Jak sygnalizować długo otwarte drzwi? Konfiguracja dla centrali Integra.
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Artykuł dotyczy drzwi garażowych, ale opisywaną funkcję można bez problemu przenieść na grunt bramy wjazdowej (przesuwnej lub skrzydłowej). Zasadnicze zadanie w tym artykule to zbudowanie mechanizmu, który poinformuje użytkownika o tym, że jego brama garażowa jest zbyt długo otwarta (np. powyżej 60 minut).
Założenia do projektu
Aby mówić o sygnalizacji w przypadku długo otwartych drzwi… trzeba te drzwi czymś kontrolować. Potrzebna więc będzie czujka otwarcia zamontowana na bramie lub sygnał z centrali bramowej o stanie bramy (w NICE jest to złącze np. OGI [Open Gate Indicator], czyli „wskaźnik otwartej bramy”). My zostaniemy przy klasycznej czujce otwarcia (kontaktron).
W momencie, kiedy brama będzie otwarta zbyt długo (w przykładzie 60 minut), centrala uaktywnia swoje wyjście oraz manipulator generuje sygnał gongu (pulsacyjnie). Dodatkowo, stworzymy dla użytkownika możliwość włączania/wyłączania sygnalizacji długo otwartej bramy. Np. na wypadek, gdyby użytkownik celowo chciał pozostawić bramę otwartą na dłużej.
Zaczynajmy!
Krok 1: Uzyskanie stanu bramy na wejściu centrali alarmowej
Możliwość prezentacji stanu bramy na wejściu centrali możemy załatwić tak, jak na poniższych zrzucie ekranowym (rys.1).
Typ „bez akcji alarmowej” gwarantuje, że wejście nigdy przypadkiem nie uruchomi akcji alarmowej (np. gdyby strefa czuwała).
Krok 2: Przeniesienie stanu wejścia (czujki otwarcia) na wyjście centrali
Przenosimy stan wejścia na wyjście, ponieważ to w tabeli wyjść zazwyczaj dokonujemy wszelkich operacji logicznych. Droga do tego celu jest bardzo prosta i widoczna jest na poniższym zrzucie (rys.2).
Wyjście typu „Iloczyn logiczny wejść” o numerze 109 w sytuacji, kiedy jest wyzwalany tylko z […]
Powiązane produkty
INTEGRA 64 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5887
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 149 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 64 Plus Centrala alarmowa, Grade 3
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5631
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 135 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC, 3EOL/NC, 3EOL/NO
- Certyfikat EN50131: Grade 3
Powiązane porady
Ostrzeganie SMS o niepowodzeniu zamknięcia bramy
Kiedy użytkownik steruje bramą zdalnie, wysyłając do systemu SMS, nie ma gwarancji, że brama faktycznie się zamknie. Jeżeli w czasie zamykania bramy wystąpi naruszenie fotokomórek, to brama nie zostanie zamknięta – klient może o tym nie wiedzieć, bo już zdążył odjechać. W tym artykule pokażemy sposób, aby w tej sytuacji wysłać do klienta SMS z … Czytaj więcej »
Sterowanie napędem bramy NICE z centrali SATEL INTEGRA
Co chcemy osiągnąć? Wysyłając SMS do centrali alarmowej (np. „Otworz” lub „Zamknij”), wydajemy polecenie do automatyki bramowej. Jednocześnie, przy otwieraniu bramy, centrala INTEGRA załącza oświetlenie na podjeździe, ale tylko w godzinach nocnych. Brama – czy muszę coś wiedzieć? Zasadniczo nie dokonujemy żadnych zmian mechanicznych, elektrycznych czy konfiguracyjnych w automatyce do bramy. Musimy jedynie znać funkcjonalność … Czytaj więcej »