Michał Puto
Handlowiec i specjalista ds technicznych w dziedzinie automatyki bramowej, kontroli dostępu, domofonów i wideodomofonów. W chwilach wolnych wielki pasjonat sportu.
Kontakt
Zobacz również
Blokada dostępu serwisu (nie „kołki” RESET) – konkretne zasady funkcjonowania w centralach Integra
#01 Logika w centralach INTEGRA – obowiązkowe intro
Jak wyświetlać pogodę na manipulatorze INT-TSI SATEL? – poradnik krok po kroku
Jak włączyć powiadomienia push w urządzeniach Hikvision?
ROI – Region zainteresowania
Przetestowaliśmy kontroler dostępu ZS44-X z czytnikiem biometrycznym i modułem WI-FI
W ofercie marki VIDOS od pewnego czasu pojawiły się urządzenia oznaczane w symbolach literką X takie jak zamki szyfrowe oraz wideodomofony. W tym filmie Michał omówi przedstawiciela tej pierwszej grupy czyli zamek szyfrowy ZS44-X.
W kolejnych filmach pokażemy jak zaprogramować szyfrator ZS44-X VIDOS
Zamek ZS44-X to naprawdę dobrze wykonany szyfrator. Trzymając go w ręku mamy poczucie solidnego wykonania. Zwarta metalowa i co ważne wandaloodporna obudowa, przystosowana jest do montażu natynkowego z możliwością pracy na zewnątrz dzięki stopniu ochrony IP65. Dużą zaletą jest jego wszechstronność jeśli chodzi o sposoby autoryzacji. Mamy do czynienia z dotykową podświetlaną klawiaturą a więc możliwość sterowania za pomocą kodu PIN. Wbudowany czytnik RFID w standardzie UNIQUE działający na częstotliwości 125kHz oraz czytnik biometryczny co daje nam 3 różne sposoby autoryzacji.
Czytnik bardzo szybko reaguje na dowolny tag RFID na całej przedniej powierzchni, klawiatura natychmiastowo reaguje na przyłożony palec nawet w rękawiczkach co zdecydowanie ułatwi pracę w warunkach zimowych. Także czytnik biometryczny wyjątkowo skutecznie reaguje na odcisk palca.
Urządzenie może pracować w 3 trybach:
- autonomicznym – przechowując do 600 różnych odcisków palców i do 10 000 kart i kodów,
- czytnika – a więc w zintegrowanym systemie kontroli dostępu dzięki protokole WIEGAND 26,
- bistabilnym – który naprzemiennie włącza i wyłącza przekaźnik (po pomyślnej autoryzacji)
Zasilanie szyfratora to 12V DC, maksymalny pobór prądu to 100mA. Jest 1 wyjście przekaźnikowe ze stykami NO/NC o obciążalności do 3A. Jest także wejście które po zwarciu do masy zasilania służy do podłączenia np. przycisku wyjścia. W celu podniesienia bezpieczeństwa jest wbudowany alarm. Po pięciu nieudanych próbach autoryzacji uruchomi się dość głośnym dźwiękiem buzzera.
Na koniec coś co otwiera nam całkiem nowe możliwości w wykorzystaniu tego szyfratora i cecha wyróżniająca urządzenia VIDOS z serii X – wbudowany moduł WIFI. Dzięki temu rozwiązaniu poza lokalnym sterowaniem możemy za pomocą aplikacji mobilnej nie tylko sterować wyjściem przekaźnikowym, ale także zdalnie dodawać użytkowników przyznając im stały lub czasowy dostęp, dodając bądź usuwając kody dostępu, przyznając im stały lub czasowy dostęp zgodny z harmonogramem czasowym.
Takie rozwiązania coraz częściej pojawiają się w terminowym wynajmie prywatnych kwater czy nawet hotelach. Administrator zdalnie może przyznać dostęp osobie wynajmującej. Aplikacja, która zapewnia nam to rozwiązanie to TUYA – na urządzenia Android oraz iOS. Konfiguracja aplikacji i sparowanie z naszym szyfratorem jest prosta. Aby cały proces przebiegł sprawnie nasze urządzenie mobilne i szyfrator muszą znajdować się w zasięgu sieci WIFI.
Powiązane produkty
ZS44-X Autonomiczny zamek szyfrowy z czytnikiem UNIQUE i Wi-Fi, TUYA
Parametry techniczne:
- Typ urządzenia: Zamek szyfrowy
- Napięcie zasilania: 12 V DC
- Pobór prądu: 35 mA ( czuwanie), 100 mA (praca)
- Praca autonomiczna: TAK
- Ilość użytkowników: 10000
- Typ obsługiwanych kart: Unique 125kHz
- Podświetlana klawiatura: TAK
- Wbudowany moduł Wi-Fi: TAK
- Obudowa: IP65
- Wymiary: 134 x 47 x 24 mm
Powiązane porady
#1 Jednorodzinny system wideodomofonowy Hikvision: Podstawowa konfiguracja
Podstawową konfigurację systemu wideodomofonowego marki Hikvision można wykonać bezpośrednio z poziomu monitora. Producent przygotował do tego celu specjalny kreator, który podczas pierwszego uruchomienia monitora przeprowadzi użytkownika przez wszystkie niezbędne kroki. Niestety nie każdą opcję można wykonać z poziomu samego monitora. Bardziej zaawansowana konfiguracja możliwa jest tylko poprzez aplikację iVMS-4200. Ten poradnik pokaże, jak wykonać całą … Czytaj więcej »
#2 Jednorodzinny system wideodomofonowy Hikvision: Dodatkowe monitory oraz stacje bramowe
Druga część artykułu dotyczącego konfiguracji systemu wideodomofonowego Hikvision dotyczyć będzie rozbudowy systemu o kolejne monitory oraz stacje bramowe. Na początku warto przypomnieć, że mowa jest o systemie jednorodzinnym, czyli takim w którym każdy panel bramowy posiada jeden przycisk wywołania. Naciśnięcie przycisku na dowolnej stacji bramowej skutkuje dzwonieniem na wszystkich monitorach. Jak dodać kolejny monitor do … Czytaj więcej »