Tomasz Tarnówka
Specjalista z zakresu systemów automatyki do bram. Prowadzi szkolenia tematyczne. Na co dzień zajmuje się sprzedażą oraz wsparciem technicznym. Hobbistycznie muzyk - saksofonista :)
Kontakt
Jak skasować pamięć lub zmienić kodowanie pilota Nice BiDi?
W tym odcinku dowiesz się jak skasować pamięć pilotów i radioodbiorników serii Era BiDi oraz jak zmienić tryb pracy pilota. Piloty i radioodbiorniki Nice BiDi będą stopniowo zastępować starszą rodzinę urządzeń, ponieważ technologia dwukierunkowej transmisji ,czyni je bardzo wygodnym rozwiązaniem dla użytkownika automatycznej bramy. Potrzebna jest jednak wiedza niezbędna do sprawnego posługiwania się nowymi drogami radiowymi.
Rozszerzenie wiadomości o serii produktów Nice BiDi
W tym odcinku dowiesz się jak skasować pamięć pilotów i radioodbiorników serii Era BiDi oraz jak zmienić tryb pracy pilota.
Wprowadzenie .
Piloty i radioodbiorniki Nice BiDi możemy już spotkać w kilku bardzo popularnych zestawach napędów do bram firmy Nice. Będą one stopniowo zastępować starszą rodzinę urządzeń ponieważ technologia dwukierunkowej transmisji ,czyni je bardzo wygodnym rozwiązaniem dla użytkownika automatycznej bramy. Potrzebna jest jednak wiedza niezbędna do sprawnego posługiwania się nowymi drogami radiowymi. Samo wczytanie pilota do radioodbiornika nie uległo dużej zmianie w stosunku do poprzednich wersji, natomiast kasowanie pamięci radiowej jest już bardziej rozbudowane.
Jak skasować pamięć odbiornika OXIBD?
Kasowanie Pamięci odbiornika – Instrukcja
Należy pamiętać, że do odbiornika OXIBD możemy wczytać piloty jedno oraz dwukierunkowe. Skasować możemy całą pamięć odbiornika albo kod pojedynczego pilota lub jego przycisk. Kasowanie wszystkich nadajników wygląda następująco:
- Przytrzymujemy wciśnięty przycisk na odbiorniku,
- po trzech sekundach dioda LED zapali się, a następnie zgaśnie, teraz wykona serię błysków.
- Musimy puścić przycisk podczas trzeciego błysku.
- Jeśli procedura powiedzie się, dioda na radioodbiorniku wykona serię szybkich błysków, i potwierdzi skasowanie pamięci pięcioma błyskami.
A więc jest to procedura doskonale znana wszystkim instalatorom automatyki Nice.
Kasowanie pojedynczego nadajnika / przycisku.
Przytrzymujemy wciśnięty przycisk na odbiorniku, po trzech sekundach dioda LED zapali się, a następnie zgaśnie, w tym momencie na nadajniku dwukierunkowym, naciskamy (na krótko, i puszczamy ???) przycisk, który chcemy skasować. Dioda na odbiorniku potwierdzi skasowanie pilota pięcioma błyśnięciami. Teraz możemy puścić przycisk na radioodbiorniku. (niestety, nie są one kompatybilne z BD…)Kasowanie pamięci Pilota BiDi Piloty dwukierunkowe BiDi posiadają ciekawą właściwość. W chwili wprogramowania pilota do odbiornika OXIBD, pilot otrzymuje również od odbiornika jego kod tożsamości. Jest to potrzebne dla dwustronnej wymiany informacji pomiędzy pilotem i odbiornikiem, i odczytania stanu bramy. A więc piloty dwukierunkowe posiadają wbudowaną pamięć, która pomieścić może do 10 kodów tożsamości odbiorników radiowych. Co z tego wynika? Całkowite kasowanie pamięci odbiornika nie wystarczy, aby wczytać tego pilota ponownie. Pilot nadal będzie posiadał w pamięci kod radioodbiornika z którym pracował . Musimy więc skasować pamięć pilota, co jest nowością w systemach radiowych Nice.
