Porady
Porada nr 0361

ETHM-1 Plus – jak kontrolować łącze internetowe?

Porada widoczna dla konta STANDARD
baner - partner premium

Kontakt

Decydując się na moduł ETHM-1 Plus w instalacji alarmowej, zyskujemy ciekawe możliwości. Ale te możliwości dostępne są tylko wtedy, kiedy moduł jest podłączony do stabilnej sieci LAN z dostępem do internetu. Dobrze by było, aby moduł przeprowadzał diagnostykę łącza internetowego i w razie problemów – wyrzucał awarię. To niby oczywiste, ale wciąż w tej materii jest kilka spraw do wyjaśnienia i wdrożenia.

Domyślne zachowanie modułu w przypadku awarii łącza

Moduł domyślnie implementuje mechanizm, który bada tylko to, czy dostępna jest sieć LAN. Inaczej: sprawdza, że karta sieciowa jest podłączona do jakiegokolwiek urządzenia sieciowego. Jeżeli tak – wszystko się zgadza. Jeżeli nie, system w sposób ciągły zgłasza awarię typu „Brak sieci LAN”, wskazując moduł, który taki problem posiada. Instalator może opóźnić zgłaszanie tego problemu o maksymalnie 255 sekund.

ethm-1 plus dloadx
Rys.1. Możliwość ustawienia opóźnienia w zgłaszaniu problemu z siecią LAN. Domyślnie brak opóźnienia (0 sek.)

Tutaj należy pamiętać, że ustawienie wartości 0 (domyślnie) nie powoduje wyłączenia zgłaszania braku obecności sieci LAN. Wartość 0 oznacza, że opóźnienia nie będzie (brak LAN zgłaszany jest natychmiastowo). Nie ma też możliwości takiego ustawienia, które nie będzie kontrolowało obecności sieci LAN. Ta kontrola istnieje zawsze i nie można jej wyłączyć.

Warto wiedzieć
W pamięci zdarzeń odkładają się dwa zdarzenia: „Brak kabla sieciowego” oraz kiedy połączenie wróci – „Kabel sieciowy ok”. Tym zdarzeniom towarzyszy kod o numerze 352 (może się przydać np. w kontekście konfiguracji powiadomienia/monitoringu).

W przypadku braku sieci LAN, centrala może uruchomić wyjście zaprogramowane jako:

95: Awaria monitoringu IP

Należy przy tym wyjściu wskazać adres, na którym zainstalowany jest moduł ETHM-1 Plus (parametr „Brak sieci LAN”).

Co się stanie, jeżeli dostawca internetu będzie miał usterkę?

Zasadniczo moduł nie zorientuje się, że nie ma dostępu do internetu. Wciąż będzie podłączony do switcha, a więc z punktu widzenia modułu ETHM-1 Plus wszystko jest w porządku. Niestety, […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane produkty

Powiązane porady

Porada nr 0354

Szybka konfiguracja modułu ETHM-1 Plus

Ocena:

W kilku krokach przedstawiono wszystkie niezbędne funkcje, jakie należy włączyć, aby móc: zdalnie korzystać z modułu przez aplikację mobilną (sterowanie pracą centrali) zdalnie konfigurować centralę (przez instalatora programem DloadX) Zaczynamy! Krok 1: Podłączenie i identyfikacja modułu ETHM-1 Plus Podłączenie do magistrali manipulatorów (nie ekspanderów!). W celu identyfikacji modułu, w DloadX klikamy na „Identyfikacja LCD”. Krok … Czytaj więcej »

Porada nr 0222

ETHM-1 Plus czy INT-GSM? Który moduł wybrać?

Artykuł: ETHM 1 Plus czy INT-GSM?
Ocena:

Kiedy w lipcu 2018 pojawił się moduł INT-GSM, instalatorzy zaczęli zastanawiać się, czy jest sens dalej stosować moduł ETHM-1 Plus? Przecież moduł INT-GSM daje dostęp zdalny do systemu (na analogicznej zasadzie jak ETHM) i dodatkowo realizuje powiadomienie CLIP/SMS. To jak to jest – w który moduł warto pójść? A może w oba jednocześnie? Artykuł porówna … Czytaj więcej »

Porada nr 0218

ETHM-1 Plus – jak skonfigurować? (reaktywacja)

Artykuł: ETHM-1 Plus - jak skonfigurować?
Ocena:

Moduł ETHM-1 Plus to następca poprzedniej wersji – ETHM-1. Artykuł w kilku krokach pokazuje kompletną konfigurację modułu z centralą serii Integra. Na początek – po co w ogóle moduł ETHM-1 Plus w systemie alarmowym? Prawdopodobnie każdy, kto porwał się na czytanie tej pozycji wie, po co jest moduł ETHM-1 Plus. Jednak w celu ugruntowania wiedzy … Czytaj więcej »