GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 1)
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Każdy coś słyszał, ale nie każdy widział. Program GuardX pokazuje pazury dopiero wtedy, kiedy jest skonfigurowany. Sam w sobie nie stanowi żadnej większej wartości, dopóki go nie „uzbroimy” w plany budynku.
Na temat programu GuardX powstanie na wsparciu kilka części, a ta (pierwsza) część ma na celu wprowadzenie czytelnika w podstawowe zagadnienia związane z tym programem. Kolejne części będą dotyczyć tego, jak przygotować program do pracy.
Kilka faktów o GuardX na początek
GuardX:
- to program darmowy w 100%, działający pod kontrolą systemów z rodziny Windows
- dedykowany jest tylko do central serii INTEGRA oraz INTEGRA Plus
- służy do zarządzania już skonfigurowanym systemem, a nie do konfiguracji tego systemu
- umożliwia podgląd stanu systemu (m.in. strefy, wejścia, wyjścia, pamięć zdarzeń)
- potrafi sterować strefami, wyjściami oraz blokować wejścia
- umożliwia zarządzanie użytkownikami (dodawanie, usuwanie, edycja)
- daje dostęp w sposób lokalny (RS-232, sieć LAN) lub zdalny (np. przez serwer Satel)
Kiedy już znamy kilka ważnych faktów, czas na ich rozwinięcie. To ważne, aby te podstawowe sprawy były dokładnie dla Ciebie zrozumiałe.
Program jest darmowy. A ile kosztuje usługa?
Program GuardX można za darmo pobrać ze strony producenta. Nic to nie kosztuje. Jednak z racji małej popularności w tradycyjnych instalacjach domowych, nie jest on powszechnie stosowany i nie traktuje się go jako „standardowe” wyposażenie instalacji alarmowej.
Środowisko instalatorskie traktuje tę aplikację jako dodatek do systemu, za który należy zapłacić. I nie chodzi o płacenie za sam program, ale o przygotowanie tego programu do obsługi. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Przygotowanie GuardX dla klienta to często proces, który może trwać wiele godzin (w zależności od skomplikowania projektu).
Instalator musi dostać od klienta rzut (grafikę) budynku (lub samemu zaprojektować taki zrzut – a to zwiększa zakres prac) i na tym rzucie porozmieszczać strefy oraz czujki. To tak w dużym uproszczeniu. Dlatego ta usługa często kosztuje. Dobrą wiadomością dla klienta końcowego jest to, że samodzielnie może przygotować program GuardX do pracy, otrzymując wcześniej od instalatora niezbędne dane, które pozwolą nawiązać połączenie z centralą.
Wniosek
Sam program jest darmowy, ale już przygotowanie go do pracy zajmuje znaczne zasoby czasowe. Dlatego firmy instalatorskie zazwyczaj wyceniają taką usługę osobno.
Integra, Integra Plus – te centrale obsłużą GuardX. Czy coś jeszcze jest potrzebne?
GuardX może nawiązać podłączenie z systemem Integra na dwa sposoby:
- poprzez port RS-232
- poprzez sieć TCP/IP
Łączność przez RS-232
Pierwszy sposób, tj. RS-232 nie oznacza, że musimy podłączać się do złącza RJ w centrali Integra. Tak, to jedna z opcji, ale podłączając taki przewód – zajmujemy gniazdo do programowania centrali. Dlatego pod pojęciem „RS-232” kryje się kilka dodatkowych opcji:
- złącze PIN5, które jest w rzeczywistości złączem RS-232, dostępne jest w większości manipulatorów LCD (głównie seria INT-KLCD, patrz poniższy obraz)
Korzystając ze złącza RS-232 dostępnego w manipulatorze INT-KLCD, nie musimy inwestować w żadne dodatkowe urządzenie (jedynie kabel do komputera, który można wykonać samodzielnie za „grosze”).
Uwaga!
Złącze PIN5 (RS-232) w manipulatorach INT-KLCD nie może posłużyć do programowania centrali Integra. Tzn. nie można z niego korzystać w identyczny sposób jak ze złącza RJ-12, które dostępne jest na płycie centrali. Tutaj (złącze PIN5) udostępnia tylko możliwość połączenia się z programem GuardX lub skorzystania z „uproszczonego” protokołu integracji, o którym powstało już kilka artykułów na stronie wsparcia (linki pod artykułem).
