Jak sterować lamelami w żaluzjach? Możliwości konfiguracji w centralach Integra
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Jak przydzielić dostęp zdalny do centrali FIBARO Yubii Home drugiemu użytkownikowi?
Sterowanie oświetleniem w czujkach SLIM Luna
ADD-200 – Jak wykorzystać czujkę zmierzchową systemu ABAX2?
Kamery IP na przewodzie koncentrycznym?
#1 Jednorodzinny system wideodomofonowy Hikvision: Podstawowa konfiguracja
Temat sterowania klasycznymi żaluzjami elektrycznymi został już omówiony w innym tekście, natomiast coraz częściej inwestorzy decydują się na żaluzje elektryczne z lamelami. Nie zawsze klient posiada właściwy sterownik z pilotami, czasami podłączenie takich żaluzji do systemu automatyki budynkowej jest rolą instalatora. O ile sterowanie żaluzjami z systemów typu Fibaro, Grenton, Loxone i tym podobnych nie wymaga szczególnych wyjaśnień, o tyle przy centrali alarmowej Integra – zwłaszcza w przypadku lamel – mogą pojawić się komplikacje.
Chodzi głównie o to, że obrót lamelki w żaluzji jest stosunkowo szybki, więc „sterownik” musi podać bardzo krótki impuls. Nawet jeżeli czas działania wyjścia zostanie ustawiony na 1 s, lamela może wykonać zbyt duży obrót, a w konsekwencji użytkownik nie będzie w stanie jej precyzyjnie ustawić. Zatem impuls musi być krótszy niż sekunda.
Początek – Integra w wersji 1.17 z 2017 roku
Jeżeli chodzi o możliwość sterowania lamelkami w żaluzjach w systemie Integra, to przełom w tej technologii nastąpił w 2017 roku. Wtedy, w wersji firmware 1.17, została wprowadzona jedna zmiana, to znaczy:
Czas działania wyjścia, który można ustawić, zyskał dokładność do 0.1 s (100 ms).
Ta zmiana otworzyła przed instalatorami nowe możliwości. Mając do dyspozycji takie ustawienia czasu działania wyjść, można z powodzeniem regulować nachylenie lameli w żaluzjach elektrycznych.
Jak do tej pory przebiegała konfiguracja wyjść roletowych?
W centralach Integra korzystało się z dwóch typów wyjść: „Roleta w górę” oraz „Roleta w dół”. Poniżej zrzut ekranu:
Konfiguracja wyjść w ten sposób sprawia, że zawsze będą się one włączały na zadany czas (tutaj 30 s). Oczywiście użytkownik w czasie działania jednego z wyjść może je zatrzymać (wyłączyć), ale zawsze wymaga to jego interwencji. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę ograniczenia człowieka – użytkownik prawdopodobnie nie będzie zdolny do wyłączenia takiego wyjścia na przykład 200 ms po […]
Powiązane produkty
INT-ORS Ekspander wyjść
- Ilość wyjść: 8
- Obciążalność wyjść: 16 A @ 250V AC
- Wyjścia przekaźnikowe: TAK
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 230 mA
INT-IORS Ekspander wejść / wyjść
- Rodzaj: Ekspander wejść i wyjść
- Ilość wejść: 8
- Ilość wyjść: 8
- Obciążalność wyjść: 16 A @ 250V AC
- Wyjścia przekaźnikowe: TAK
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 280 mA
- Inne: Wejścia i wyjścia przekaźnikowe
Powiązane porady
Jak podłączyć rolety elektryczne do alarmu? (cz.1)
Temat rolet elektrycznych sterowanych przez system alarmowy bardzo często wraca. W tym artykule wyjaśnię, w jaki sposób podejść do tego zagadnienia. Centrala alarmowa i rolety automatyczne? Pierwszą kwestią jest wybór właściwej centrali alarmowej. Nie tylko centrale SATEL potrafią sterować roletami, ponieważ bardzo ciekawe możliwości posiadają również centrale firmy ROPAM, np. NeoGSM-IP lub OptimaGSM. Zdecydowanie najwięcej … Czytaj więcej »
Rolety w centrali INTEGRA – konfiguracja (cz. 2)
Poprzedni artykuł tego cyklu dotyczył sposobu podłączania silnika rolety do centrali alarmowej. W tej edycji zajmiemy się oprogramowaniem pracy rolety, która jest podłączona do INTEGRY. Dedykowane wyjścia Każda centrala INTEGRA posiada dwa specyficzne typy wyjść: 105. Roleta w górę 106. Roleta w dół Z poprzedniego artykułu wiemy, że klasyczny silnik do rolety zajmie w centrali … Czytaj więcej »
Grupowe sterowanie rolet w centrali Integra
Integra i rolety to para, która jest powszechnie spotykana. O ile sterowanie pojedynczą roletą jest proste – w zasadzie nie wymaga ekstra konfiguracji, to sterowanie grupowe rolet w centrali Integra nie jest takie oczywiste. Artykuł krok po kroku prowadzi przez proces konfiguracji, pokazując jeden z patentów. Zapraszam do lektury. Na tej stronie znajdziecie również kilka … Czytaj więcej »
Sterowanie rolety z pojedynczego przycisku
Realizując sterowanie roletami z centrali Integra (np. z manipulatora i aplikacji mobilnej), klient chce, aby mimo to przy oknie znalazł się podwójny przycisk roletowy (patrz poniższy obrazek). Wtedy oba przyciski podłączamy pod dwa wejścia centrali (lub ekspandera) i realizujemy funkcje podnoszenia i opuszczania rolety przez silnik elektryczny. Przedstawiony schemat to sytuacja, która jest przez instalatorów … Czytaj więcej »