Sterowanie rolety z pojedynczego przycisku
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Realizując sterowanie roletami z centrali Integra (np. z manipulatora i aplikacji mobilnej), klient chce, aby mimo to przy oknie znalazł się podwójny przycisk roletowy (patrz poniższy obrazek). Wtedy oba przyciski podłączamy pod dwa wejścia centrali (lub ekspandera) i realizujemy funkcje podnoszenia i opuszczania rolety przez silnik elektryczny.
Przedstawiony schemat to sytuacja, która jest przez instalatorów pożądana i naturalna. Czasami jednak zdarza się, że instalator alarmu zastaje na obiekcie przewód do… tylko jednego przycisku (czyli zamiast 3 żył, dostępne są dwie żyły). Co zrobić w takiej sytuacji? Można skorzystać z dedykowanych sterowników do rolet, którym wystarcza tylko jedno wejście sterujące (jeden przycisk).
Jednak to jest rozwiązanie, które wymusza zwiększenie budżetu na system (kupując zewnętrzne moduły). Natomiast głównym założeniem artykułu jest zrobienie tego wykorzystując centralę serii Integra – bez dodatkowych układów czy urządzeń pośredniczących.
Nasz cel to skonfigurowanie sterowania roletą, wykorzystując do tego tylko jeden fizyczny przycisk. Sterowanie odbywać się będzie w sekwencji: krok po kroku. Oznacza to, że jeden i ten sam przycisk będzie realizował zadanie:
otwórz -> stop -> zamknij -> stop -> otwórz -> stop -> zamknij -> stop itd.
Poniżej widoczny jest diagram sterowania, który pokazuje proces uruchomienia wyjść roletowych.
Jak to zrobić na centrali Integra? Wszystko po kolei..
Krok 1: Jeden przycisk podłączamy pod dwa wejścia centrali
Fizycznie mowa o wciąż jednym przycisku, natomiast w systemie musimy go podłączyć pod dwa fizyczne wejścia (np. Z1 i Z2). Poniżej widoczny jest przykładowy schemat:
Powiązane produkty
INT-ORS Ekspander wyjść
- Ilość wyjść: 8
- Obciążalność wyjść: 16 A @ 250V AC
- Wyjścia przekaźnikowe: TAK
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 230 mA
INT-IORS Ekspander wejść / wyjść
- Rodzaj: Ekspander wejść i wyjść
- Ilość wejść: 8
- Ilość wyjść: 8
- Obciążalność wyjść: 16 A @ 250V AC
- Wyjścia przekaźnikowe: TAK
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 280 mA
- Inne: Wejścia i wyjścia przekaźnikowe
Powiązane porady
Jak podłączyć rolety elektryczne do alarmu? (cz.1)
Temat rolet elektrycznych sterowanych przez system alarmowy bardzo często wraca. W tym artykule wyjaśnię, w jaki sposób podejść do tego zagadnienia. Centrala alarmowa i rolety automatyczne? Pierwszą kwestią jest wybór właściwej centrali alarmowej. Nie tylko centrale SATEL potrafią sterować roletami, ponieważ bardzo ciekawe możliwości posiadają również centrale firmy ROPAM, np. NeoGSM-IP lub OptimaGSM. Zdecydowanie najwięcej … Czytaj więcej »
Rolety w centrali INTEGRA – konfiguracja (cz. 2)
Poprzedni artykuł tego cyklu dotyczył sposobu podłączania silnika rolety do centrali alarmowej. W tej edycji zajmiemy się oprogramowaniem pracy rolety, która jest podłączona do INTEGRY. Dedykowane wyjścia Każda centrala INTEGRA posiada dwa specyficzne typy wyjść: 105. Roleta w górę 106. Roleta w dół Z poprzedniego artykułu wiemy, że klasyczny silnik do rolety zajmie w centrali … Czytaj więcej »
Grupowe sterowanie rolet w centrali Integra
Integra i rolety to para, która jest powszechnie spotykana. O ile sterowanie pojedynczą roletą jest proste – w zasadzie nie wymaga ekstra konfiguracji, to sterowanie grupowe rolet w centrali Integra nie jest takie oczywiste. Artykuł krok po kroku prowadzi przez proces konfiguracji, pokazując jeden z patentów. Zapraszam do lektury. Na tej stronie znajdziecie również kilka … Czytaj więcej »