Jest jeszcze inna forma dostępu do portu RS-232…
- można zastosować moduł INT-RS Plus, który posiada złącze DB-9 i udostępnia port RS-232 (poniżej obraz)
To urządzenie stanowi pewnego rodzaju „bramkę”, która służy do integracji centrali Integra z oprogramowaniem firm trzecich. Oprócz dostępnego protokołu integracji, urządzenie można ustawić do trybu pracy „Port RS-232” (funkcja 0). Zyskujemy dodatkowy port RS-232, który w działaniu jest analogiczny do tego, który dostępny jest w manipulatorze INT-KLCD.
Uwaga!
Identycznie jak przy manipulatorze INT-KLCD, port RS-232 dostępny w INT-RS Plus nie może służyć do programowania centrali przez program DloadX.
Po co moduł INT-RS Plus, skoro w manipulatorze INT-KLCD jest już port RS-232?
* w systemie niekoniecznie istnieje manipulator LCD, który posiada złącze PIN5;
* standard RS-232 nie jest projektowany na znaczne odległości i przewód od manipulatora do komputera (z zainstalowanym programem GuardX) nie może być za długi. Stosując moduł INT-RS Plus, możemy oddalić go od centrali o 300m (max. długość magistrali manipulatorów).
Łączność przez sieć TCP/IP
To drugi wspomniany sposób połączenia. Tym razem zapominamy o standardzie RS-232, ponieważ tutaj już łączymy się przez sieć LAN (lub przez internet). I ponownie mamy kilka opcji, z których możemy skorzystać:
- łączność przy użyciu modułu ETHM-1 Plus
Taka łączność może odbywać się w sposób „tradycyjny”, czyli przy użyciu adresu IP oraz portu (domyślnie 7091). W przypadku chęci zarządzania z komputera, który znajduje się w innej sieci (np. inne miasto), należy wykonać tzw. przekierowanie portu (7091) na routerze lub skorzystać z tzw. VPN (tunel). Jest to zagadnienie stricte związane z sieciami, dlatego nie będziemy się tym zajmować w ramach tego artykułu.
Istnieje drugi sposób zdalnego połączenia przez moduł ETHM-1 Plus. Tym razem nie korzystamy z adresu IP oraz portu, ale z usług tzw. serwera Satel. To mechanizm, który całą „brudną” robotę związaną z zestawieniem połączenia (nawet z odległych sieci) – załatwia za nas. Konfiguracja tego rozwiązania sprowadza się zaledwie do kilku kliknięć, a osoba wykonująca konfiguruję nie musi znać się na sieciach komputerowych.
- łączność przy użyciu modułu INT-GSM [LTE]
Oba powyższe moduły umożliwiają połączenie komputera (program GuardX) z centralą przy użyciu internetu, który dostarczany jest przez operatora sieci komórkowej. Możliwe jest połączenie przez serwer Satel lub bezpośrednio za pomocą adresu IP. Na potrzeby artykułu, zajmiemy się najpowszechniejszą obecnie opcją – właśnie przy użyciu serwera Satel. Kolejne opcje to:
- łączność przy użyciu modułu GSM-X [LTE] lub archiwalnych modułów typu LT-1, LT2, GSM-4, GSM-5
Ten rodzaj połączenia nie jest tak spopularyzowany jak powyższe.
- łączność przy użyciu wbudowanego modułu GPRS w centralę Integra 128-WRL
Posiadając centralę Integra 128-WRL, możliwe jest zdalne nawiązanie połączenia przez centralę do komputera z zainstalowanym programem GuardX. Jest to połączenie przy użyciu adresu IP i portu. Usługa łączności przez „serwer Satel” nie jest w tym przypadku dostępna.
Ok, wiemy już jakie urządzenia są potrzebne. Co dalej?
Dalej zajmiemy się konfiguracją centrali, aby była gotowa do współpracy z programem GuardX. Przedstawię tutaj dwa warianty: połączenie po porcie RS-232 z manipulatora oraz połączenie zdalne przez ETHM-1 Plus (używając serwera Satel).
Jak skonfigurować centralę do połączenia z GuardX przez port RS-232 w LCD?
Posiadając centralę Integra z manipulatorem serii INT-KLCD, nie ma potrzeby przeprowadzać żadnej dodatkowej konfiguracji w systemie. Właściwa opcja jest już domyślnie zaznaczona:
Aby dopiąć niezbędnych formalności, z programu DloadX należy „spisać” niezbędne parametry, które posłużą nam później do przeprowadzenia konfiguracji w programie GuardX. Chodzi o standardowe parametry komunikacji, tutaj będą to: Identyfikator INTEGRA oraz Identyfikator GuardX:
Kolejny przykład będzie dotyczył przygotowania centrali Integra do połączenia zdalnego (ETHM-1 Plus).
Jak skonfigurować centralę do połączenia z GuardX zdalnie przez moduł ETHM-1 PLUS?
