Jak skonfigurować podgląd z kamer IP lub rejestratora przez sieć LAN
Sylwester Barczyk
W E-SYSTEM od 2005 roku. Pasjonat szeroko pojętej informatyki i fotografii. Od początku swojej pracy jest najmocniej związany z branżą CCTV.
Kontakt
Aby uzyskać zdalny podgląd obrazu z kamery na komputerze, przy pomocy sieci komputerowej (sieci lokalnej LAN lub internetu), mamy kilka możliwości. Możemy zakupić tradycyjną kamerę analogową i podłączyć ją do rejestratora cyfrowego DVR BCS, który posiada funkcję videoserwera. Możemy również zakupić sieciową kamerę IP i logować się bezpośrednio do niej. Trzecia możliwość polega na zalogowaniu się do rejestratora IP NVR, do którego podłączona jest kamera IP.
Aby połączenie sieciowe mogło zostać nawiązane, oba urządzenia (komputer i kamera IP / rejestrator), muszą mieć odpowiednio dopasowane adresy IP i inne parametry pracy kart sieciowych (przede wszystkim maska podsieci i brama domyślna).
Każde nowe urządzenie BCS (zarówno kamera IP jak i rejestrator IP NVR czy DVR) ma ustawione fabrycznie następujące parametry sieciowe:
Adres IP: 192.168.1.108
Maska podsieci: 255.255.255.0
Brama domyślna: 192.168.1.1
Gdy chcemy się łączyć z kilkoma urządzeniami – należy ustawić im różne adresy IP, ponieważ każde urządzenie w sieci musi mieć inny adres. Jeżeli nasz komputer jest na stałe podłączony do przewodowej sieci LAN, możliwe, że ma na stałe przydzielony adres. Nie będzie współpracował z adresem fabrycznym kamery i połączenie bez zmiany ustawień nie będzie możliwe. Ogólnie cała konfiguracja, polega na właściwej zmianie tych fabrycznych ustawień sieciowych kamery lub rejestratora na takie, które będą odpowiednie do pracy w naszej sieci – i o tym właśnie mówi niniejszy poradnik.
Wstępne informacje o konfiguracji kamer
Zmiana fabrycznych ustawień kamery jest możliwa na dwa sposoby. Pierwsza metoda jest prostsza, ponieważ nie wymaga zmiany ustawień sieciowych komputera. Jedynym, ale niezbędnym wymogiem jest instalacja programu „General Config Tool”. Program ten jest dołączony na płytce CD do każdego rejestratora i […]
Powiązane porady
Adresacja IP – podstawy sieci
Rynek kamer i rejestratorów IP wciąż się rozwija. Cały czas jesteśmy zalewani informacjami o nowych kamerach megapikselowych, nowych switchach czy też nowych, szybkich rejestratorach dla kamer sieciowych. Warto się jednak zastanowić, czy aby na pewno wiemy jak to wszystko działa? Poniższym artykułem, chcę podzielić się kilkoma praktycznymi aspektami związanymi z sieciami komputerowymi. Dedykowany on jest … Czytaj więcej »
Wstęp do świata kamer megapikselowych IP
Systemy telewizji przemysłowej CCTV nieustannie zaskakują nas nowościami. Co kilka miesięcy pojawia się partia nowych kamer lub rejestratorów, które posiadają wysoce wydajne parametry. Errata! Artykuł powstał w roku 2015. Rozwój technologii sprawił, że część danych w artykule może już nie być aktualna. Np. aktualny kodek (grudzień 2019) to H.265 a nie H.264. Należy brać to … Czytaj więcej »
Jak skonfigurować rejestrator do połączenia przez internet (łącze ze zmiennym adresem IP)
Standardy monitoringu wizyjnego CCTV Zdecydowana większość współczesnych rejestratorów cyfrowych do kamer przemysłowych, niezależnie od użytej technologii (analog, IP, HD-SDI czy HD-CVI, itp.), daje możliwość prowadzenia obserwacji zdalnej (przez sieć komputerową). To, czy prowadzenie obserwacji będzie możliwe nie tylko przez sieć lokalną, ale również przez sieć Internet, zależy w głównej mierze od łącza internetowego, które znajduje … Czytaj więcej »