Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
Zobacz również
Konfiguracja systemu HiWatch IP #3: Połączenie zdalne przez chmurę HIK-CONNECT
Konfiguracja systemu IP HiWatch #1: Podłączenie oraz dodanie kamer IP
Podstawowe funkcje sieciowe wiersza poleceń CMD
Stary manipulator od CA-64 – kompatybilny z Integrą czy nie?
Hasła w centralach Integra – musisz to wiedzieć jeśli instalujesz w obiektach wymagających zgodności z normą PN-EN 50131-1
Pomiar temperatury ciała w praktyce. Jak działa system kamer termowizyjnych BCS?
Jak działa system kamer termowizyjnych do dokładnego pomiaru temperatury ciała człowieka?
Film o zestawie do bezkontaktowego mierzenia temperatury ciała człowieka za pośrednictwem kamery Termowizyjnej BCS. Dzięki niemu możliwa jest kontrola temperatury każdej osoby wchodzącej do obiektu (nawet jeśli w danej chwili wchodzi kilka osób jednocześnie!)
Taki system dobrze sprawdza się w miejscach gdzie przemieszcza się znaczna ilość osób, na przykład w szpitalach, fabrykach lub lotniskach itp. Pomiar temperatury obiektów za pomocą kamer termowizyjnych możliwy jest już od dawna, lecz wymaga od osoby mierzącej odpowiedniej konfiguracji kamery, znajomości dokładnych parametrów badanego obiektu jak i warunków w których dokonujemy pomiaru.
Z tego właśnie powodu mierzenie temperatury człowieka powinno charakteryzować się bardzo dużą dokładnością, ponieważ od tego zależy czy osoba z podwyższoną temperaturą zostanie wpuszczona do budynku.
BlackBody – co to jest i do czego służy?
Aby uzyskać dokładność pomiaru wynoszącą nawet do +- 0,3°C należy użyć wzornika temperatury jakim jest BlackBody. Użycie wzornika pozwala na automatyczną kalibrację większości parametrów kamery dzięki czemu dokładność pomiaru zostaje zwiększona. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele innych czynników mających wpływ na wynik pomiaru.
Kamera oraz BlackBody zamontowane są na statywach o odpowiednich wysokościach. Rekomendowana wysokość montażu kamery to 2m, natomiast wzornik powinien być zamontowany na wysokości 1,8m. Odległość między kamerą, a wzornikiem powinna wynosić 3m. I to właśnie w takiej odległości od kamery następuje pomiar temperatury.
Wynika z tego konieczność wyznaczenia strefy pomiaru, która ze względu na kąt widzenia kamery nie powinna być szersza niż 1,3m. Miejsce montażu kamery oraz wzornika powinno być tak wybrane aby osoby przechodzące nie znajdowały się pomiędzy nimi, nie zasłaniały BlackBody. Warto również zwrócić uwagę na to aby żadna z przechodzących osób nie miała możliwości przypadkowego przesunięcia statywów, ponieważ kamera ma zapamiętaną pozycję BlackBody.
Kamera lokalizuje ludzką twarz znajdującą się w strefie oraz wykonuje pomiary temperatury. Wartość temperatury odczytywana jest w pierwszej kolejności z kącika oczu, ponieważ jest to miejsce najmniej narażone na błędy pomiarowe. W przypadku gdy osoba nosi okulary pomiar zostaje wykonany bezpośrednio na czole w jego najcieplejszym punkcie.
Domyślnie maksymalna dopuszczalna wartość odczytanej temperatury wynosi 37.3 °C. Po wykryciu osoby z większą temperaturą następuje wyzwolenie alarmu, którym może być odtworzenie dźwięku na głośniku kamery oraz mrugnięcie diody znajdującej na jej przedniej części.
Jakie zadanie spełnia rejestrator w systemie do mierzenia temperatury ciała?
