Filmy
Odcinek 4 - dodawanie urządzeń do centrali Yubii Home
0:00
0:00 / 0:00
Montersi.pl - sklep internetowy dla Instalatora

Kontakt

Porada nr 0351

Dodawanie urządzeń Z-Wave oraz Nice do centrali Yubii Home.

W tym odcinku poświęconym urządzeniom inteligentnego domu Fibaro, dowiesz się jak do centrali Yubii Home dodać urządzenia Z-Wave oraz Nice.

Dodawanie urządzeń Z-Wave oraz Nice do centrali Yubii Home.

Dodawanie urządzeń do centrali Yubii Home

To już czwarty odcinek serii filmów o urządzeniach inteligentnego budynku firmy Fibaro. Tym razem zajmiemy się dodawaniem urządzeń Z-Wave oraz Nice. Jeśli nie widziałeś poprzednich poradników, kliknij link w opisie pod filmem
Do pokazu przygotowałem następujące urządzenia:

1. Przycisk uruchamiania scen Fibaro The Button pracujący w sieci Z-WAVE

2. Napęd bramy przesuwnej Nice Robus z radioodbiornikiem OXIBD pracujący na częstotliwości 433,92MHz

Przygotowanie do dodawania urządzeń do centrali Fibaro Yubii Home

Zanim zacznę dodawać urządzenia do centrali – muszę je do tego przygotować. Najlepiej zacząć od uważnego przeczytania instrukcji obsługi (najlepsze miejsce do znalezienia instrukcji urządzeń Fibaro, to strona internetowa pod adresem manuals.fibaro.com. Przycisk The Button wypakowuję, otwieram go aby usunąć zabezpieczenie baterii i składam. Zestaw automatyki Nice, jest już przeze mnie przygotowany wcześniej. Napęd ma wczytane urządzenia i pozycje krańcowe, oraz zainstalowany radioodbiornik OXIBD
Jestem już zalogowany do centrali Yubii Home. Przed rozpoczęciem dodawania urządzeń, należy stworzyć sekcje naszego domu i pokoje. Jest to ważne ponieważ później łatwiej będzie odnajdować interesujące nas urządzenia – system stanie się dla nas bardziej przejrzysty. Aby to zrobić wchodzę w ustawienia- pokoje klikam ikonę zarządzaj sekcjami. Dodaję Parter oraz Strefa Zewnętrzna (nazewnictwo jest zupełnie przypadkowe – to Ty zadecydujesz co będzie dla Ciebie bardziej czytelne podczas użytkowania) Teraz dodam na parterze Kuchnia, Salon, Korytarz, Sypialnia, Łazienka, Pokój dziecka. W strefie zewnętrznej dodam pokój Ogrodzenie (za chwilę dodam tutaj urządzenie jakim jest Brama przesuwna Nice), Ok teraz urządzenia.

Dodawanie urządzenia Z-Wave do centrali Yubii Home

FIBARO The Button ( przycisk niebieski )
The Button

Aby dodać urządzenia, w chodzę do ustawień, następnie klikam „urządzenia”. W prawym górnym rogu klikam niebieską ikonę z plusem. Teraz pojawia się wybór jakiego typu rządzenie chce dodać do centrali. Pierwszy będzie Fibaro The Button, który pracują na sieci Z-Wave, a więc wybieram odpowiedni typ urządzenia czyli Z-WAVE. Teraz pojawia się jeszcze kilka opcji zaawansowanych w tym bardzo przydatny parametr czyli ” Ustawienie czasu trwania nauki” Dlaczego jest to ważne? A dlatego, że urządzenie może być zainstalowane w pewnej odległości od komputera i musimy zdążyć do niego dotrzeć aby uruchomić procedurę inicjalizacji – Ja zostawiam fabrycznie zaznaczone ponieważ urządzenie mam przy sobie – klikam: „Rozpocznij dodawanie” – pojawi się konsola trybu dodawania urządzeń. Zgodnie z instrukcją Fibaro The Button, naciskam przycisk 6 lub więcej razy – obserwuję co pojawi się na konsoli dodawania. Jak widać trwa dodawanie urządzenia. Mamy potwierdzenie. Uzupełniam nazwę urządzenia np. Przycisk Scen, i dodaję go do pokoju Salon.

Dodawanie urządzenia Nice do centrali Yubii Home

Robus 600

Teraz w podobny sposób dodamy centralę Yubii do napędu Nice. Przypomnę tylko wiadomość z pierwszego odcinka, że centrala Yubii Home posiada wbudowany nadajnik oraz odbiornik Nice w oparciu o kodowanie FLOR, O-Code, oraz dwukierunkowe BiDi jeśli nie widziałeś tego odcinka – kliknij w ten link : Jak ugryźć centralę FIBARO Yubii Home? Pierwsze uruchomienie. Klikam plusik, wybieram Nice i teraz pojawił się wybór rodzaju parowania.

wybór rodzaju parowania

Co to znaczy?

