Jaki moduł GSM firmy SATEL wybrać do centrali? [Kompendium wiedzy 2023]
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Artykuł dedykowany wszystkim, którzy stoją przed wyborem modułu komunikacyjnego (GSM/LTE) do swojego systemu alarmowego SATEL. Na początek ustalmy co mamy do dyspozycji.
Uwaga!
Opracowanie odświeżone i aktualne na koniec roku 2023.
Modele urządzeń
INT-GSM:
|
- można sterować wiadomościami SMS (do 32 poleceń), np. włączać czuwanie, wyjścia, blokować czujki, naruszać wejścia itp.;
- można sterować poprzez CLIP, tj. puszczając sygnał do modułu, może on uruchomić jedną funkcję (funkcje jak do sterowania SMS);
- umożliwia łączność z aplikacją mobilną INTEGRA Control;
- oprócz SMS i CLIP, realizuje też powiadomienia PUSH (w aplikacji mobilnej);
- umożliwia zdalne programowanie centrali przez DloadX (wymagany dodatkowy przewód RJ/PIN5);
- podłączenie na 4 żyłach z centralą (2x zasilanie oraz magistrala CKM/DTM);
- jedyny moduł GSM, który podłącza się do magistrali w centrali alarmowej;
- istnieje wersja LTE (czyli INT-GSM LTE), która obsługuje standardy 2G,3G,4G;
- w połączeniu z INTEGRĄ Plus, może wysyłać powiadomienia przez email;
- integruje się z modułem ETHM-1 Plus, przez co zwiększa się niezawodność torów monitorowania do agencji ochrony i tworzy „zapasowe” łącze internetowe na wypadek awarii modułu ethernetowego.
- może synchronizować czas centrali alarmowej, przez co mamy pewność, że w centrali INTEGRA zawsze jest aktualny czas (pobierany z sieci GSM)
GPRS-A:
|
- można sterować wiadomościami SMS, przy czym to sterowanie bezpośrednio dotyczy samego modułu a nie centrali alarmowej. Czyli można np. włączyć wyjście modułu (które dopiero przewodem musi być podłączone do wejścia centrali alarmowej, jeżeli ta ma wykonać jakąś funkcję);
- można sterować poprzez CLIP, tj. puszczając sygnał do modułu, może on uruchomić swoje wyjście (max. 4 wyjścia), to sterowanie dotyczy wielu tysięcy numerów telefonów, dlatego może być użyte np. do sterowania szlabanem na dużym osiedlu;
- umożliwia łączność z aplikacją mobilną GX Control. Aplikacja udostępnia zasoby modułu GSM, a nie centrali alarmowej. Dlatego nie jest to analogiczne rozwiązanie jak w przypadku aplikacji Integra Control.
- oprócz SMS i CLIP, realizuje też powiadomienia PUSH (w aplikacji mobilnej);
- nie umożliwia zdalnego programowania centrali alarmowej przez instalatora (DloadX)
- jego wejścia mogą pracować jako wejścia analogowe (tj. mierzą napięcie od 0V do około 16V). Można w ten sposób podłączyć go do wyjść centrali, które nie tylko wystawiają „masę”, a też wystawiają np. „+12V”. Można też podłączyć analogowe czujki temperatury, wilgotności itp. (typowe rozwiązania przemysłowe 0-10V).
- obsługuje max. 8 czujek temperatury Dallas (magistrala 1-wire), które podłącza się równolegle
- wbudowane protokoły MQTT, JSON, MODBUS RTU, dlatego istnieje możliwość integracji z zewnętrznymi systemami (np. Node-Red, Domoticz, Home Assistant itp.)
