GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 2)
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
W tej części pokażę, w jaki sposób nawiązać połączenie z programu GuardX do centrali Integra. Zajmiemy się połączeniem przez port RS-232 korzystając ze złącza PIN5 w manipulatorze LCD oraz przez sieć internet, korzystając z modułu ETHM-1 Plus.
Dane do łączności przez moduł ETHM-1 Plus z guardx
Z naszej centrali spisaliśmy następujące dane komunikacyjne [Jak zdobyć te dane? Zostało to pokazane w 1 części tej serii]:
- Identyfikator centrali: A769B7B133
- Identyfikator GuardX: FFFFFFFFFF
oraz dodatkowo parametry ETHM-1 Plus:
- MAC: 00:1B:9C:09:9A:54
- ID: CC787BB712AEA2F1
- Klucz GuardX: montersi
Uwaga!
Powyższe dane pochodzą z centrali, którą dedykujemy do testów. Dane te mogą ulec zmianie.
Jak nawiązać łączność z centralą przez GuardX [ETHM-1 Plus]?
Zapraszam na krótki seans:
Oprócz połączenia przez serwer Satel, możliwe jest ustanowienie połączenia korzystając z adresu IP oraz portu. Do tego samego systemu możemy również połączyć się używając portu RS-232.
Jak nawiązać łączność z centralą przez GuardX [RS-232 w lcd]?
Ponownie zapraszam na krótki film pokazujący proces nawiązania połączenia przez port RS-232.
W powyższym filmie pokazano łączenie już na podstawie wcześniejszego przykładu, gdzie zostały podane identyfikatory komunikacyjne. Program GuardX na domyślnych ustawieniach daje operatorowi możliwość:
- pełnego sterowania systemem (wirtualny manipulator);
- dodawanie, usuwanie i edycja użytkowników (w tym dodawanie kart i breloków zbliżeniowych)
- przeglądanie listy zdarzeń, która w tym programie odświeża się „na żywo” (w DloadX lista nie jest odświeżana w czasie rzeczywistym)
Widać, że już na tym etapie, a więc zaledwie po kilku kliknięciach, osoba zarządzająca systemem alarmowym zyskuje bardzo praktyczne narzędzie (szczególnie jeżeli chodzi o zarządzanie użytkownikami).
Co dalej?
W kolejnej i ostatniej (trzeciej) części tego cyklu pokażę jak dodać mapę do programu GuardX i jak ją „uzbroić” w strefy, czujki oraz wyjścia.
Powiązane produkty
ETHM-1 Plus Moduł ethernetowy
- Rodzaj: Moduł Ethernetowy
- Współpraca: INTEGRA, VERSA
- Program serwisowy: DLOADX
- Program do obsługi: Integra Control, GuardX
INT-RS Plus Konwerter danych
- Rodzaj: Konwerter danych
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 40 mA
- Wymiary: 57 x 80 mm
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
Powiązane porady
GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 1)
Każdy coś słyszał, ale nie każdy widział. Program GuardX pokazuje pazury dopiero wtedy, kiedy jest skonfigurowany. Sam w sobie nie stanowi żadnej większej wartości, dopóki go nie „uzbroimy” w plany budynku. Na temat programu GuardX powstanie na wsparciu kilka części, a ta (pierwsza) część ma na celu wprowadzenie czytelnika w podstawowe zagadnienia związane z tym … Czytaj więcej »
GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 3)
Ostatnia część serii dotyczącej programu GuardX. W poprzednich częściach pokazałem, jak skonfigurować i nawiązać połączenie programu GuardX z centralą Integra. W tej części zajmiemy się „uzbrojeniem” programu w mapę, czujki i sygnalizatory. Czyli zajmiemy się wizualizacją naszego systemu. Założenia do projektu Łączność będzie dotyczyć testowej centrali Integra 64 Plus, która będzie zabezpieczała naszą „Kawiarnię”. Nasz … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – analiza protokołu RS-232 w LCD (część 1)
Ta seria artykułów będzie dotyczyć budowy aplikacji (Windows), która ma za zadanie zarządzać pracą centrali Integra. Wspólnie zajrzymy do uproszczonego protokołu integracji, który dostępny jest w złączu PIN5 manipulatorów INT-KLCD. Artykuł ma tylko zasygnalizować możliwość integracji i stanowi bazę do dalszych, własnych działań. Znajomość zagadnień prezentowanych w artykule wykracza poza zakres, który instalator znać powinien. … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – liczymy sumę kontrolną CRC i testujemy (część 2)
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w tej części będziemy wysyłać testowe ramki do manipulatora i będziemy sprawdzać, czy to działa. Zanim jednak to przetestujemy, musimy nauczyć się obliczać sumę kontrolną CRC. Jaki jest wzór na obliczenie sumy kontrolnej dla INT-KLCD? W dokumentacji protokołu można znaleźć opis, jak należy tego dokonać. Obliczenie sprowadza się do wykonania następujących … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – odbieramy dane z centrali (część 3)
Do tej pory zajmowaliśmy się nadawaniem danych do centrali, korzystając ze złącza PIN5 w LCD. I to zadziałało (patrz część 2 serii). Jednak RS-232 to nie tylko nadawanie, ale też odbieranie danych. W ramach złącza PIN5 również zostało to uwzględnione. Trzecia część tej serii artykułów ma za zadanie wyjaśnić, co oznaczają poszczególne bajty odbierane z … Czytaj więcej »