Grupowe sterowanie rolet w centrali Integra
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Błędny montaż baterii w centralach Integra. Jak nie utracić danych oraz haseł?
#2 Pilot ABAX2 – Jak sygnalizować stan systemu
Instalacja i konfiguracja modułu GSM Ropam Elektronik
Możliwości pilotów EraOne w połączeniu z radioodbiornikiem OXI
Którą centralę FIBARO wybrać? Home Center 3, Home Center 3 Lite, czy Yubii Home?
Integra i rolety to para, która jest powszechnie spotykana. O ile sterowanie pojedynczą roletą jest proste – w zasadzie nie wymaga ekstra konfiguracji, to sterowanie grupowe rolet w centrali Integra nie jest takie oczywiste. Artykuł krok po kroku prowadzi przez proces konfiguracji, pokazując jeden z patentów. Zapraszam do lektury.
Na tej stronie znajdziecie również kilka innych pozycji, które dotyczą podłączenia i sterowania rolet z centrali Satel Integra. Pod tym artykułem te pozycje są podlinkowane.
Zanim zaczniemy – wersja „uproszczona”
Grupowe sterowanie rolet można zrealizować bez większego wysiłku. Poniżej „uproszczona” wersja tego zagadnienia. Później pokażę poważniejsze rozwiązanie.
Pod spodem znajduje się zrzut ekranowy okna „Wyjścia”, gdzie widać kilka rolet.
Każde wyjście roletowe (czyli typy 105 i 106) posiada zestaw opcji z prawej strony, które są „wyzwalaczami” tych wyjść. Domyślnie każda roleta ma zaznaczoną obsługę ze wszystkich 32 stref (tyle maksymalnie stref posiadają „duże” centrale serii Integra, czyli od Integry 64 i wyżej).
Działanie jest bardzo proste: kiedy użytkownik załącza czuwanie w przynajmniej jednej z powyższych stref, wyjścia typu „Roleta w dół” zostają aktywowane i rolety się zamykają. Konsekwentnie, kiedy użytkownik wyłącza czuwanie strefy, zostają aktywowane wyjścia „Roleta w górę” i rolety się otwierają.
Wynika z tego, że takie grupowe sterowanie jest już standardowo dostępne. Instalator nie musi nic tutaj robić, to już działa. Jednak warunkiem jest konieczność włączania i wyłączania czuwania w danej strefie. I to może stanowić utrudnienie lub po prostu niechęć – czasami chcemy opuścić wszystkie rolety w dół, ale nie mamy zamiaru włączać czuwania.
Jak można to rozwiązać?
Możemy sterować każdą roletą z osobna i po 10 minutach skończyć operację.
Możemy też stworzyć osobną strefę np. „Rolety” i tylko ta strefa będzie sterować wyjściami roletowymi (pozostałe strefy należy odznaczyć z wyjść roletowych). Kiedy będziemy chcieli opuścić wszystkie […]
Powiązane produkty
INT-ORS Ekspander wyjść
- Ilość wyjść: 8
- Obciążalność wyjść: 16 A @ 250V AC
- Wyjścia przekaźnikowe: TAK
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 230 mA
INT-IORS Ekspander wejść / wyjść
- Rodzaj: Ekspander wejść i wyjść
- Ilość wejść: 8
- Ilość wyjść: 8
- Obciążalność wyjść: 16 A @ 250V AC
- Wyjścia przekaźnikowe: TAK
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 280 mA
- Inne: Wejścia i wyjścia przekaźnikowe
Powiązane porady
Jak podłączyć rolety elektryczne do alarmu? (cz.1)
Temat rolet elektrycznych sterowanych przez system alarmowy bardzo często wraca. W tym artykule wyjaśnię, w jaki sposób podejść do tego zagadnienia. Centrala alarmowa i rolety automatyczne? Pierwszą kwestią jest wybór właściwej centrali alarmowej. Nie tylko centrale SATEL potrafią sterować roletami, ponieważ bardzo ciekawe możliwości posiadają również centrale firmy ROPAM, np. NeoGSM-IP lub OptimaGSM. Zdecydowanie najwięcej … Czytaj więcej »
Rolety w centrali INTEGRA – konfiguracja (cz. 2)
Poprzedni artykuł tego cyklu dotyczył sposobu podłączania silnika rolety do centrali alarmowej. W tej edycji zajmiemy się oprogramowaniem pracy rolety, która jest podłączona do INTEGRY. Dedykowane wyjścia Każda centrala INTEGRA posiada dwa specyficzne typy wyjść: 105. Roleta w górę 106. Roleta w dół Z poprzedniego artykułu wiemy, że klasyczny silnik do rolety zajmie w centrali … Czytaj więcej »