Porady
Porada nr 0407

Jakie są rodzaje oświetlaczy w monitoringu wizyjnym?

Porada widoczna dla konta PREMIUM
baner - produkty WIHA

Kontakt

W systemach monitoringu wizyjnego kamery zazwyczaj są wyposażone w jeden rodzaj oświetlacza. Najczęściej spotykanym jest oświetlacz podczerwieni, nazywany również IR, jednak coraz częściej producenci wykorzystują oświetlacze LED emitujące ciepłe białe światło. Zarówno oświetlacze podczerwieni, jak i LED mają swoje wady i zalety, które zależą od zastosowania oraz potrzeb użytkownika systemu. Ten artykuł omawia, jak działają poszczególne rodzaje oświetlaczy oraz jakie są ich mocne oraz słabe strony.

Jak działa oświetlacz IR?

Podczerwień to fala elektromagnetyczna o długości od około 700 [nm] do około 1 [mm], czyli wykraczająca poza pasmo światła widzialnego, którego zakres przyjmuje się od 400 [nm] do 700 [nm] (Rys. 1). To właśnie dzięki tej właściwości możliwe jest prowadzenie obserwacji w warunkach nocnych – dyskretnej, choć nie do końca niezauważalnej. Tradycyjne oświetlacze podczerwieni emitują światło o długości fali około 740 [nm], czyli dokładnie na pograniczu światła widzialnego i podczerwieni. W związku z tym ludzkie oko widzi żarzące się diody w kamerze, ale sama kamera może prowadzić skuteczną obserwację w całkowitej ciemności. Spowodowane jest to tym, że emitowane przez diody IR światło nie jest selektywne, to znaczy nie emituje tylko jednej, konkretnej długości fali, lecz delikatnie wchodzi w zakres światła widzialnego, co skutkuje widocznością świecących się diod (Rys. 2). W branży można spotkać również oświetlacze, które emitują promieniowanie o dłuższej fali: 850 [nm], a nawet 940 [nm]. Zastosowanie takich diod IR ma zapewnić jeszcze większą dyskretność, ponieważ efekt żarzenia zmniejsza się wraz z długością emitowanej fali. Niestety niesie to ze sobą pewne konsekwencje – ponieważ czułość matrycy maleje wraz z długością fali, przekłada się to na słabszą obserwację w warunkach nocnych.


Rys. 1. Spektrum światła widzialnego oraz podczerwonego
 

Porada widoczna dla konta PREMIUM
Oceń poradę:

Powiązane porady

Porada nr 0353

#1 Kamery BCS 3w1 (TiOC) – wprowadzenie

#1 Kamery BCS 3w1 (TiOC) - wprowadzenie
Ocena:

W ostatnim czasie dużą popularność zyskują kamery serii TiOC. Skrót ten w języku angielskim oznacza Three in One Camera, czyli kamera 3w1. Chodzi tutaj o trzy technologie, które zawarte są w jednym urządzeniu: Technologia Full-Color (NightColor) Umożliwia prowadzenie obserwacji całodobowo w kolorze. Kamery wyposażone są w obiektyw charakteryzujący się dużą jasnością. Wartość przysłony wynosi F1.0, … Czytaj więcej »

Porada nr 0355

#2 KAMERY BCS 3W1 (TIOC) – KONFIGURACJA

Ocena:

Ten artykuł skupia się na konfiguracji kamer BCS 3w1, dlatego jeśli jeszcze nie znacie możliwości tych urządzeń, zapraszam do zapoznania się z pierwszą częścią #1 KAMERY BCS 3W1 (TIOC) – WPROWADZENIE. Tam znajdują się wszelkie informacje o funkcjach oraz zastosowaniu kamer 3w1. Parametry oświetlacza LED Na samym początku warto przypomnieć, że kamery 3w1 posiadają oświetlacz, … Czytaj więcej »