Po-Kroku oraz Stop. Uwaga na biegunowość! W module plus zasilania podajemy na zacisk A2.
Przekaźnikowe wyjście z modułu, podłączamy do dowolnego wejścia sterującego w centrali. Np.: do wejścia Krok-Po-Kroku.
W fabrycznie nowym, lub zresetowanym module, zaraz po podłączeniu dioda CONFIG powinna szybko migać. Moduł pracuje teraz w trybie konfiguracji – jako punkt dostępowy Wi-Fi o nazwie NICE Wi-Fi.
Przy pomocy dowolnego urządzenia (komputer, tablet, smartfon) łączymy się z siecią wifi o nazwie NICE Wi-Fi. W pasku przeglądarki wpisujemy adres http://192.168.4.1. Otworzy się nam strona konfiguracyjna modułu, gdzie wprowadzimy ustawienia dostępu do naszej domowej sieci wifi, a więc nazwę sieci i hasło. Musimy też uzupełnić dane dostępowe do serwera SUPLA. Dostępne są one na naszym profilu, po zalogowaniu na cloud.supla.org – w żółtym formularzu. Przepisujemy adres serwera do pola Server, identyfikator lokalizacji do pola Location ID, oraz hasło do pola Location Password. Następnie klikamy – SAVE.
Teraz należy ponownie uruchomić moduł przez chwilowe odłączenie go od zasilania lub naciśniecie przycisku CONFIG. Po chwili nawiąże on łączność z Waszą siecią WiFi a następnie z serwerem SUPLA i będzie gotowy do pracy.
Konfiguracja aplikacji na smartfonie
Ściągamy aplikację z odpowiedniego sklepu i instalujemy. Po jej pierwszym uruchomieniu należy uzupełnić dane dostępowe do serwera SUPLA. Potrzebne dane znajdziecie na zielonym formularzu supla-client na waszym profilu użytkownika na serwerze SUPLA. Dane z formularza przepisujemy do odpowiednich pól w aplikacji.
Po ich zatwierdzeniu aplikacja połączy się z serwerem SUPLA i umożliwi Wam sterowanie bramą z dowolnego miejsca na świecie, w którym macie dostęp do Internetu.
Aby dowiedzieć się jak otrzymywać informacje w aplikacji o położeniu bramy obejrzyj drugi odcinek o sterowniku Nice Wi-Fi.
Zapraszamy do subskrypcji kanału – Montersi.pl
Produkt omówiony na filmie jest dostępny w sklepie Montersi.pl.
Pełne wsparcie techniczne (filmy, artykułu, szkolenia) dla klientów Montersi.pl znajdziesz na stronie MontersiWsparcie.
Aby uzyskać dostęp do najlepszej pomocy technicznej oraz wszystkich przywilejów zostań naszym klientem. Dlaczego warto dołączyć do nas? Szczegóły na stronie wsparcia.
Powiązane produkty
Nice Wi-Fi Sterownik elektroniczny
- Sterowanie: Telefon komórkowy
- Komunikacja: Wi-Fi
- Zasięg Wi-Fi: Do 200 m w terenie otwartym
- Wejścia: 2x
- Wyjścia: 1x bezpotencjałowe NO / NC
- Obciążalność styków: 5A / 250V AC
- Obudowa: IP20
- Zasilanie: 24V AC / DC
- Pobór prądu – stand by: DC – 10mA / AC – 16mA
- Pobór prądu – aktywny przekaźnik: DC – 27mA / AC – 62mA
- Wymiary: 47 x 47 x 20 mm
- Waga: 0.04 kg
Powiązane porady
Jak zaprogramować moduł Nice Wi-Fi – Uproszczony sposób.
Tym razem dowiesz się jak wygląda skrócona instrukcja aktywacji modułu Nice Wi-Fi.
Od dłuższego czasu, firma Nice udostępnia użytkownikom skróconą wersję programowania modułu Nice Wi-Fi, co czyni urządzenie jeszcze szybszym i prostszym w instalacji.
Jak rozpoznać, że mamy taką wersję urządzenia? Informacja ta, jest zamieszczona na opakowaniu zestawu sterownika.
Sterownik Nice Wi-Fi – Cz.2 – Sprawdź położenie bramy na smartfonie
Film prezentuje sposób podłączenia interfejsu Nice-INT do sterownika Nice-Wi-Fi w taki sposób aby ikona w aplikacji Nice Wi-Fi prezentowała aktualne położenie bramy.
Steruj automatyką Nice ze smartfona. Test modułu IT4WiFi.
Steruj bramą Nice za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie. Moduły do sterowania automatyką bram poprzez urządzenia mobilne, zyskują coraz większą popularność. Ten sposób uruchamiania automatyki niesie ze sobą wiele korzyści, m.in.sterowanie z dowolnego miejsca, informacje na temat stanu bramy, czy integrację z innymi systemami zarządzania budynkiem.