Porady
Porada nr 0058

Który moduł GSM SATEL wybrać?

gsm satel

Kontakt

ktory gsm wybrac?Na stronie naszego wsparcia znajduje się wiele poradników, które dotyczą konfiguracji kilku najpopularniejszych obecnie modułów GSM firmy SATEL. Do tej pory skupiałem się na pisaniu „jak to skonfigurować”, ale wciąż wiele osób zadaje pytanie: jaki moduł GSM wybrać?
Dlatego ten artykuł skupia się na różnicach w modułach SATEL i ma podpowiedzieć Wam, który z dostępnych modułów GSM tego producenta znajdzie się w Waszej instalacji.

 

 

Uwaga!
Oferta modułów GSM od Satel uległa zmianie. Polecamy zapoznać się z naszymi innymi poradnikami, które omawiają zastosowanie i konfigurację poszczególnych układów.

Jakie moduły GSM SATEL mamy do dyspozycji?

Od samego początku założyłem, że wspomnę o wszystkich modułach GSM tego producenta. Poniżej tabela prezentująca wszystkie obecne dostępne moduły GSM SATEL.

tabela gsm satel

Celowo nie wspominam tutaj o module MICRA, ponieważ moduł ten stanowi osobny wątek i najczęściej nie stanowi on rozważań instalatora przy wyborze modułu GSM do centrali.

Na podstawie nazw powyższych modułów, możemy wyróżnić 3 grupy urządzeń. Są to odpowiednio moduły: LT-x, GPRS-x oraz GSM-x („x” oznacza tutaj konkretny model danej serii). Najpierw kilka słów o poszczególnych seriach.

LT-1 i LT-2

Symulacja linii telefonicznej, szczegółowe powiadomienie ze źródłem alarmu, brak wyjść i brak  możliwości sterowania po SMS, powiadomienie głosowe.

GPRS-T1

Symulacja stacji monitorowania, szczegółowe powiadomienie ze źródłem alarmu, brak wyjść i brak możliwości sterowania po SMS, powiadomienie CLIP (dzwoni, ale nie przekazuje głosu).

i pozostałe GPRS-T2, GPRS-T4, GPRS-T6

Moduły uniwersalne, ogólne powiadomienie (nie rozróżnia czujki), wyjścia do zdalnego sterowania po SMS, powiadomienie CLIP (dzwoni, ale nie przekazuje głosu).

GSM-4 i GSM-5

Symulacja linii telefonicznej, szczegółowe powiadomienie ze źródłem alarmu, wyjścia do zdalnego sterowania po SMS, powiadomienie głosowe.

 

porównanie modułów GSM SATEL
Szybkie porównanie modułów GSM SATEL

 

Z powyższych opisów wynika, że mamy do wyboru dwa warianty: albo decydujemy się na szczegółowe powiadomienie (i brak sterowania) albo możliwość sterowania wyjściami za pomocą SMS (i ogólne powiadomienie). Dopiero moduły GSM-4 i GSM-5 tworzą wspólny mianownik. Umożliwiają one realizację szczegółowego powiadomienia oraz sterowanie wyjściami poprzez SMS. Są jednak droższe i przez to nie są tak popularne.

Dla osób żądnych wiedzy, poniżej przedstawiam bardziej rozbudowane opisy poszczególnych modułów GSM. Opis konfiguracji niektórych pozycji dostępny jest w innych poradnikach.

Charakterystyka modułów LT-1 oraz LT-2

Pierwotnie nazywały się LT-1S oraz LT-2S. Oba moduły podłącza się do złącz dialera centrali alarmowej (TIP, RING). Symulują one analogową linię telefoniczną. Jeśli do centrali alarmowej zostanie podłączony syntezer mowy (SM-2 lub INT-VG), to moduły mogą przekazać komunikat głosowy (podczas telefonowania „wpuszczą” komunikat do powiadomienia). Różnica między modułami LT-1 i LT-2 jest taka, że moduł LT-2 posiada dodatkowo 4 wejścia na swojej płycie. Podanie masy lub zabranie masy z któregoś z wejść może wyzwolić powiadomienie, np. wysłanie SMS.

