Porady
Porada nr 0007

Integracja SATEL INTEGRA z systemem KNX EIB

Aktywny partner w sklepie Montersi.pl

Kontakt

Aktualnie mamy do czynienia z kilkoma możliwościami integracji systemów alarmowych SATEL INTEGRA z zewnętrznymi systemami. Dzisiaj skupimy się na rozwiązaniach integrujących system alarmowy INTEGRA z siecią KNX.

Uwaga!
Aktualnie dostępny jest moduł INT-KNX-2 (zamiast tandemu INT-KNX i BTM-KNX).

Połączenie centrali INTEGRA z siecią KNX

Systemy KNX (dawniej EIB) to rozbudowana struktura urządzeń, która spotykana jest w instalacjach inteligentnych budynków. Urządzenia sieci KNX umożliwiają sterowanie wszelką aparaturą elektryczną, tj. np. oświetleniem, automatycznymi roletami okiennymi, pakietem urządzeń RTV/AGD (tzw. Multiroom), automatyką bramową, ogrzewaniem, klimatyzacją itd.

Zadaniem KNX jest m.in. dbać o kondycję energetyczną budynku i w efekcie przynosić oszczędności. Realizuje się to poprzez całą gamę urządzeń kontrolujących temperaturę, wilgotność, ruch w pomieszczeniach, nasłonecznienie, prędkość i kierunek wiatru itd. Scenariusze działania systemu KNX są ukierunkowane na podniesienie komfortu życia (np. inteligentne sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem) przy zachowaniu długoterminowych planów oszczędnościowych na energię elektryczną.

integra knx eib
Integracja SATEL INTEGRA z systemem KNX/EIB

 

Aktualnie dostępny jest moduł INT-KNX-2, który integruje w sobie wcześniejsze urządzenie INT-KNX oraz BTM-KNX. Konfiguracja i zasada działania nowego rozwiązania INT-KNX-2 jest analogiczna do wcześniejszego modułu.

Sama automatyka domu to nie wszystko. Podstawą staje się elektroniczny system zabezpieczeń, który ma za zadanie wykryć próbę i wtargnięcie intruza do chronionego obiektu. Istnienie obok siebie dwóch i więcej niezależnych systemów (np. systemu alarmowego i systemu KNX) może prowadzić do nadmiernego skomplikowania obsługi tych urządzeń. Różne organizacje na świecie wypracowują nowe techniki i standardy łączenia różnych rozwiązań technicznych. Powstają protokoły integrujące systemy w jedną całość, tworząc tym samym rozbudowane inteligentne instalacje.

Moduł INT-KNX

int-knx satel
Moduł Satel INT-KNX

Firma SATEL posiada w swojej ofercie moduł integrujący system alarmowy INTEGRA z siecią KNX. Moduł INT-KNX z pomocą dodatkowego portu magistralnego BTM-KNX umożliwia „spięcie” obu tych systemów. To rozwiązanie daje ogromne możliwości, ponieważ dostajemy profesjonalny system alarmowy (Integra) z inteligentnymi funkcjami automatyki (KNX). To wszystko zarządzane wspólnymi środkami (np. manipulatorem od systemu Integra lub panelem dotykowym od systemu KNX). Systemy oddziałują na siebie, według zaprogramowanych zdarzeń.

Przykładowo załączając czuwanie w systemie alarmowym, moduł INT-KNX przekazuje telegram do sieci KNX z informacją, aby ten zamknął wszystkie rolety w domu, obniżył temperaturę, otworzył garaż, zgasił wszystkie światła itd. Te scenariusze mogą być dowolnie konfigurowane.

W systemach KNX informacje przekazywane są tzw. telegramami.

Nie inaczej jest w przypadku modułu SATEL INT-KNX. Wpuszczenie telegramu przez system alarmowy do sieci KNX polega na aktywacji wcześniej skonfigurowanego wyjścia centrali. Innymi słowy, jeśli wyjście centrali alarmowej np. „Wyjście 17” zostanie aktywowane, przy tej okazji centrala alarmowa wygeneruje wcześniej ustawiony telegram i wpuści go do sieci (poprzez moduł INT-KNX). Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku otrzymywania przez centralę sygnałów z sieci KNX. btm-knx siemens satel

Centrala INTEGRA cały czas nasłuchuje telegramy krążące w sieci KNX i w momencie, kiedy rozpozna znany sobie telegram (ustawiany w zakładce „Wejścia”), zostanie aktywowane (naruszone) dane wejście centrali. W rezultacie może zostać np. wyłączone czuwanie lub wykonana dowolna inna czynność, która jest możliwa w zasobach systemu INTEGRA.

 

 

 

Z powyższego wynika, że integracja obu systemów opiera się na śledzeniu stanu wyjść centrali i wysyłaniu odpowiednich telegramów oraz nasłuchiwaniu sieci KNX i aktywacji wejść w przypadku odebrania znanego telegramu. Jest to rozwiązanie proste w konfiguracji.

Konfiguracja połączenia INTEGRY z KNX

Dodatkowo, przy użyciu nowoczesnych klawiatur obsługujących makropolecenia, np. INT-TSI, istnieje możliwość wysłania telegramu po kliknięciu na wcześniej przygotowaną ikonę w manipulatorze INT-TSI.

Konfiguracja wyjść w INT-KNX Satel
Konfiguracja wyjść w INT-KNX SATEL

 

Jeśli na obiekcie różne firmy zajmują się różnymi instalacjami, to wystarczy wspólnie ustalić zakres integracji i ustalić między sobą odpowiednie telegramy. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ instalator systemów alarmowych nie musi znać systemów KNX. Warto więc przed instalacją upewnić się, czy klient nie ma już położonej sieci KNX. Być może ma w planie taką instalację. Trzeba odpowiednio wcześniej to skonsultować, aby uwzględnić w wycenie niezbędne moduły (INT-KNX oraz BTM-KNX).

Konfiguracja wejść w INT-KNX Satel
Konfiguracja wejść w INT-KNX SATEL

 

Na zrzutach widać dostępne są typy telegramów: włącz, wyłącz, rozjaśnij, ściemnij, ustaw wartość, przełącz.
Ogromną zaletą jest to, że sam system KNX nie posiada jednostki nadrzędnej, która jest konieczna do poprawnej pracy sieci KNX. Dzięki temu można zakupić tylko aktory (urządzenia wykonawcze) zbudowane na elementach półprzewodnikowych, tzw. triakach i płynnie sterować poziomem natężenia światła z poziomu centrali INTEGRA.

W standardzie KNX (stowarzyszenie Konnex) uczestniczy ponad 300 podmiotów gospodarczych. Ta liczba oznacza, że integrator ma do dyspozycji kilka tysięcy urządzeń współpracujących. Dostępne są m.in. stylowe, eleganckie panele z przyciskami, wyświetlacze dotykowe itp. Dzięki temu można w sposób bardzo efektywny i gustowny rozbudować instalację systemu alarmowego SATEL INTEGRA.

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Centrala INTEGRA 64

INTEGRA 64 Centrala alarmowa

  • Ilość wejść: 16
  • Max ilość wejść: 64
  • Strefy: 32
  • Wyjścia wysokoprądowe: 4
  • Wyjścia niskoprądowe: 12
  • Max ilość wyjść: 64
  • Timery: 64
  • Pamięć zdarzeń: 5887
  • Max ilość użytkowników: 192
  • Wydajność zasilacza: 3 A
  • Napięcie zasilania: 20 V AC
  • Pobór prądu (płyta): 149 mA
  • Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
  • Certyfikat EN50131: Grade 2
Zobacz w sklepie