LED w czujkach ruchu – zdalne wyłączenie sygnalizacji
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Starożytny zwyczaj nakazuje, że zabawy z elektroniką należy rozpocząć od włączenia i wyłączenia diody LED. Podtrzymamy tradycję i ten artykuł będzie właśnie na temat sterowania diodą w czujce.
Dzisiaj praktycznie każda czujka ruchu posiada wbudowaną sygnalizację wykrycia naruszenia. Taka sygnalizacja to zazwyczaj dioda lub zestaw diod LED. W najprostszym ujęciu, dioda zapala się na kilka sekund, kiedy czujka alarmowa widzi ruch. Czas świecenia może być różny w zależności od producenta.
Jak to bywa, takie świecenie ma pozytywne i negatywne strony. Pozytywne jest na pewno to, że instalator może zweryfikować poprawność działania czujki (np. wykonując tzw. test krokowy, czyli po prostu „przejść się” przed czujką i obserwując diodę, ustalić pole widzenia czujki). Jednak nie tylko instalator ma możliwość obserwacji diody, a każda osoba. W artykule zajmiemy się tym, w jaki sposób można wyłączyć taką diodę (nie tylko za pomocą wbudowanej w czujkę zworki).
Co na to norma PN-EN?
W Polskiej Normie PN-EN 50131-2-2 (wrzesień 2009), „Część 2-2: Czujki sygnalizacji włamania, Pasywne czujki podczerwieni” istnieje zapis (pkt. 4.2.2) – „Sygnalizacja stanu wykrycia”. Uogólniając, mówi on o tym, że czujki powinny być wyposażone we wskaźnik, który zadziała w przypadku wykrycia ruchu. Tym wskaźnikiem jest np. dioda LED.
Norma dodatkowo sugeruje, że dla stopni 1 i 2 (Grade 1 i 2 wg. PN-EN 50131-1), powinno być możliwe zdalne włączenie/wyłączenie tego wskaźnika i/lub lokalne włączenie/wyłączenie po usunięciu obudowy czujki, czyli zmieniając położenie dedykowanej zworki. Dla stopnia 3 i 4 urządzenie (czujka) powinno mieć możliwość zdalnej zmiany działania wskaźnika.
Powyższe zapisy można spotkać również w normie dotyczącej czujek mikrofalowych (PN-EN 50131-2-3), tj. „Część: 2-3: Wymagania dotyczące czujek mikrofalowych”.
Co to dla nas oznacza?
Przede wszystkim to, że każda certyfikowana czujka (wg. PN-EN 50131) musi mieć możliwość wyłączenia diody.
Po co w ogóle wyłączać diodę w czujce?
Ponieważ kiedy […]
Powiązane porady
Czy sygnalizator do alarmu jest konieczny? Norma PN-EN 50131-1
Niejednokrotnie można spotkać się z debatami na temat tego, czy zawsze trzeba stosować sygnalizator akustyczny/optyczny do instalacji alarmowej (SSWiN). I prawie zawsze można spotkać różne opinie w tej sprawie. W tym artykule przedstawimy założenia normy PN-EN 50131-1, które dotyczą tej właśnie sprawy. Nie będziemy więc kierować się tzw. „zdrowym rozsądkiem” a tym, co mówi na … Czytaj więcej »
Norma PN-EN 50131-1 – wybrane ciekawostki
Tym razem nie o konfiguracji alarmów, ale o normach. Temat obowiązkowy dla każdego, kto chce zgłębić swoją wiedzę w branży systemów zabezpieczeń. Przedstawię tylko ciekawostki, w jasny, prosty sposób – bez posługiwania się zawiłymi paragrafami. Przejdźmy do konkretów. Stara norma VS nowa norma Stara norma PN-E-08390:1993, jak sam zapis wskazuje, została wprowadzona w Polsce w … Czytaj więcej »