W programie DloadX, w strukturze urządzeń [DloadX -> Struktura -> Sprzęt -> Manipulatory -> ETHM-1 Plus] należy sprawdzić, czy są włączone odpowiednie opcje związane z obsługą połączeń GuardX. Poniższy zrzut pokazuje właściwe miejsce.
Domyślnie opcja „GuardX” jest zaznaczona, natomiast Klucz GuardX musimy podać. Składać się może z 1-12 znaków alfanumerycznych (litery i cyfry). Dodatkowo, w dolnej części okna widzimy parametry: MAC oraz ID. Te parametry również należy spisać. Będą potrzebne przy połączeniu w programie GuardX (korzystając z serwera Satel).
Do kompletu potrzebujemy jeszcze identyfikatorów komunikacyjnych (centrali oraz GuardX), ale sposób ich zdobycia został już przedstawiony w akapicie wyżej.
Co w kolejnej części?
W następnej części zajmiemy się przygotowaniem programu GuardX do połączenia z centralą Integra. Artykuł uzupełnią filmy, które ułatwią prześledzenie procesu konfiguracji.
Powiązane produkty
ETHM-1 Plus Moduł ethernetowy
- Rodzaj: Moduł Ethernetowy
- Współpraca: INTEGRA, VERSA
- Program serwisowy: DLOADX
- Program do obsługi: Integra Control, GuardX
INT-RS Plus Konwerter danych
- Rodzaj: Konwerter danych
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 40 mA
- Wymiary: 57 x 80 mm
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
Powiązane porady
GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 2)
W tej części pokażę, w jaki sposób nawiązać połączenie z programu GuardX do centrali Integra. Zajmiemy się połączeniem przez port RS-232 korzystając ze złącza PIN5 w manipulatorze LCD oraz przez sieć internet, korzystając z modułu ETHM-1 Plus. Dane do łączności przez moduł ETHM-1 Plus z guardx Z naszej centrali spisaliśmy następujące dane komunikacyjne [Jak zdobyć … Czytaj więcej »
GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 3)
Ostatnia część serii dotyczącej programu GuardX. W poprzednich częściach pokazałem, jak skonfigurować i nawiązać połączenie programu GuardX z centralą Integra. W tej części zajmiemy się „uzbrojeniem” programu w mapę, czujki i sygnalizatory. Czyli zajmiemy się wizualizacją naszego systemu. Założenia do projektu Łączność będzie dotyczyć testowej centrali Integra 64 Plus, która będzie zabezpieczała naszą „Kawiarnię”. Nasz … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – analiza protokołu RS-232 w LCD (część 1)
Ta seria artykułów będzie dotyczyć budowy aplikacji (Windows), która ma za zadanie zarządzać pracą centrali Integra. Wspólnie zajrzymy do uproszczonego protokołu integracji, który dostępny jest w złączu PIN5 manipulatorów INT-KLCD. Artykuł ma tylko zasygnalizować możliwość integracji i stanowi bazę do dalszych, własnych działań. Znajomość zagadnień prezentowanych w artykule wykracza poza zakres, który instalator znać powinien. … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – liczymy sumę kontrolną CRC i testujemy (część 2)
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w tej części będziemy wysyłać testowe ramki do manipulatora i będziemy sprawdzać, czy to działa. Zanim jednak to przetestujemy, musimy nauczyć się obliczać sumę kontrolną CRC. Jaki jest wzór na obliczenie sumy kontrolnej dla INT-KLCD? W dokumentacji protokołu można znaleźć opis, jak należy tego dokonać. Obliczenie sprowadza się do wykonania następujących … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – odbieramy dane z centrali (część 3)
Do tej pory zajmowaliśmy się nadawaniem danych do centrali, korzystając ze złącza PIN5 w LCD. I to zadziałało (patrz część 2 serii). Jednak RS-232 to nie tylko nadawanie, ale też odbieranie danych. W ramach złącza PIN5 również zostało to uwzględnione. Trzecia część tej serii artykułów ma za zadanie wyjaśnić, co oznaczają poszczególne bajty odbierane z … Czytaj więcej »
ETHM-1 Plus – jak skonfigurować? (reaktywacja)
Moduł ETHM-1 Plus to następca poprzedniej wersji – ETHM-1. Artykuł w kilku krokach pokazuje kompletną konfigurację modułu z centralą serii Integra. Na początek – po co w ogóle moduł ETHM-1 Plus w systemie alarmowym? Prawdopodobnie każdy, kto porwał się na czytanie tej pozycji wie, po co jest moduł ETHM-1 Plus. Jednak w celu ugruntowania wiedzy … Czytaj więcej »