Porady
Porada nr 0026

Jak dobrać obiektyw do kamery kompaktowej?

Porada widoczna dla konta STANDARD
Dobór obiektywu do kompaktowej kamery przemysłowej
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

Podstawowe wiadomości o obiektywach i kilka przydatnych wskazówek podczas ich wyboru.

Czym różnią się od siebie obiektywyNa rynku monitoringu przemysłowego można znaleźć najróżniejsze modele obiektywów do kamer kompaktowych, które znacznie się od siebie różnią. Kryteriów porównawczych jest bardzo wiele, jednakże do najbardziej podstawowych można zaliczyć:

Rodzaj mocowania obiektywu – CS lub C. Do każdej kamery można użyć obu typów, jednak w przypadku obiektywu z mocowaniem C, konieczny jest montaż pierścienia- adaptera, który najczęściej jest dostarczany w komplecie z kamerą. W przypadku obiektywów typu CS, obiektyw montuje się bezpośrednio do kamery, bez użycia pierścienia.
Z jakim przetwornikiem obrazu współpracuje obiektyw – 1/2″, 1/3” czy 1/4”. Jest to określenie maksymalnego rozmiaru przetwornika, z jakim obiektyw może współpracować. Można użyć obiektywu do kamery z mniejszym przetwornikiem, jednak nie jest to zalecane w przypadku kamer megapikselowych.
Czy ogniskowa obiektywu jest stała, czy też może być regulowana przez użytkownika (regulacja kąta widzenia kamery – może być manualna (za pośrednictwem pierścieni na obiektywie), lub zdalna (RS-485).
Rodzaj przysłony – stała, manualna lub automatyczna. Przysłona reguluje ilość światła które przedostaje się na przetwornik kamery. Najlepszym rozwiązaniem jest przysłona automatyczna (Auto-Iris), ponieważ jej wartość (stopień otwarcia), jest automatycznie regulowany przez kamerę w zależności od intensywności oświetlenia.
Soczewka asferyczna. Obiektyw asferyczny posiada bardzo dobrą ostrość (a przez to również rozdzielczość), nie tylko w centralnym punkcie na środku kadru, ale również po jego bokach a nawet w narożnikach.
Jasność obiektywu wyrażona liczbą f. Jest to parametr który określa zdolność obiektywu do przepuszczania światła. Im mniejsza liczba f tym lepiej – obiektyw jest w stanie wpuścić na przetwornik kamery więcej światła.
Korekcja podczerwieni (IR). Korekcja podczerwieni pozwala obiektywowi zachować bardzo wysoką ostrość obrazu przy doświetleniu światłem podczerwonym.
Rozdzielczość. W przypadku kamer megapikselowych, konieczne jest stosowanie odpowiednich obiektywów które nie będą […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane produkty

Obiektyw megapikselowy BCS-05504MIR

BCS-05504MIR Obiektyw 5-50mm, Auto Iris, korekcja IR

  • Szerokość ogniskowej: 5 – 50 mm
  • Jasność: F1.6
  • Obsługa kamer: do 4 Mpx
  • Kąt widzenia dla 1/3”: 5.1 – 41.6 °
  • Kąt widzenia dla 1/2.7”: 5.6 – 50 °
  • Obiektyw asferyczny: TAK
  • Auto-Iris: TAK
  • Korekcja IR: TAK
  • Sterowanie przesłoną: Auto Iris DC
  • Mocowanie: CS
  • Wymiary: Ø 47 x 85.9 mm
  • Waga: 195 g
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Porada nr 0017

Z czego składa się system monitoringu CCTV?

Co to jest i z czego składa się system monitoringu CCTV1
Ocena:

Nazwa CCTV jest skrótem od „Closed Circuit TeleVision” i oznacza telewizję przemysłową w układzie zamkniętym. Najprościej – systemem CCTV możemy nazwać układem współpracujących urządzeń, służących do monitorowania i rejestracji obrazu (kamer CCTV) w obiekcie zamkniętym. W skład systemu CCTV wchodzą: Kamery przemysłowe i obiektyw do kamery Rejestratory Monitory i przewody wideo Zasilacze i przewody zasilające Przewody … Czytaj więcej »

Porada nr 0022

Przykładowy system monitoringu CCTV – Instalacja systemu CCTV krok po kroku

Przykładowy system monitoringu CCTV Instalacja systemu CCTV krok po kroku
Ocena:

Jakie podzespoły kupić, aby zmontować system monitoringu TV? Jakimi kablami i wtyczkami wszystko połączyć? Jak podłączyć rejestrator do sieci Internet? – To najczęstsze pytania, z jakimi zwracają się do nas osoby instalujące po raz pierwszy system CCTV. Poniżej przedstawiamy przykładowy system monitoringu TV składający się z kamer wewnętrznych, rejestratora cyfrowego, zasilacza CCTV i innych niezbędnych … Czytaj więcej »