- istnieje wersja LTE (czyli GPRS-A LTE), która obsługuje standardy 2G,3G,4G;
GSM-X:
|
- można sterować wiadomościami SMS, przy czym to sterowanie bezpośrednio dotyczy samego modułu a nie centrali alarmowej. Czyli można np. włączyć wyjście modułu (które dopiero przewodem musi być podłączone do wejścia centrali alarmowej, jeżeli ta ma wykonać jakąś funkcję);
- można sterować poprzez CLIP i DTMF, tj. puszczając sygnał do modułu, może on uruchomić swoje wyjście., to sterowanie dotyczy dziesiątek numerów telefonów, dlatego może być użyte np. do sterowania szlabanem/bramą na małym osiedlu;
- umożliwia łączność z aplikacją mobilną GX Control. Aplikacja udostępnia zasoby modułu GSM, a nie centrali alarmowej. Dlatego nie jest to analogiczne rozwiązanie jak w przypadku aplikacji Integra Control.
- oprócz SMS, CLIP i AUDIO, realizuje też powiadomienia PUSH (w aplikacji mobilnej);
- umożliwia zdalne programowanie centrali INTEGRA przez DloadX (wymagany dodatkowy przewód RJ/PIN5);
- wbudowane protokoły MQTT i JSON, dlatego istnieje możliwość integracji z zewnętrznymi systemami (np. Node-Red, Domoticz, Home Assistant itp.)
- istnieje wersja LTE (czyli GSM-X LTE), która obsługuje standardy 2G,3G,4G;
- przy połączeniu modułu poprzez RS-232 do centrali INTEGRA serii „Plus”, może wysyłać „gotowe” wiadomości SMS (analogiczna konfiguracja jak moduł INT-GSM)
- integruje się z modułem GSM-X-ETH oraz GSM-X-PSTN, przez co zwiększa się niezawodność torów monitorowania do agencji ochrony
Oczekiwania klienta
Pożądane przez klienta opcje systemu GSM to najczęściej:
- wysyłanie wiadomości SMS w momencie alarmu, przy czym mile widziane jest, aby w wiadomości SMS zawarta była nazwa czujki, która wywołała alarm
- dzwonienie przez moduł, kiedy jest alarm (niekoniecznie nagranie głosowe musi być odtwarzane)
- sterowanie SMS
Integra:
W przypadku central INTEGRA, wybór wydaje się prosty – moduł INT-GSM (LTE). Istnieje ryzyko, że klient będzie miał specyficzne wymagania, np. bardzo mu zależy, aby dzwoniący moduł był w stanie przesłać wcześniej nagrany dźwięk, tj. aby odtworzył komunikat głosowy po odebraniu połączenia. Takiej funkcji nie ma moduł INT-GSM, dlatego trzeba będzie zastosować moduł GSM-X. Niestety… tutaj konsekwencją będzie to, że GSM-X nie współpracuje z aplikacją mobilną INTEGRA Control (nie mylić z GX Control). Widać z powyższego, że należy dokładnie znać oczekiwania klienta, aby dobrać właściwe rozwiązanie.
Centrala Integra 128-WRL posiada wbudowany moduł GSM, dlatego nie ma potrzeby dokupowania go osobno (ale nie zmienia to faktu, że centrala obsłuży dodatkowy moduł).
Versa:
Jeżeli klient będzie posiadał centralę VERSA, to już moduł INT-GSM na wstępie można odrzucić – działa on tylko z Integrą. Czyli zostają nam dwa moduły: GPRS-A oraz GSM-X. Najczęściej wybieranym jest moduł GPRS-A, ale jeżeli klientowi zależy na komunikatach głosowych (patrz wyżej), to należy rozważyć zakup modułu GSM-X.
Pamiętaj, że:
Moduł GSM-X ma wbudowany syntezer mowy, ale działa tylko w przypadku, gdy powiadomienie jest inicjowane z jego własnych wejść. Jeżeli powiadomienie jest inicjowane z centrali alarmowej przez złącza TIP, RING, to należy dodatkowo do centrali alarmowej podłączyć syntezer mowy (INT-VG lub SM-2).
Centrala typu VERSA Plus posiada wbudowany moduł GSM, dlatego nie kupujemy go osobno.
Perfecta:
Centrale Perfecta (nie wszystkie) mają wbudowany moduł GSM, dlatego nie ma potrzeby dobierać go tutaj osobno. Jeżeli jednak mamy do czynienia z Perfectą serii „T” (bez modułu GSM) lub z Perfectą „IP” (z kartą sieciową, ale bez modułu GSM), to można zastosować dodatkowo moduł GSM-X lub GPRS-A (specyfikacja i różnice – patrz wyżej).
