Jak przenieść stan wejścia na wyjście w centralach Integra?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Błędny montaż baterii w centralach Integra. Jak nie utracić danych oraz haseł?
Jak skonfigurować wyjścia centrali do nadajnika agencji ochrony?
Jaki moduł GSM firmy SATEL wybrać do centrali? [Kompendium wiedzy 2023]
Jak uzyskać zdalny dostęp do urządzeń 5Tech?
Jak skonfigurować podgląd z kamer IP lub rejestratora przez sieć LAN
Tytułowe pytanie dotyczy stosunku „1 do 1”. Oznacza to, że chcemy, aby wyjście odzwierciedlało stan wejścia. I nie chodzi o włączenie sygnalizatora akustycznego w momencie, kiedy czujka zobaczy ruch. To akurat jest normalne zachowanie w sytuacji, kiedy strefa jest uzbrojona. Artykuł pokaże, jak przenieść stan wejścia na wyjście w każdym momencie, bez względu na to, czy system jest uzbrojony czy nie.
Przegląd metod przeniesienia stanu wejścia na wyjście
Pokażę 3 sposoby, którymi możemy się posługiwać podczas konfiguracji centrali. Posłużymy się następującymi typami wyjść:
- iloczyn logiczny wejść
- przełącznik monostabilny
- wskaźnik gotowy
Każda z metod ma swoje cechy, które zostaną omówione w dalszej części. Na początek część wspólna dla wszystkich przypadków, czyli wejście, którego stan chcemy przenosić na wyjście. Poniższy zrzut:
Nie ma tutaj nic szczególnego. Zwykła czujka ruchu podłączona pod wejście drugie (Z2). Naruszenie tego wejścia chcemy przenosić na wyjście w stosunku 1 do 1.
Metoda 1 – Iloczyn logiczny wejść
Najszybsza i najprostsza metoda (nie mylić z iloczynem logicznym wyjść). Poniższy zrzut ekranu pokazuje konfigurację wyjścia:
Jak to działa?
Iloczyn logiczny wejść (typ numer 109) to wyjście, które jest aktywne tak długo, jak długo aktywne są wszystkie jego zaznaczone wejścia. W powyższym przypadku (rys 2) zaznaczono tylko wejście nr 2, czyli naszą czujkę. Jeżeli więc wejście będzie naruszone, to wyjście również będzie naruszone. To taka „kopia” stanu wejścia.
Uwaga!
Iloczyn logiczny wejść to rodzaj wyjścia, które będzie aktywne tylko wtedy, kiedy wszystkie jego „wyzwalacze” w postaci wejść będą aktywne (naruszone). Zaznaczając więc kilka wejść (czujek), wszystkie będą musiał być naruszone, aby ten iloczyn się spełnił.
Metoda 2 – Przełącznik monostabilny
Ciekawa metoda, ponieważ oprócz tego, że wyjście może naśladować stan wejścia, to można również na żądanie uruchomić to wyjście z poziomu manipulatora. Konfiguracja wyjścia typu „24: Przełącznik MONO” poniżej:
Na powyższym obrazie kluczowe są dwie rzeczy:
- czas ustawiony na 0 minut i 0 sekund
- zaznaczona opcja „Akt. podczas narusz”
Dodatkowo wszystkie TIMERY zostały odznaczone (fabrycznie są zaznaczone). Jeżeli użytkownik podejdzie do manipulatora, to w menu „Sterowanie” będzie mógł uruchomić to wyjście (wcześniej ustalając czas działania). Gdyby jednak użytkownik nie chciał tego wyjścia widzieć w menu „Sterowanie”, to może odznaczyć przy nim strefy lub usunąć to wyjście z grupy wyjść (przycisk na dole okna „Wyjścia”).
Tak skonfigurowane wyjście będzie działać w stosunku 1 do 1 z wejściem centrali.
Metoda 3 – Wskaźnik GOTOWY
Zasadniczą sprawą przy wyjściu „Wskaźnik gotowy” jest to, aby mu odwrócić polaryzację. Widoczne jest to na poniższym zrzucie:
Co to jest „Wskaźnik GOTOWY”?
Jest to wyjście, którego zasadniczym celem jest sygnalizacja, że system jest gotowy, aby włączyć w nim czuwanie. Inaczej: wszystkie zaznaczone wejścia są w stanie normalnym (nie są naruszone). Szczególnie w obiektach przemysłowych, instalator może wyprowadzić taki stan (np. na diodzie LED) i tym samym użytkownicy systemu będą wiedzieć, że system jest gotowy do uzbrojenia. Dzisiaj nie jest to popularna metoda, a w naszym przypadku odwracając polaryzację, uzyskujemy odwrotny (ale zamierzony przez nas) efekt.
W jakim celu przenosić stan wejścia na wyjście?
Powodów może być wiele. Jednym z nich jest chęć integracji centrali Integra z innymi systemami, które mogą kontrolować stan wyjść centrali. Takie rozwiązanie to nie jest konieczność, ponieważ system Integra udostępnia protokół integracji, o którym już powstało kilka pozycji na wsparciu.
Kolejny powód to np. chęć zapalania światła tak długo, jak długo są otwarte drzwi (do wejścia centrali podłączona jest czujka magnetyczna). W czasie otwarcia drzwi (wejście naruszone), centrala zapala światło (włącza wyjście).
Pamiętaj!
Domyślna czułość wejść to 320 ms. Dlatego od momentu zobaczenia ruchu przez czujkę do momentu, w którym centrala to zarejestruje, będzie widoczne niewielkie opóźnienie.
Powiązane produkty
INTEGRA 64 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5887
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 149 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 64 Plus Centrala alarmowa, Grade 3
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5631
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 135 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC, 3EOL/NC, 3EOL/NO
- Certyfikat EN50131: Grade 3
INTEGRA 256 Plus Centrala alarmowa, Grade 3
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 256
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 256
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 24575
- Max ilość użytkowników: 240
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 135 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC, 3EOL/NC, 3EOL/NO
- Certyfikat EN50131: Grade 3
Powiązane porady
#01 Logika w centralach INTEGRA – obowiązkowe intro
Rozpoczynamy cykl artykułów, które dotyczyć będą projektowania funkcji logicznych w centralach SATEL INTEGRA. Krok po kroku będziemy prowadzić Was przez wszystkie niezbędne zagadnienia, aby móc później realizować własne pomysły. Na początku, zanim użyjemy pierwszej funkcji logicznej w Integrze, zaczniemy od wytłumaczenia jak i gdzie robi się funkcje logiczne oraz jakie zasoby centrali mamy do dyspozycji. … Czytaj więcej »
#02 Logika w centralach INTEGRA – omówienie najważniejszych wyjść centrali
Podstawowe rodzaje wyjść centrali alarmowej Integra W poprzedniej części tego cyklu widzieliśmy przykładowe typy wyjść. Wyjście, które informuje o tym, że dana czujka widzi ruch, to 24. Przełącznik MONO. Wyjście, które może włączać się w ustalonych wcześniej godzinach to wyjście typu 26. Timer. Są to oczywiście przykłady, ale już tutaj widać, że aby budować funkcje … Czytaj więcej »