Integracja centrali INTEGRA z zewnętrznym programem – protokół integracji ETHM-1
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Moduł ethernetowy ETHM-1 Plus oprócz standardowych funkcji i możliwości, udostępnia specjalny protokół integracyjny.
W naszych zasobach dostępny jest również artykuł, który zawiera program do liczenia sumy kontrolnej. Polecamy to narzędzie jako pomocnik przy pisaniu własnej aplikacji.
Link do wspomnianego programu dostępny jest na dole tego artykułu.
ETHM-1 plus – ethernetowy moduł komunikacyjny
Protokół integracyjny został stworzony po to, aby móc wymieniać dane pomiędzy centralą INTEGRA a zewnętrzną aplikacją lub urządzeniem. Te zewnętrzne aplikacje lub urządzenia to wyroby firm trzecich, które chcąc podnieść atrakcyjność swoich produktów, dokonali integracji swoich urządzeń z urządzeniami SATEL.
Takim przykładem jest np. kontrola dostępu ROGER. Tutaj integracja polega na współbieżnym przezbrajaniu stref. Jako moduł integrujący wykorzystano nie ETHM-1, ale specjalne urządzenie o nazwie „INT-RS” (obowiązuje ten sam protokół). Innym przykładem są systemy automatyki FIBARO. Tam również dokonano integracji pewnych funkcji, więc oba systemy (INTEGRA i FIBARO) mogą sterować sobą nawzajem.
Protokół integracyjny jest publicznie dostępny i można go ściągnąć ze strony producenta (dokumentacja PDF). W artykule pokażę ciekawy przykład zastosowania protokołu integracji. Przygotowałem aplikację, którą można pobrać na dole strony (niebieska belka). Aplikacja jest zbliżona wyglądem do znanego ekspandera wyjść INT-ORS. Jak łatwo się domyślić, program będzie miał za zadanie prezentowanie stanu 8 wyjść centrali. Dodatkowo, program umożliwia sterowanie tymi wyjściami (przyciski „On” i „Off”).
Tutaj należy pamiętać, że sterowanie będzie efektywne tylko wtedy, kiedy wyjście centrali jest zaprogramowane jako: Przełącznik MONO, Przełącznik BI, Roleta w górę, Roleta w dół.
Przygotowana aplikacja jest tylko przykładem użycia protokołu integracji. Pomimo swojej prostoty, może to być ciekawy program serwisowy to testowania urządzeń automatyki, które zostały podłączone do centrali INTEGRA. Odpytywanie centrali o stan jej wyjść odbywa się co 350 ms.
konfiguracja ETHM-1 plus z programu DLOADX?
Zakładam, że podstawowa konfiguracja modułu ETHM-1 już wcześniej została przeprowadzona (ustawiony adres IP, maska, brama, klucze itp.). W celu uruchomienia możliwości integrowania systemu INTEGRA z zewnętrznym oprogramowaniem, należy tylko włączyć opcję „Integracja” (dostępna w oknie konfiguracyjnym modułu ETHM-1). To jedyna czynność, którą należy wykonać po stronie centrali INTEGRA. Ze względu na prostotę programu, opcja „Kodowanie integracji” ma pozostać wyłączona. Warto jeszcze sprawdzić, jaki port sieciowy dotyczy integracji (domyślnie 7094) – przyda się później do konfiguracji prezentowanego programu ORSi.
Konfiguracja programu ORSi Montersi
W zakładce „Ustawienia” należy podać parametry takie jak:
- Adres IP modułu ETHM-1
- Port integracji
- Hasło użytkownika lub administratora
- Zakres wyjść centrali do sterowania
Po włączeniu programu, zostaje on automatycznie uzupełniony następującymi danymi:
- Adres IP: brak
- Port: 7094
- Hasło: 1111
- Wyjścia: 17 – 24
Z powyższego wynika, że wystarczy tylko wpisać adres IP modułu ETHM-1. Istnieje również możliwość zdefiniowania własnych parametrów, w tym możliwe jest również podanie adresu IP publicznego (jeśli na routerze zostanie ustawione przekierowanie portu).