  1. Możemy sparować bezpośrednio nadajnik wbudowany w centrali Yubii z radioodbiornikiem Nice,
  2. Druga opcja to sparowanie działającego (już zaprogramowanego ) przycisku pilota Nice z centralą Yubii (centrala działa wtedy podobnie do repetera sygnału oryginalnego pilota)
  3. Trzecia opcja: dodanie pilota Nice do centrali w celu obsługi konkretnych scen.

Ja użyję pierwszej opcji, czyli paruję Yubii z radioodbiornikiem Nice (daje to najwięcej możliwości sterowania) Wybieram protokół Bidi – dzięki temu z radioodbiornika OXIBD uzyskam zwrotnie wizualizację stanu bramy. Sposób parowania zostawiam automatyczny. Klikam dalej.Teraz radioodbiornik Nice wprowadzam w tryb nauki i następnie klikam przycisk tryb parowania. Przez chwilę trwa nauka. Radioodbiornik potwierdzi wczytanie centrali Yubii trzema wyraźnymi błyskami. Następnie uzupełniam parametry bramy i przyporządkuję napęd do pokoju „Ogrodzenie”. Teraz możemy przetestować działanie urządzenia i kliknąć – Zakończ.

Teraz klikając na ikonę Pulpit możemy zobaczyć stworzone sekcje, pokoje i przypisane do nich dwa urządzenia.

PROGRAM EKIPA FIBARO

Zapraszamy  na szkolenia praktyczne z Fibaro, Po ich zakończeniu, możesz dołączyć do grona uczestników programu Ekipa Fibaro. Ten program na pewno pozwoli zwiększyć efektywność twojego Biznesu. Więcej informacji  o programie Ekipa Fibaro znajdziesz tutaj.

Sprawdź też aktualne szkolenia z FIBARO.


Jeśli chcesz zostać certyfikowanym instalatorem Fibaro przyjedź do naszej siedziby na szkolenie. Po szkoleniu otrzymasz unikalny numer Fibaro ID, który pozwoli Ci na zalogowanie się na twoim koncie FIBARO ID korzystanie ze wszystkich przywilejów programu: Ekipa Fibaro.

 

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Centrala sterująca Yubii marki FIBARO

Yubii Centrala sterująca FIBARO

  • Procesor Single-Core ARM Cortex A7 900 MHz
  • Pamięć RAM 512 MB i pamięć flash 4 GB eMMC
  • Możliwość sterowania głosowego – Amazon Alexa, Google Assistant lub Siri
  • Komunikacja bezprzewodowa Z-Wave 700 z innymi urządzeniami systemu (do 40 urządzeń)
  • Wbudowany interfejs sieciowy Wi-Fi 2.4 GHz (802.11 b/g/n)
Zobacz w sklepie
Pomarańczowy przycisk the button

FGPB-101-8 Bezprzewodowy przycisk Fibaro The Button

Parametry techniczne:

  • Typ urządzenia Przycisk wielofunkcyjny
  • Technologia Z-Wave TAK
  • Zasilanie Bateryjne, 3.6V
  • Częstotliwość 868,4 lub 869,8 MHz EU, 908,4, 908,42 lub 916,0 MHz US, 921,4 lub 919,8 MHz ANZ, 869,0 MHz RU
  • Zasięg Do 50m
  • Zasięg w budynku Do 40m
  • Zgodność z normą RoHS 2011/65/EU, RED 2014/53/EU
  • Dodatkowe funkcje Sekwencje kliknięć
  • Przeznaczenie System Fibaro
  • Kolor Pomarańczowy
  • Temperatura pracy 0…+40 °C
  • Wymiary D46 x 34 mm
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Porada nr 0331

Jak ugryźć centralę FIBARO Yubii Home? Konfiguracja urządzenia

07:11
Ocena:

Skonfiguruj centralę Fibaro Yubii Home i poznaj jej ogromne możliwości. Fibaro Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. Nazwa Yubii kryje za sobą coś więcej… mianowicie mówi nam o szeregu urządzeń, które obsługuje. Jakie to urządzenia? Wszystkie produkty pracujące na sieci Z-Wave, … Czytaj więcej »

Porada nr 0344

Centrala FIBARO Yubii Home – obsługa, lokalizacja i zmiana danych logowania

Centrala FIBARO Yubi Home - obsługa, lokalizacja i zmiana danych logowania 7:51
Ocena:

Centrala FIBARO Yubii Home – obsługa, lokalizacja i zmiana danych logowania FIBARO Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. W trzecim odcinku filmu wprowadzającego Was do systemów inteligentnego budynku FIBARO zajmiemy się zmianą hasła, ustawieniem lokalizacji, a także panelem obsługi centrali. Tym … Czytaj więcej »

Porada nr 0304

Sterowanie automatyką bramową z Fibaro Home Center.

Ocena:

Sterowanie automatyką bramową lub garażową z poziomu centrali Fibaro Home Center można wykonać na wiele sposobów. W tym artykule opiszę najpopularniejsze metody sterowania z wykorzystaniem różnych elementów systemu Fibaro, w zależności od zastosowanego napędu. Skupimy się głównie na automatyce marki NICE, ale pokazane tu metody można śmiało wykorzystać również z napędami innych producentów. Metody sterowania … Czytaj więcej »