Rejestrator służy do nagrywania oraz gromadzenia danych dotyczących pomiarów temperatury. Możliwe jest wyświetlenie statystyk oraz wyszukanie wszystkich nagrań na których dana osoba się znajduje. Jego dodatkową funkcjonalnością jest wykrywanie czy osoba ma założoną na twarz maskę ochronną.
Jako, że rejestrator umożliwia podłączenie aż 128 kamer IP to można go wykorzystać do analizy obrazu z istniejących już kamer na obiekcie. Dzięki temu możemy sprawdzać czy w pozostałych miejscach osoby również mają założone maski na twarz.
Przydatne linki:
System do pomiaru temperatury ludzkiego ciała BCS (zapytaj o cenę – system podlega indywidualnej wycenie projektu)
Inne produkty z dziedziny kamer termowizyjnych
Powiązane produkty
System do pomiaru temperatury ludzkiego ciała BCS (BCS-TIP5240813-IR-TTW)
Parametry techniczne:
- Przetwornik obrazu T: Mikrobolometryczny, W: 1/2.8″ CMOS
- Max. rozdzielczość T: 1280 x 1025, W: 1920 x 1080 (2 Mpx)
- Czułość termalna < 40 mK @ f/1.0
- Efektywne piksele 400 x 300
- Wielkość piksela 17 um
- Charakterystyka widmowa 8 ~ 14 mm
- Pomiar temperatury +30…+45 °C
- Czułość 0 lux (wł. IR)
- Obiektyw T: 13 mm, W: 8 mm
- Zasięg oświetlacza 35 m
- Dzień/noc TAK
- ICR TAK
- WDR TAK
- Kompresja obrazu Kamera: H.265 / H.264, rejestrator: Smatr H.265+ / Smart H.264+ / H.265 / H.264
- Funkcje Dzień/noc, DNR, AGC, BLC, HLC, ROI, Defog, Strefy prywatności
- Interfejs Ethernet Kamera: 1x 10 / 100 Mb/s, rejestrator: 4x 10 / 100 / 1000 Mb/s
- Interfejs RS-232 TAK
- Interfejs RS-485 TAK
- Wyjścia wideo 3x HDMI i 2x VGA
- Wejścia alarmowe Kamera: 2x, rejestrator: 16x
- Wyjścia alarmowe Kamera: 2x, rejestrator: 8x
- Lokalne nagrywanie (karta SD) TAK
- Obudowa IP67
- Obudowa zewnętrzna TAK
- Temperatura pracy +10…+30 °C
- Zasilanie Kamera: 12 V DC, PoE 802.3af, rejestrator: 100 – 240 V AC
- Pobór mocy Kamera: max. 12 W, rejestrator: max. 40 W (bez dysków)
- Wymiary Kamera: 292.1 x 103.8 x 96.7 mm, rejestrator: 439.7 × 446.2 x 89 mm
- Waga Kamera: 1.4 kg, rejestrator: 8.55 kg
Powiązane porady
BCS Line AI: Rozpoznawanie twarzy
Pojęcie detekcji twarzy spotykane jest od dłuższego czasu w rejestratorach oraz kamerach marki BCS. Zasada działania jest bardzo prosta i polega na wykryciu twarzy oraz wykonaniu jej zdjęcia. Następnym krokiem jest przesłanie informacji do urządzenia nagrywającego, którym zazwyczaj jest rejestrator. W tej części zajmiemy się rozszerzeniem tej funkcjonalności, czyli rozpoznawaniem twarzy, a co za tym … Czytaj więcej »
BCS Line AI: Wprowadzenie
Nowa seria urządzeń BCS oznaczona symbolem „Ai” to kamery i rejestratory, które posiadają zaawansowane algorytmy analizy obrazu wykorzystujące sztuczną inteligencję. Dzięki nim możemy zrealizować różne funkcje oraz zadania, które wykonywane będą w sposób automatyczny. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala określić jaki obiekt jest obecnie obserwowany oraz zapisać jak najwięcej informacji z nim związanych. Zdecydowanie zwiększa to … Czytaj więcej »