Programy narzędziowe dla instalatora – KtoryCOM, UNIQUE Converter oraz Generator HS.
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Tym razem porcja trzech programów, które przydadzą się do codziennej pracy instalatora systemów alarmowych i kontroli dostępu. Wszystkie programy dostępne są w wersji freeware dla aktywnych.
Który COM?
Na pierwszy ogień idzie program „KtoryCOM?”. Został on napisany na potrzeby szkoleń, które prowadzimy. Ten mały program ma jedno proste zadanie – pokazać numer ostatnio wykrytego portu COM. Kiedy podłącza się przejściówkę USB-RS lub inną, symulującą obecność portu RS-232 w systemie, należy sprawdzić, pod jakim numerem została wykryta.
Zwyczajnie robi się to w oknie „Menedżer urządzeń”. Żeby się do niego dostać, należy trochę się naklikać. Proponowany program skraca ten proces do minimum. Wystarczy go „zamontować” na pulpicie i uruchomić. Dosłownie dwoma kliknięciami instalator dowiaduje się, jaki numer portu COM zajmuje podłączona przejściówka.
Należy pamiętać, że program pokazuje ostatnio wykryty port COM, a nie konkretnie port COM należący do przejściówki USB-RS232. To jednak nie stanowi problemu. Aplikacja odświeża się automatycznie co 1000 ms. Jeżeli zajdą zmiany co do portu, program to wyświetli. Poniżej, na niebieskiej belce dostępny jest program (spakowany do zip).
Pobierz program „Który COM?”
UNIQUE Converter
Kolejna propozycja dotyczy ciekawego programu, który przelicza kod karty zbliżeniowej UNIQUE na popularne formaty liczbowe, które są stosowane w systemach SATEL i ROGER. Jeżeli posiadasz kartę Unique 125 kHz, to dodając do systemu kontroli dostępu ROGER zauważysz inny kod, niż dodając tą samą kartę do systemu SATEL (Integra, Versa). W systemach Roger numer seryjny karty jest prezentowany w postaci dziesiętnej (pełna 40 bit, 16bit i 8bit). Inaczej jest w systemach SATEL – tutaj numer karty jest widoczny w postaci heksadecymalnej, czyli szesnastkowej.
Jak to przeliczać? Bardzo łatwo, ponieważ można skorzystać np. z kalkulatora systemu Windows, który należy przełączyć w tryb programisty. Można to zrobić szybciej, dlatego przedstawiam program, który całą robotę przeliczania robi za nas.
Powiązane porady
Znam Twoje hasło serwisowe. Dlaczego?
Hasło serwisowe w systemie alarmowym to często pomijany temat. To poważny błąd. Lekceważenie zagadnienia z ustawieniem odpowiedniego hasła może przynieść bardzo przykre skutki. Nie stosuj wszędzie tego samego hasła Ta historia mogłaby zdarzyć się naprawdę… Firma „ABC-Alarmy” z dużym stażem na rynku, dostała zlecenie na montaż alarmu w Czujkowicach. Instalacja i konfiguracja przebiegła pomyślnie. Klient … Czytaj więcej »