Moduły LT-1 oraz LT-2 umożliwiają realizację szczegółowego powiadomienia. Tzn. użytkownik systemu alarmowego może dostać SMS’y zawierające dokładne źródło alarmu, np. „Alarm kuchnia”, „Alarm Sypialnia”. Treści SMS konfiguruje instalator. Moduły z serii LT nie umożliwiają zdalnego sterowania systemem za pomocą komend SMS. Oba programowane są przy użyciu programu DLOAD10 (kabel USB-RS lub DB9F/RJ-KPL ).

LT1 i LT2 SATEL
Moduły SATEL LT-1 i LT-2

 

Do złącz centrali alarmowej (T-1, R-1) można podłączyć aparat telefoniczny i możliwe będzie korzystanie z niego na koszt karty SIM modułu LT. Upraszczając, takim sposobem tworzymy „telefon stacjonarny”. To ciekawe rozwiązanie i można je proponować klientom. Nie wymaga to żadnej dodatkowej konfiguracji.

Moduły LT-1 i LT-2 udostępniają funkcję „zdalnego portu RS-232”. Oznacza to, że przy odpowiedniej konfiguracji i połączeniu z centralą alarmową (RS-232), możliwe będzie zdalne nawiązanie połączenia z centralą alarmową i jej zdalne programowanie. To bardzo dobra funkcjonalność, szczególnie dla firmy serwisującej alarm.

Moduły LT-1 oraz LT-2 mogą stanowić odbiornik SMS dla stacji monitorującej STAM.

modUłY GPRS-T1, GPRS-T2, GPRS-T4, GPRS-T6

Ta seria modułów jest obecnie najczęściej spotykana i najchętniej kupowana. Spośród 4 modułów serii GPRS-x, moduł GPRS-T1 jest modułem specyficznym. Jego programowanie różni się całkowicie od pozostałych modułów  tej serii. Zacznę więc od modułu GPRS-T1.

Charakterystyka modułu GPRS-T1

Moduł GPRS-T1 to tzw. konwerter monitoringu. Podobnie jak moduły LT-1 i LT-2, podłącza się go do złącz TIP, RING centrali alarmowej, czyli do dialera centrali. Tutaj ważna uwaga: w centrali konfigurujemy parametry okna „Monitorowanie” a nie „Powiadomienie” – jak w modułach LT.

Umożliwia realizację szczegółowego powiadomienia, tzn. ze wskazaniem numeru czujki (lub nazwy czujki), która wywołała alarm. Nie umożliwia natomiast zdalnego sterowania systemem za pomocą komend SMS. Konfiguracja za pomocą aplikacji GPRS-SOFT. Moduł może dzwonić, ale nie przekaże komunikatu głosowego (będzie po prostu cisza w słuchawce). Kupowanie syntezera mowy w przypadku stosowania modułów GPRS-xx nie ma sensu. To nie zadziała.

gprs-t1 satel
Moduł SATEL GPRS-T1 (widoczne złącza TIP/RING)

 

Moduł GPRS-T1 jest uważany za trudny w konfiguracji. Faktycznie, coś w tym jest, ponieważ jego konfiguracja polega na zupełnie innej filozofii niż pozostałe moduły SATEL. Stąd często te obawy. Jak się jednak okazuje, początkujący instalator może sobie z nim doskonale poradzić. Na tej stronie dostępny jest poradnik, który dokładnie i w zrozumiały sposób omawia konfigurację tego modułu.

Moduł GPRS-T1 jest bardzo często kupowany. Klienci  doceniają fakt, że system informuje ich o alarmie z konkretnej czujki a nie – ogólnie z domu.

Charakterystyka modułów GPRS-T2, GPRS-T4, GPRS-T6

To moduły uniwersalne. Nie posiadają podłączenia do dialera centrali alarmowej, ale posiadają pewną ilość wejść i wyjść. To za ich pomocą podłączamy się do centrali alarmowej. Współpracują one praktycznie z dowolną centralą alarmową. Informacja o alarmie nie będzie tutaj szczegółowa, tzn. SMS będzie mógł mieć postać np. „Alarm dom”, bez precyzowania nazwy czujki alarmowej.

