Po co dwa porty sieciowe w rejestratorze IP?
Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
Zobacz również
Jak skonfigurować podgląd z kamer IP lub rejestratora przez sieć LAN
Jak dodać kamery PIXIR do dowolnego rejestratora
PIXIR #3 Detekcja ruchu, funkcje inteligentne oraz powiadomienia push.
Dodawanie urządzeń Z-Wave oraz Nice do centrali Yubii Home.
Zdalne sterowanie szlabanem na osiedlu przez moduł GSM
Urządzenia rejestrujące obraz zwykle posiadają tylko jeden interfejs sieciowy, który zapewnia komunikację zarówno z kamerami, jak i siecią lokalną. Takie rozwiązanie spotkamy w większości małych rejestratorów przeznaczonych do niewielkich systemów VSS. Zwykle są to urządzenia obsługujące nie więcej niż 16 kamer IP. W przypadku większych systemów stosuje się bardziej rozbudowane rejestratory, które mają dwie lub więcej kart sieciowych. To właśnie na nich skupimy się najbardziej, a co najważniejsze na trybach pracy jakie oferują. Na początek warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku rozwiązaniami.
Rejestrator z jedną kartą sieciową
Urządzenia posiadające tylko jeden interfejs sieciowy przeznaczone są głównie do małych instalacji, gdzie niezawodność działania nie jest priorytetem. Prawidłowo działający system powinien spełniać dwa warunki. Po pierwsze rejestrator musi mieć komunikację sieciową z kamerami IP, aby rejestrować z nich obraz. Po drugie musimy zapewnić mu dostęp do Internetu, ponieważ większość klientów wymaga zdalnego podglądu. Spełnienie tych dwóch warunków wymusza stosowanie jednej adresacji IP dla wszystkich urządzeń (rejestrator, kamery, router). W konsekwencji wszystkie urządzenia takie jak smartfony, komputery itp. mają dostęp do urządzeń CCTV (rejestrator, kamery IP).
Rys 1. Przykładowe zastosowanie rejestratora z jednym portem sieciowym
Aby w takiej konfiguracji zapewnić bezpieczeństwo, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad tzn. ustawić silne hasła do wszystkich urządzeń oraz odpowiednio ustawić uprawnienia dostępowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak użycie zaawansowanego routera, zastosowanie wirtualnych sieci lokalnych (VLAN) oraz odpowiednie ustawienie reguł na zaporze ogniowej (firewall).
Rejestrator z wbudowanym switchem poe