Dostępny przycisk „Zapisz dane” umożliwia zapisanie wprowadzonych parametrów (oprócz hasła) do pliku „prefs.XML”. Plik jest tworzony na dysku twardym – w tej samem lokalizacji co plik programu. Kolejne uruchomienie programu ORSi automatycznie pobierze wcześniej zapisane dane. Dzięki temu nie ma konieczności każdorazowego uzupełniania danych.
Program został skompilowany dla .NET framework 4.5. Jeżeli nie chce się otworzyć, być może konieczna będzie aktualizacja .NET framework. Jeśli aplikacja przypadnie do gustu, warto w centrali stworzyć osobnego użytkownika (osobne hasło) na potrzeby tego programu.
Czy kod źródłowy jest dostępny?
Kod źródłowy tego programu nie jest udostępniony. Artykuł ma na celu zaprezentowanie możliwości użycia protokołu. Program jest darmowy. Jeśli takie zastosowanie przypadnie Wam do gustu, to w miarę możliwości powstaną kolejne artykuły opisujące możliwość integracji (i kolejne ciekawe programy).
Zmiany w programie:
15 października 2015 – nowa wersja 1.02. Dołożono przycisk do podglądu wprowadzonego hasła (zakładka ustawienia). Drobny lifting loga oraz kilku napisów. Optymalizacja funkcji liczenia sumy kontrolnej CRC oraz funkcji wymiany danych po TCP/IP (połączenie jest cały czas podtrzymywane, a nie nawiązywane z każdą transmisją). Nowa wersja dostępna cały czas pod tym samym linkiem (powyżej).
19 czerwca 2015 – wydano nową wersję aplikacji o numerze 1.01. Poszerzono przyciski On/Off oraz usprawniono funkcje komunikujące się po protokole TCP z modułem ETHM-1.
Powiązane produkty
ETHM-1 Plus Moduł ethernetowy
- Rodzaj: Moduł Ethernetowy
- Współpraca: INTEGRA, VERSA
- Program serwisowy: DLOADX
- Program do obsługi: Integra Control, GuardX
INT-RS Plus Konwerter danych
- Rodzaj: Konwerter danych
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 40 mA
- Wymiary: 57 x 80 mm
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
INTEGRA 32 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 8
- Max ilość wejść: 32
- Strefy: 16
- Wyjścia wysokoprądowe: 2
- Wyjścia niskoprądowe: 6
- Max ilość wyjść: 32
- Timery: 28
- Pamięć zdarzeń: 439
- Max ilość użytkowników: 64
- Wydajność zasilacza: 1.2 A
- Napięcie zasilania: 18 V AC
- Pobór prądu (płyta): 127 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 64 Plus Centrala alarmowa, Grade 3
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5631
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 135 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC, 3EOL/NC, 3EOL/NO
- Certyfikat EN50131: Grade 3
INTEGRA 128-WRL Centrala alarmowa, GSM, ABAX
- Ilość wejść: 8
- Max ilość wejść: 128
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 2
- Wyjścia niskoprądowe: 6
- Max ilość wyjść: 128
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 21503
- Max ilość użytkowników: 240
- Wydajność zasilacza: 2 A
- Napięcie zasilania: 18 V AC
- Pobór prądu (płyta): 120 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Komunikator: GPRS/GSM
- Zdalne sterowanie: SMS
- Certyfikat EN50131: Grade 2
Powiązane porady
Integracja z centralą INTEGRA – generator sumy kontrolnej dla protokołu integracji
Udostępniony przez Satel protokół integracji dla central INTEGRA (moduły ETHM-1 Plus oraz INT-RS Plus) wymaga obliczenia właściwej sumy kontrolnej CRC. Ta suma kontrolna bywa problemem, szczególnie na początku przygody z integrowaniem systemów. Artykuł ma ułatwić start osobom, które chcą docelowo przygotować własną aplikację i własne algorytmy liczące sumę kontrolną. Dokumentację protokołu integracji można pobrać poniżej: … Czytaj więcej »