Kasowanie pamięci pilota
Krok po kroku – instrukcja.
- Wyjmujemy baterię
- Przytrzymujemy wciśnięty przycisk numer 1,
- Wkładamy baterię. Pojawi się wibracja pilota, a dioda LED wykona kilka błyśnięć, następnie zapali się na czerwono.
- W tym momencie puszczamy przycisk i naciskamy go ponownie na krótko. Dioda wykona teraz serię błyśnięć potwierdzając tym samym skasowanie pamięci pilota.
- Teraz pilot wymazał kody tożsamości odbiorników, do których był zaprogramowany.
- Możemy go teraz z powodzeniem zaprogramować na nowo do radioodbiornika OXIBD.
Jak zmienić tryb pracy przycisku pilota z dwukierunkowego na jednokierunkowy?
Zmiana Trybu pracy przycisku pilota – instrukcja.
Każdy z przycisków pilota BiDi fabrycznie działa w trybie dwukierunkowym. Możemy dokonać zmiany pracy każdego przycisku z osobna na tryb jednokierunkowy, umożliwiając tym samym dodanie pilota do radioodbiorników jednokierunkowych – OXI.
Procedura zmiany trybu wygląda następująco:
- Naciskamy trzykrotnie przycisk „i”,
- Przytrzymujemy przycisk, którego tryb pracy chcemy zmienić.
- Jeśli dioda LED zapali się na kolor czerwony wybraliśmy tryb pracy jednokierunkowy / jeśli na kolor zielony wybraliśmy tryb dwukierunkowy.
Powiązane produkty
OXIBD Radioodbiornik 4-kanałowy, dwukierunkowy
Parametry techniczne:
- Ilość kanałów 4
- Rodzaj kodowania Dynamiczne zmienne
- Częstotliwość pracy 433,92 MHz
- Pamięć pilotów 750
- Zasilanie 5V DC (ze złącza centrali)
- Pobór prądu 50 mA
- Wymiary 49.5 x 41.9 x 18 mm
- Waga 22 g
ON3EBD Nice Era BiDi, 3-kanałowy pilot dwukierunkowy
Parametry techniczne:
- Częstotliwość pracy 433,92 MHz
- Ilość kanałów 3
- Kodowanie Dynamiczne zmienne
- Współpraca Wszystkie centrale wykorzystujące odbiornik OXIBD
- Obudowa Tworzywo sztuczne
- Zasilanie Bateria litowa 3V CR2032
- Żywotność baterii ok. 2 lat przy założeniu 10 przekazów dziennie
- Wymiary 45 x 56 x 11 mm
- Waga 18 g
Powiązane porady
Nice BiDi-dwukierunkowa komunikacja radiowa.
Droga radiowa Nice BiDI Tym razem poznamy i przetestujemy dwukierunkową drogę radiową BiDi firmy Nice. Zastosowanie Drogę radiową Nice Bi-Directional opracowano w celu poprawienia komfortu użytkowania automatycznych bram Nice. Dzięki zastosowaniu technologii radiowej dwukierunkowej, użytkownik dostaje potwierdzenie odebrania polecenia przez centralę napędu oraz w każdej chwili może sprawdzić położenie bramy. Daje to możliwości dotąd nieoferowane … Czytaj więcej »
Technologia LoRa i BiDi od Nice – cechy wspólne i różnice
Nice w roku 2019 wprowadził dwie nowe technologie – LoRa i Bidi. Umożliwiają one zaawansowane sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi. Jakie walory posiadają urządzenia dwukierunkowe? Czym się różni technologia LoRa od BiDi? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części zestawienia tych dwóch technologii. LoRa i BiDi – różnice Na pierwszy rzut oka – kolor Produkty z technologią LoRa … Czytaj więcej »