Jak tworzyć makropolecenia dla centrali Perfecta 64 M w manipulatorze INT-KSG2R?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Centrala Perfecta 64 M oprócz klasycznych manipulatorów PRF-LCD oraz PRF-LCD-WRL obsługuje również manipulatory serii INT-TSG2 (4.3″), INT-TSH2 (7″) oraz INT-KSG2R. To właśnie dla ostatniego zostanie przedstawiona konfiguracja makropoleceń mogących sterować wyjściami – zaczynając od konfiguracji wyjścia do sterowania bramą, poprzez utworzenie makropolecenia, aż do ustawienia wyświetlania wskaźnika otwarcia bramy na wygaszaczu manipulatora.
Wstępne założenia
Do centrali podłączony został ekspander wyjść INT-ORS, który posiada 8 wyjść przekaźnikowych (250 V/16 A każdy). Przeprowadzono identyfikację urządzeń i dzięki temu ekspander pokazał się na liście urządzeń. Widoczne jest to na filmie nr 1 (poniżej). Do wyjścia OUT1 ekspandera (czyli wyjścia nr 5 w systemie) podłączono sterowanie bramą (styki SBS centrali bramowej).
Krok 1: Jak skonfigurować wyjście centrali Perfecta (64 M)?
Użyto wyjścia o typie „Sterowalne”, ponieważ to właściwy wybór dla tego typu sterowania (na zadany czas, dla tego przypadku to 1 sekunda).
Uwaga!
Wykorzystywany ekspander jest ulokowany na adresie 15, dlatego zajął pozycje wyjściowe od 5 do 12. W zależności od adresu ekspandera numery zajmowanych wyjść mogą się różnić.
Krok 2: Jak ustawić makropolecenie w INT-KSG2R, które uruchomi wyjście centrali?
Poniższy film przedstawia tworzenie jednego makropolecenia z komendą „Załączenie wyjść” (wskazano wyjście 5, utworzone w poprzednim filmie). Finalnie makro zostaje przypisane do grupy nr 1 (Bramy). Do takiej grupy można w przyszłości dołożyć kolejne makra, np. sterowanie bramą garażową.
Od tej pory funkcja zaczyna działać. Poprzez przyciśnięcie odpowiedniego miejsca na manipulatorze INT-KSG2R wywołane zostaje makro, które załącza wyjście OUT5 na 1 sekundę. Warto pamiętać, że typem wyjścia „Sterowalne” można również sterować przy użyciu m.in. aplikacji mobilnej Perfecta Control.
Krok 3: Jak skonfigurować wejście centrali, do którego podłączona jest czujka otwarcia bramy?
Jeżeli przy bramie znajduje się kontaktron (czujka […]
Powiązane produkty
PERFECTA 64 M Centrala alarmowa z modułem LTE
- Ilość wejść: 8
- Max ilość wejść: 64
- Ilość wyjść: 4
- Max ilość wyjść: 64
- Strefy: 4
- Współpraca z ABAX2: Tak
- Zdalne sterowanie: Aplikacja PERFECTA Control
- Moduł GSM / LTE
Powiązane porady
PERFECTA 64 M – możliwości rozbudowy o system bezprzewodowy
Od 6 marca 2023 roku dostępna jest centrala PERFECTA 64 M. To produkt, który domyślnie nie jest wyposażony w żaden system bezprzewodowy, ale daje możliwość rozbudowy o takie rozwiązanie. To instalator decyduje, jaką drogę radiową wybierze, a ma do wyboru następujące warianty: moduł PERFECTA-RF (433 MHz), moduł INT-RX-S (433 MHz, ale obsługujący tylko piloty), moduł … Czytaj więcej »
Moduł przekaźnikowy AWZ510 – jak to jest zrobione?
Wracamy do tematu przekaźników a dokładniej – modułów przekaźnikowych. Dzisiaj na warsztat zabieramy popularny model – AWZ510. Zajmiemy się jego charakterystyką oraz ustalimy, w jakiej sytuacji należy użyć taki moduł przekaźnikowy. Kiedy stosować moduł przekaźnikowy? Na przykład w sytuacji, w której chcemy sterować bramą wjazdową/garażową lub np. oświetleniem przed garażem. Cechą wspólną obu przykładów jest … Czytaj więcej »
PERFECTA i typy reakcji wejść alarmowych – przykłady zastosowań
Artykuł dokładnie wyjaśnia działanie poszczególnych typów reakcji wejść alarmowych, jakie można spotkać w centralach Satel serii Perfecta. Dowiesz się z niego także w jakich przypadkach stosować jakie typy wejść. Typ reakcji Typ reakcji – 0. Wej/Wyj W czasie na wyjście (wychodząc z budynku) można naruszać to wejście. W czasie na wejście (wracając do budynku) można … Czytaj więcej »
Jak sterować wyjściami w centralach Perfecta?
Sterowanie bramą, lampą, szlabanem itp. możliwe jest z centrali Perfecta, ponieważ posiada ona specjalny typ wyjścia: Sterowalne. Takim wyjściem możemy sterować na kilka sposobów: manipulator LCD (przewodowy i bezprzewodowy) wejście centrali pilot SMS aplikacja mobilna „Perfecta Control” timer W tym artykule pokażę, jak sterować wyjściem centrali poprzez manipulator, wejścia, aplikację i timer. Co do pilotów … Czytaj więcej »
Jak działa przekaźnik? Dlaczego stosujemy go w systemach alarmowych?
Praca w branży elektronicznych systemów zabezpieczeń daje Ci gwarancję, że usłyszysz stwierdzenie: „musisz zastosować przekaźnik” albo „podłącz to przez przekaźnik”. Czy wiesz, że ten mały, „niewinny” element elektroniczny potrafi wygenerować impuls o napięciu – powiedzmy – 300V? Jak to jest możliwe? Jak działa przekaźnik i po co ta dioda przy przekaźniku? Po co w ogóle … Czytaj więcej »