Porady
Porada nr 0247

Jak działa przekaźnik? Dlaczego stosujemy go w systemach alarmowych?

Porada widoczna dla konta STANDARD
Praca w branży elektronicznych systemów zabezpieczeń daje Ci gwarancję, że usłyszysz stwierdzenie: "musisz zastosować przekaźnik" albo "podłącz to przez przekaźnik".  Czy wiesz, że ten mały, "niewinny" element elektroniczny potrafi wygenerować impuls o napięciu około 300V? Jak to jest możliwe? Jak działa przekaźnik i po co ta dioda przy przekaźniku? Po co w ogóle przekaźnik w systemie alarmowym?
czy chcesz mieć dostęp do wszystkich treści?

Kontakt

Praca w branży elektronicznych systemów zabezpieczeń daje Ci gwarancję, że usłyszysz stwierdzenie: „musisz zastosować przekaźnik” albo „podłącz to przez przekaźnik”.  Czy wiesz, że ten mały, „niewinny” element elektroniczny potrafi wygenerować impuls o napięciu – powiedzmy – 300V? Jak to jest możliwe? Jak działa przekaźnik i po co ta dioda przy przekaźniku? Po co w ogóle przekaźnik w systemie alarmowym?

Jeżeli czujesz potrzebę dowiedzenia się jak to działa, ale „od kuchni”, to o tym jest właśnie ten artykuł (a może nawet seria, która rozłoży temat przekaźników na czynniki pierwsze).

Przy wyłączeniu przekaźnika na cewce powstaje napięcie kilkuset woltów (!)

Poniżej oscylogram, który prezentuje przebieg napięcia na cewce przekaźnika.

oscylogram cewka
Przebieg napięcia na cewce przekaźnika w momencie wyłączenia

 

Jedna kratka to zakres 100V, natomiast w osi poziomej widzimy czas (jedna kratka to 0.5 ms, czyli 500 us). Kiedy przekaźnik jest załączony, napięcie cewki wynosi około 12 V. W momencie wyłączenia przekaźnika (czyli moment zdjęcia napięcia z cewki), powstaje duży (mało powiedziane) skok napięcia o odwrotnej polaryzacji. W prezentowanym przypadku (mały przekaźnik analogiczny do RM-85) jest to napięcie o wartości ~316 V! Czas trwania tego impulsu napięcia jest bardzo krótki i zwykle nie zagraża człowiekowi, jednak w zupełności wystarcza do tego, aby na przykład… uszkodzić wrażliwe układy elektroniczne.

Rozważania akademickie odkładamy na bok, natomiast skupię się na prostym opisie tego zjawiska w taki sposób, aby było ono przyswajalne dla nie-elektroników.

CO się dzieje, kiedy wyłączamy przekaźnik?

Głównym elementem przekaźnika elektromagnetycznego jest cewka indukcyjna. Jest to popularny element elektroniczny, który spotykany jest (w znacznych ilościach) praktycznie w każdym urządzeniu elektronicznym. W przekaźnikach cewka pełni specjalną rolę – kiedy płynie przez nią prąd, wytwarza pole magnetyczne powodując przyciągnięcie pewnych elementów, które docelowo robią zwarcie na stykach.

Innymi słowy, cewka zachowuje się jak mini elektromagnes, który przyciąga do siebie metalowe […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane produkty

Powiązane porady

Porada nr 0229

Systemy alarmowe – wstęp (część 1)

Artykuł: Systemy alarmowe - wybór systemu i jego elementów oraz wycena
Ocena:

Rozpoczynamy serię kilku artykułów, które mają za zadanie wprowadzić czytelnika w świat systemów alarmowych. Poruszymy tutaj koncepcje, różne podejścia i warianty, ale bez podawania konkretnych rozwiązań sprzętowych. Chodzi o to, aby poznać specyfikę takich instalacji, a nie konkretny system danego producenta. Zapraszam! Część 1 – dobór systemu i wycena instalacji alarmowej System sygnalizacji włamania i … Czytaj więcej »

Porada nr 0230

Systemy alarmowe – okablowanie (część 2)

Systemy alarmowe - okablowanie
Ocena:

Wszystko o okablowaniu w systemach alarmowych – niezbędna wiedza Kolejna część serii dotyczącej podstaw systemów alarmowych. Tym razem skupimy się na temacie okablowania do systemów alarmowych. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytania: jaki rodzaj przewodów stosować? czy kolor poszczególnych żył ma znaczenie? czy skrętka jest dobra czy nie do systemów alarmowych? skrętka UTP „za … Czytaj więcej »

Porada nr 0177

GPRS-A – Jak zdalnie otwierać szlaban na osiedlu?

Zdalne otwieranie szlabanów na osiedlu - konfiguracja 2:39
Ocena:

Kolejna odsłona urządzenia alarmowego, którego tym razem stosujemy do sterowania szlabanem wjazdowym na osiedle. GPRS-A – to moduł komunikacyjny, którego domyślną funkcją jest realizacja powiadamiania o alarmie w systemach alarmowych. Moduł posiada jednak szerszy zakres możliwości. W prezentowanym filmie pokażemy konfigurację GPRS-A, która pozwala na sterowanie szlabanem lub bramą osiedlową. Instalator ma możliwość podania do … Czytaj więcej »