Flashowanie Integry do języka angielskiego – blokada czy nie?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Kwestia zmiany wersji językowej centrali Integra budzi wiele emocji na różnych portalach społecznościowych. Jak to ostatecznie wygląda? Czy po aktualizacji oprogramowania dojdzie do blokady centrali, czy jednak nie? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.
Podstawy
To centrala jest odpowiedzialna za to, w jakim języku będą występować komunikaty w manipulatorze. Dlatego przy zmianie wersji językowej aktualizowane jest właśnie oprogramowanie centrali – manipulator LCD to tylko interfejs wyświetlający informacje, które od centrali otrzymał.
Test – próba aktualizacji do angielskiej wersji językowej
Poniższy film przedstawia cały proces wraz z wynikiem. Ze strony producenta został ściągnięty program FLASHX w wersji polskiej oraz plik firmware do centrali Integra 64 w wersji angielskiej (I64_EN.cax).
W powyższym przypadku została wgrana ta sama wersja oprogramowania (1.20), ale w wersji angielskiej. Procedura przeprowadzania aktualizacji pozostaje bez zmian. W drugiej części filmu widać, że manipulator LCD (wirtualny, w DloadX) wyświetla menu w języku angielskim. Naturalnie, rzeczywisty manipulator INT-KLCD również zachowuje się w ten sam sposób.
Przywrócenie języka polskiego
Jeżeli zajdzie potrzeba powrotu do wersji polskojęzycznej, wystarczy za pomocą programu FlashX wgrać polską wersję pliku firmware, czyli ponownie zaktualizować oprogramowanie centrali.
Uwaga!
Aktualizacja centrali Integra do angielskiej wersji językowej obecnie jest możliwa, należy jednak mieć na uwadze, że taka opcja może zostać zablokowana – wtedy przedstawiona powyżej metoda również straci ważność.
Test – próba aktualizacji do niemieckiej wersji językowej
Do przeprowadzenia drugiej próby został użyty program FLASHX w wersji niemieckojęzycznej. Wykorzystano także niemiecki wariant pliku firmware (I64_DE.cax).
Próba wgrania oprogramowania w języku niemieckim nie powiodła się. Program FlashX wyświetla stosowny komunikat, dalsza operacja nie jest możliwa. Nie dochodzi jednak do blokady centrali, jej praca nie zostaje zakłócona.
Wnioski
Powyższe filmy prezentują możliwości centrali Integra (konkretnie: jej oprogramowania) w kontekście ustawień języka komunikatów w manipulatorach. Język angielski jako najbardziej „uniwersalny” jest możliwy do uruchomienia w tej centrali, jednakże w przypadku innych central – Versa oraz Perfecta – nie ma takiej możliwości.
Czy można kupić wersję centrali w innym, mniej popularnym, języku?
Tak, ale istnieje do tego specjalna procedura zakupu. Jeżeli chcesz zamontować centralę w innej wersji językowej niż oficjalny język danego kraju, możesz zgłosić się do dystrybutora, który sprowadzi odpowiednie urządzenie. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Powiązane produkty
INTEGRA 64 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5887
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 149 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2