INT-SCR – funkcje drugiego planu, które warto znać (część 1)
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Zależność pomiędzy czułością wejścia centrali a czułością czujki
GSM w centralach PERFECTA – przygotowanie centrali do zdalnego programowania przez Perfecta SOFT
Jak podłączyć czujkę PDM-I12 firmy Vanderbilt?
Programowanie siłownika Robus przy użyciu programatora O-View
Prezentacja programatora NICE O-VIEW
Klawiatura strefowa INT-SCR służy do sterowania tylko jedną strefą. Stosowanie jej jako elementu wyposażenia garażu w domu jednorodzinnym sprawia, że z tego urządzenia możemy rozbroić tylko… garaż. Resztę domu należy rozbrajać z kolejnego urządzenia, np. manipulatora umieszczonego w innej części budynku (przy założeniu, że system mamy podzielony na strefy). Jednak nie o strefach dzisiaj, tylko o wbudowanym przekaźniku w klawiaturę strefową i o możliwościach wysterowania drzwi – nie tylko za pomocą kodu i karty.
Najpierw elektronika – jaki przekaźnik w środku?
Wbudowany w INT-SCR przekaźnik posiada możliwość przełączania obciążenia o max. parametrach: 24 V / 2 A. Takie wartości wystarczają, aby sterować popularnymi elektrozaczepami oraz elektrozworami. Należy pamiętać, że przekaźnik jest „bezpotencjałowy”, tzn. posiada tylko styki NO, C, NC. Nie ma na nich żadnego napięcia, dopóki sami tam nie podamy żadnego potencjału. Jest to chyba najbardziej popularne rozwiązanie i najbardziej uniwersalne.
Jakie są możliwości sterowania wbudowanym przekaźnikiem?
Pokażę kilka szczególnie przydatnych i nie zawsze oczywistych wariacji:
otwarcie drzwi przy użyciu kodu i karty
otwarcie drzwi przez wejście „Z” centrali
otwarcie drzwi przez manipulator LCD
otwarcie drzwi w momencie alarmu pożarowego
otwarcie drzwi z aplikacji mobilnej
otwarcie drzwi przez protokół integracji
Zaczynamy od początku.
AD.1. Jak otwierać drzwi po wpisaniu kodu lub przyłożeniu karty?
Taka funkcja jest zaimplementowana domyślnie. Wystarczy wpisać kod i zatwierdzić klawiszem „*”, aby uruchomić wbudowany przekaźnik na czas 5 sekund (fabrycznie). Jeżeli czuwanie w strefie było włączone, to przy tym manewrze system je wyłączy.
Chcąc uruchomić przekaźnik z karty zbliżeniowej (breloka lub ogólnie – przy użyciu transpondera pasywnego), wystarczy przyłożyć kartę na krótko do czytnika. System zachowa się tak, jakby wpisano hasło i „*”. Czyli otworzy drzwi i wyłączy czuwanie (jeżeli było […]
Powiązane produkty
INT-SCR-BL Klawiatura strefowa z czytnikiem kart
- Rodzaj manipulatora: Strefowa z czytnikiem
- Kolor podświetlenia: niebieski
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Klasa środowiskowa: II
- Temperatura pracy: -25…+55 °C
- Certyfikat EN50131: Grade 3
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
- Pobór prądu (gotowość): 105 mA
- Max pobór prądu: 125 mA
- Wymiary: 47 x 158 x 24 mm
Powiązane porady
INT-SCR – jak programowo obsłużyć czujkę otwarcia? (część 2)
Kolejny artykuł, który porusza zagadnienia związane z modułem INT-SCR. Tym razem dotyczyć będzie możliwości podłączenia czujki otwarcia (kontaktronu), która kontrolować będzie stan drzwi. Jak podłączyć czujkę otwarcia do INT-SCR? W module przewidziano przewód w brązowym kolorze, który jest wejściem przeznaczonym do podłączenia czujki otwarcia. Należy tutaj podłączyć klasyczny kontaktron ze stykami „NC” (nie jest to … Czytaj więcej »
Czy Integra realizuje funkcję kontroli dostępu? Pytania i odpowiedzi.
„W obiekcie mam do zainstalowania system alarmowy, ale klient też chciałby mieć kontrolę nad drzwiami wewnątrz pomieszczeń. Chodzi konkretnie o dwoje drzwi i czytniki kart przy tych drzwiach. Czy mogę to zrobić na centrali alarmowej Integra czy muszę kupić osobny system kontroli dostępu (SKD)?” Bardzo częsty dylemat instalatora, ale prosty do rozwiązania. Należy dowiedzieć się, … Czytaj więcej »
Kontrola pracy wartowników w centrali INTEGRA
Oprócz powszechnie znanej funkcjonalności, tj. roli centrali Satel INTEGRA jako klasycznej instalacji alarmowej, system ten udostępnia bardzo ciekawy mechanizm kontroli pracy wartowników. Pokażemy co umożliwia ten mechanizm i jak należy z niego korzystać. Co to jest kontrola wartowników? To system, którego zadaniem jest pilnowanie pracy ochroniarzy, czyli wartowników. Jednym z obowiązków takiego wartownika może być … Czytaj więcej »
Integracja z centralą INTEGRA – generator sumy kontrolnej dla protokołu integracji
Udostępniony przez Satel protokół integracji dla central INTEGRA (moduły ETHM-1 Plus oraz INT-RS Plus) wymaga obliczenia właściwej sumy kontrolnej CRC. Ta suma kontrolna bywa problemem, szczególnie na początku przygody z integrowaniem systemów. Artykuł ma ułatwić start osobom, które chcą docelowo przygotować własną aplikację i własne algorytmy liczące sumę kontrolną. Dokumentację protokołu integracji można pobrać poniżej: … Czytaj więcej »