Moduły T2/T4/T6 posiadają natomiast inną, ciekawą funkcjonalność. Posiadają wyjścia, za pomocą których można zdalnie sterować pracą systemu alarmowego. Można np. zdalnie załączyć i wyłączyć czuwanie, wysyłając do modułu odpowiednie treści SMS (które definiuje instalator).

Moduły serii GPRS-xx nie umożliwiają przekazania komunikatów głosowych z syntezerów mowy. Oczywiście moduł może zadzwonić, ale po odebraniu nic nie usłyszymy.

satel gprs
Moduły serii GPRS od SATEL.

 

Czym się różnią między sobą moduły GPRS-T2, GPRS-T4 i GPRS-T6? Przede wszystkim ilością wejść i wyjść.

  • GPRS-T2 – 5 wejść i 1 wyjście
  • GPRS-T4 – 8 wejść i 4 wyjścia
  • GPRS-T6 – 8 wejść i 4 wyjścia + zasilacz buforowy

Dochodzą jeszcze różnice w ilości numerów do sterowania. Jeśli szukamy modułu uniwersalnego i stosunkowo taniego, to wybór zawęża się do GPRS-T2 i GPRS-T4. Zdecydowanie lepiej wybrać GPRS-T4, choćby z tego względu, że różnica wynosi tylko 35zł., a zyskujemy dodatkowe wyjścia do sterowania. Konfiguracja modułów GPRS-T2, GPRS-T4 i GPRS-T6 jest identyczna.  Do programowania należy użyć kabla USB-RS lub DB9FC/RJ-KPL (literka „C” w symbolu oznacza wbudowany układ konwertujący napięcia).

Charakterystyka modułów GSM-4 i GSM-5

To moduły, które tworzą wspólny mianownik do powyższych rozwiązań. Przez to ich cena też jest większa. Co umożliwiają te moduły?

Przede wszystkim moduły umożliwiają realizację szczegółowego powiadomienia (ze źródłem czujki). Dzieje się tak, ponieważ tak jak moduły serii LT-x oraz GPRS-T1, są podłączane do dialera centrali alarmowej (złącza TIP i RING). Na tym jednak nie koniec. Moduły GSM4 i GSM5 umożliwiają zdalne sterowanie pracą systemu alarmowego, ponieważ posiadają 3 wyjścia, którymi można sterować komendami SMS.

gsm-4 gsm-5
Moduły GSM-4 i GSM-5

 

Różnica w modułach GSM-4 i GSM-5 jest taka, że ten drugi posiada kieszenie na dwie karty SIM. Jest to rozwiązanie podnoszące niezawodność systemu, poprzez uniezależnienie się od jednego operatora GSM (podobnie ma to rozwiązane centrala VERSA Plus). Moduły konfiguruje się z użyciem programu DLOAD10 i kabla USB-RS lub DB9F/RJ-KPL.

 

Powyższe wskazania powinny pomóc w wyborze odpowiedniego modułu GSM. Jeżeli są dodatkowe pytania lub nieścisłości, proszę o kontakt za pomocą formularza obok lub kontakt telefoniczny.

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Moduł powiadomienia GPRS-T2

GPRS-T2 Moduł monitoringu GPRS/SMS

  • Ilość numerów powiadomień: 4
  • Ilość numerów sterujących: 4
  • Ilość wejść: 5
  • Ilość wyjść: 1
  • Wyjścia sterujące: TAK
  • Zdalna konfiguracja: GPRS
  • Monitoring: GPRS, SMS, CLIP
  • Konfiguracja: GPRS-SOFT
  • Zasilanie: 12 V
Zobacz w sklepie
Moduł GSM GPRS-T4

