Jak skonfigurować czytnik kart w manipulatorach do central Integra?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Manipulatory przewodowe do central Integra o symbolu z dopiskiem „R” (Reader) mają wbudowany czytnik kart i breloków. Pracuje on na częstotliwości 125 kHz i obsługuje transpondery pasywne Unique. Przykładowy manipulator to INT-KLCDR-BL. Czytnik wbudowany jest także w bezprzewodowy manipulator serii INT-KWRL2.
Jak włączyć obsługę czytnika?
W manipulatorach przewodowych jest on domyślnie włączony. W manipulatorze bezprzewodowym do systemu ABAX 2 – INT-KWRL2 – czytnik domyślnie jest wyłączony. Aby go uaktywnić, wystarczy zaznaczyć jedną opcję:
Od tej pory czytnik jest aktywny i może służyć na przykład do uzbrajania/rozbrajania strefy (lub wielu stref) czy sterowania wyjściami (bramami itp.)
Jakie możliwości ma czytnik kart wbudowany w manipulator?
Zasadniczo kartę/brelok można:
przyłożyć do czytnika,
przytrzymać przy czytniku.
Dla wymienionych powyżej opcji można ustawić różne reakcje. Domyślnie nie jest przypisana żadna reakcja, ale możliwości przedstawiają się następująco:
Przykładowo przyłożenie karty może skutkować wykonaniem sekwencji „jak hasło + #”, czyli zwyczajowo włączyć i wyłączyć czuwanie w strefach. Będą to strefy, do których użytkownik (karta) ma dostęp i do których ten dostęp można uzyskać z danego manipulatora LCD.
Otwarcie przekaźnika w INT-SCR za pomocą czytnika wbudowanego w manipulator LCD
Rozwiązanie jest proste, ponieważ wystarczy wybrać typ: „otw. drzwi – wejście” i skojarzyć je z konkretnym przejściem, wybierając urządzenie z listy „Drzwi”, jak na poniższym zrzucie ekranu:
Powiązane produkty
INT-KLCDR-BL Manipulator LCD z czytnikiem kart
- Rodzaj manipulatora: LCD z czytnikiem kart
- Kolor podświetlenia: niebieski
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
- Certyfikat EN50131: Grade 2
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
- Pobór prądu (gotowość): 60 mA
- Max pobór prądu: 156 mA
- Wymiary: 140 x 126 x 26 mm
Powiązane porady
INT-SCR – funkcje drugiego planu, które warto znać (część 1)
Klawiatura strefowa INT-SCR służy do sterowania tylko jedną strefą. Stosowanie jej jako elementu wyposażenia garażu w domu jednorodzinnym sprawia, że z tego urządzenia możemy rozbroić tylko… garaż. Resztę domu należy rozbrajać z kolejnego urządzenia, np. manipulatora umieszczonego w innej części budynku (przy założeniu, że system mamy podzielony na strefy). Jednak nie o strefach dzisiaj, tylko … Czytaj więcej »
INT-SCR – jak programowo obsłużyć czujkę otwarcia? (część 2)
Kolejny artykuł, który porusza zagadnienia związane z modułem INT-SCR. Tym razem dotyczyć będzie możliwości podłączenia czujki otwarcia (kontaktronu), która kontrolować będzie stan drzwi. Jak podłączyć czujkę otwarcia do INT-SCR? W module przewidziano przewód w brązowym kolorze, który jest wejściem przeznaczonym do podłączenia czujki otwarcia. Należy tutaj podłączyć klasyczny kontaktron ze stykami „NC” (nie jest to … Czytaj więcej »
WIEGAND 26 w urządzeniach SATEL. Jak to skonfigurować?
Moduł Satel INT-R obsługuje czytniki kart serii CZ-EMM, ale potrafi również komunikować się z czytnikami firm trzecich. Wszystko to za sprawą prostego i popularnego protokołu Wiegand. Przykładowo można wykonać instalację opartą o centralę Satel Integra, przy której będą pracować czytniki firmy Roger (i nie tylko). Ten artykuł wytłumaczy, jak skonfigurować wykorzystane w takiej instalacji urządzenia … Czytaj więcej »