Zakończenie
Powyższe rozważania to esencja tego, co dany moduł potrafi zrobić. Jeżeli wymaga to doprecyzowania, możesz skontaktować się z nami i pomożemy dobrać właściwe rozwiązanie. Pamiętaj również, że z centralami alarmowymi mogą pracować moduły GSM innych firm – szczególnie wtedy, kiedy komunikacja odbywa się na drodze „wejścia – wyjścia”
Powiązane produkty
INT-GSM Moduł GSM/GPRS do Integry
- Rodzaj: Moduł GSM/GPRS
- Współpraca: INTEGRA, INTEGRA Plus
- Program serwisowy: DLOADX
- Program do obsługi: Integra Control, GuardX
GPRS-A moduł komunikacyjny GPRS
Parametry techniczne:
- Ilość numerów powiadomień: 8
- Ilość wejść: 8
- Ilość wyjść: 4
- Zdalna konfiguracja: Tak
- Zasilanie: 12 V DC (±15%)
- Wymiary: 83 x 65 x 23 mm
- Waga: 0.110 kg
GSM-X wielozadaniowy moduł komunikacyjny GSM/GPRS
Parametry techniczne:
- Ilość numerów powiadomień: 8
- Ilość wejść: 4
- Ilość wyjść: 4
- Wyjścia sterujące: TAK
- Zdalna konfiguracja: Tak
- Symulacja linii telefonicznej: Tak
- Konfiguracja: Zdalna / lokalna
- Obudowa: OPU-2 B
- Zasilanie: 12 V DC (+/- 12%)
- Wymiary: 126 x 158 x 46 mm
- Waga: 0.255 kg
Powiązane porady
INT-GSM czy GSM-X? Niby oczywisty wybór, a jednak…
Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie modułu INT-GSM – przynajmniej wtedy, kiedy mowa o centrali Integra. Czasami jednak klienci kupują moduł GSM-X do tej centrali, ale nie zawsze jest to poparte solidnym argumentem. Ten artykuł ma na celu rozwiązanie dylematu: INT-GSM czy GSM-X? Aplikacja mobilna – będzie czy nie? W tym miejscu spotykamy największe niejasności. Centrale … Czytaj więcej »
INT-GSM – Pierwsze kroki, czyli robimy powiadamianie SMS
Moduł INT-GSM to pierwszy moduł GSM produkcji Satel, który komunikuje się z centralą przy użyciu magistrali manipulatorów. Jego możliwości to przede wszystkim: powiadamianie SMS, CLIP i PUSH sterowanie systemem przez SMS, CLIP, aplikację mobilną INTEGRA Control zdalna konfiguracja centrali alarmowej przez DloadX W tym artykule pokażemy, jak skonfigurować centralę, aby INT-GSM mógł powiadamiać użytkownika o … Czytaj więcej »
GSM w centralach PERFECTA- jak zrealizować powiadamianie SMS?
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, zaczynamy od konfiguracji modułu GSM centrali Perfecta w ramach powiadomienia SMS. Przetestujemy możliwość wysyłania SMS o alarmie, załączeniu i wyłączeniu czuwania oraz o awariach. Krok 1: Przygotowanie do pracy Perfecta GSM Na ten etap składa się przede wszystkim instalacja karty SIM w odpowiednim gnieździe, aktywacja tej karty w programie PERFECTA Soft … Czytaj więcej »
GSM w centralach PERFECTA – wprowadzenie
Wszystkie centrale PERFECTA posiadają wbudowany moduł GSM/GPRS. Dzisiaj nie jest to nowość, ale i tak większość z nas przywykła do modułów GSM podłączanych niezależnie do central alarmowych. Takie podłączenia najczęściej odbywały się na drodze wejść i wyjść, czyli trochę tych kabelków trzeba było podłączyć. Rozwiązania z wbudowanymi modułami GSM mają szereg zalet. Ten cykl artykułów … Czytaj więcej »