GPRS-T4 Moduł monitoringu GPRS/SMS

  • Ilość numerów powiadomień: 4
  • Ilość numerów sterujących: 64
  • Ilość wejść: 8
  • Ilość wyjść: 4
  • Wyjścia sterujące: TAK
  • Zdalna konfiguracja: GPRS
  • Monitoring: GPRS, SMS, CLIP
  • Konfiguracja: GPRS-SOFT
  • Zasilanie: 12 V
Zobacz w sklepie
Moduł powiadomienia GSM-5

GSM-5 Moduł komunikacyjny

  • Ilość numerów powiadomień: Zależne od centrali
  • Ilość wejść: 4
  • Ilość wyjść: 3
  • Wyjścia sterujące: TAK
  • Zdalna konfiguracja: GPRS
  • Monitoring: GPRS, SMS, CLIP
  • Symulacja linii telefonicznej: Tak
  • Konfiguracja: Dload10
  • Zasilanie: 12 V
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Porada nr 0002

Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T1 z centralą alarmową SATEL

Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T1 z centralą alarmową VERSA
Ocena:

Artykuł omawia integrację centrali VERSA z modułem GPRS-T1. Dodam, że analogiczna konfiguracja obowiązuje w przypadku central rodziny INTEGRA lub starszych serii CA – jest identyczna po stronie modułu, a po stronie poszczególnych central bardzo podobna. Moduł GPRS-T1 jest modułem archiwalnym (nie jest już produkowany). Artykuł dostępny jest jako wersja informacyjna. Aktualnie produkowany jest moduł GPRS-A, … Czytaj więcej »

Porada nr 0012

Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T2 z centralą alarmową (cz.1)

Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T2 z centralą alarmową
Ocena:

Kolejny „know how” dotyczący konfiguracji modułów GSM. Tym razem na celowniku moduł powiadomienia GPRS-T2 firmy SATEL. Dzisiejsza wycieczka po zakamarkach ustawień tego modułu powinna być lekka i przyjemna. W tym cyklu artykułów dowiesz się: Jak podłączyć moduł GSM do centrali? Jak wysłać SMS do właściciela w momencie wystąpienia alarmu? Jak zdalnie sterować pracą systemu alarmowego … Czytaj więcej »

Porada nr 0013

Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T2 z centralą alarmową (cz.2)

Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T2 z centralą alarmową
Ocena:

Kontynuujemy poradnik dotyczący konfiguracji modułu GPRS-T2. Wiedza zdobyta w pierwszej części artykułu przyda się do opanowania pozostałych zagadnień. Uwaga! Treść tego artykułu powstała, kiedy w ofercie SATEL nie było jeszcze modułu GPRS-T4. Na dzień dzisiejszy zdecydowanie bardziej polecam stosować moduł GPRS-T4, który poprzez większą ilość wyjść, daje instalatorowi większe możliwości.  Jak zdalnie sterować czuwaniem alarmu … Czytaj więcej »

Porada nr 0008

Starcie modułów GPRS-T2 vs. GPRS-T4

GPRS-T2 czy GPRS-T4
Ocena:

Wydawało się, że wprowadzenie do sprzedaży modułu SATEL GPRS-T4 zmieni statystyki sprzedaży. Pierwotny moduł, tj. GPRS-T2 wciąż jednak jest chętnie kupowany przez instalatorów. Czy pozostał niezastąpiony, czy to tylko brak świadomości nowych rozwiązań? Przedstawię tutaj różnice między tymi dwoma modułami i pokażę, że warto przesiąść się na nowszy – moduł GPRS-T4. konstrukcja modułu GPRS-T4 Obudowa … Czytaj więcej »

Porada nr 0015

Zdalne programowanie modułów GPRS SATEL – jak to zrobić?

Zdalne programowanie modułów GPRS Satel
Ocena:

Prawdopodobnie instalator często spotyka się z sytuacjami, w których musi dokonać zmiany w ustawieniach modułu np. GPRS-T2. Każdorazowy przyjazd do klienta to koszty. Takie wizyty również swoje walory, ponieważ utrzymują więź z klientem. Czasami potrzebna jest tylko drobna zmiana – np. zmiana numeru telefonu w powiadomieniu GSM. Taką zmianę możemy przeprowadzić zdalnie, będąc w domu. … Czytaj więcej »