Dlaczego manipulator podłącza się pod złącze KPD?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Podłączając manipulator do centrali Integra czy Perfecta, zwyczajowo korzystamy ze złącza +KPD. Jest to złącze zasilające, dedykowane do zasilania właśnie manipulatorów (KPD to skrót od „Keypad”, czyli klawiatury). Czy można jednak podłączyć manipulator/klawiaturę do innego złącza? Co się stanie, kiedy złącze KPD pozostawimy niepodłączonym i dlaczego powinniśmy podchodzić do tego złącza wyjątkowo ostrożnie? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w dalszej części.
KPD to (nie) jest niezwykłe złącze zasilające
Nie wyróżnia się ono jakąś nadzwyczajną wydajnością prądową ani kontrolą obecności obciążenia. Raczej jest to zwykłe wyjście zasilające, czasami o dość skromnej wydajności prądowej (w stosunku do innych złącz zasilających w centrali).
KPD w Integra
Duże centrale Integra (od 64 i większe) mają dość duży prąd dostępny na wyjściu zasilającym +KPD. Ale już obciążalność tego wyjścia dla central Integra 24 oraz Integra 32 to zaledwie 0.5 A. Taki prąd jest za mały już wtedy, kiedy potrzebujemy podłączyć manipulator INT-TSI (może on pobierać większy prąd niż 500 mA). Dla centrali Integra 128-WRL sytuacja wygląda podobnie – tam również złącze KPD dysponuje niewystarczającym prądem, aby zasilić manipulator INT-TSI. Co w takim przypadku?
Producent zaleca, aby manipulator INT-TSI w przypadku powyższych central był zasilony z wyjścia wysokoprądowego (np. OUT2), które będzie ustawione jako typ „41. Zasilanie”. Widać więc, że złącze KPD nie zawsze obliguje nas do podłączania tam zasilania manipulatorów. Złącze KPD może pozostać niewykorzystane.
KPD w Perfecta
Dla central Perfecta, złącze KPD ma obciążalność wynoszącą 0.5 A. Taką samą obciążalność ma złącze AUX, które jest uniwersalnym złączem zasilającym (np. do zasilania czujek). Czy jest zatem jakaś różnica w tym, gdzie podłączymy zasilanie naszego manipulatora (KPD czy AUX)? W kwestiach wydajności prądowej – nie ma to znaczenia. Manipulator PRF-LCD będzie działał bez żadnej różnicy. Ale nie tylko o wydajność prądową chodzi, ponieważ jest jeszcze coś równie ważnego.
Manipulator podłączony do złącza AUX – są konsekwencje
Jak wyżej ustaliliśmy, można podłączyć zasilanie manipulatora do złącza AUX lub np. do wyjść wysokoprądowych central Integra. Trzeba mieć jednak na uwadze, że do złącza AUX zazwyczaj podłączamy jeszcze czujki ruchu itp.
Powyższy schemat ukazuje połączenie kilku elementów w sposób równoległy. Nie oznacza to jednak, że fizyczny przewód jest poprowadzony „od elementu do elementu”. Wszystkie przewody mogą spotykać się w jednym miejscu – w centrali alarmowej (topologia gwiazdy).
W takim połączeniu jak wyżej istnieje jednak pewne ryzyko. Np. uszkodzenie przewodu, zwarcie zasilania w dowolnej czujce (itp.).
Schemat wyżej pokazuje zwarcie zasilania w drugiej czujce. Do takiego zwarcia może dojść np. naruszając izolację przewodu podczas wiercenia w ścianie. Na szczęście wyjście zasilające AUX jest zabezpieczone przez zwarciem, tj. wyjście to nie ulegnie permanentnemu uszkodzeniu. Centrala po prostu odłączy zasilanie od tego wyjścia. W konsekwencji takiego zwarcia przestaną działać inne czujki.
Uwaga!
W naszym schemacie manipulator LCD również jest zasilany ze złącza AUX. Dlatego on również przestanie działać, kiedy centrala odłączy zasilanie ze złącza AUX. W tym przypadku włączy się alarm sabotażowy, którego nie możemy skasować… bo nie działa manipulator.
Oczywiście w systemie może być więcej manipulatorów lub aplikacja mobilna, ale to nie zmienia faktu, że istnieje powyższe ryzyko utraty kontroli nad systemem. I to jest bardzo istotna sprawa.
Gdyby manipulator był zasilony z osobnego złącza KPD (które jest „dedykowane” do manipulatorów), to powyższa usterka AUX nie jest już tak krytyczna. Dzieje się tak, ponieważ złącze KPD ma niezależne zabezpieczenie.
Czy mogę podłączyć zasilanie czujek do złącza KPD?
W kwestii wydajności prądowej – tak. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy wyjście posiada odpowiednią wydajność prądową. Ale postępując w ten sposób, narażamy naszą instalację na to, co opisano już wyżej.
Im więcej elementów znajduje się na wspólnej linii zasilającej razem z manipulatorem, tym większe ryzyko usterki i nieprzyjemnych konsekwencji (odcięcie manipulatora od zasilania, czyli utrata kontroli nad systemem). Jeżeli koniecznie potrzebujemy podłączyć dodatkowe elementy do KPD, warto zastanowić się nad poniższym rozwiązaniem.
Listwa dystrybucji zasilania, np. Pulsar AWZ578 posiada 8 wyjść, z czego każde jest zabezpieczone osobnym bezpiecznikiem polimerowym (żółte elementy na zdjęciu). W taki sposób można odseparować zasilanie czujek i manipulatorów, a uszkodzenie (zwarcie) jednej linii nie wpływa na pracę pozostałych. Tego typu listwy (moduły dystrybucji napięcia) instalatorzy stosują do zasilania kamer w systemach analogowych.
Jeżeli moduł dystrybucji napięcia (jak wyżej) nie jest stosowany, to zdrowy rozsądek podpowiada, aby złącze KPD do zasilania manipulatorów przeznaczyć… tylko do zasilania manipulatorów.
Powiązane produkty
INT-KLCD-BL Manipulator LCD
- Rodzaj manipulatora: LCD
- Kolor podświetlenia: niebieski
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
- Certyfikat EN50131: Grade 3
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
- Pobór prądu (gotowość): 17 mA
- Max pobór prądu: 101 mA
- Wymiary: 140 x 126 x 26 mm
INT-KLCDS-GR Manipulator LCD
- Rodzaj manipulatora: LCD
- Kolor podświetlenia: zielony
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
- Certyfikat EN50131: Grade 2
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
- Pobór prądu (gotowość): 33 mA
- Max pobór prądu: 151 mA
- Wymiary: 114 x 94 x 23,5 mm
INT-TSI-WSW Manipulator z ekranem dotykowym 7″
- Rodzaj manipulatora: Dotykowy
- Przekątna ekranu: 7 ”
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
Powiązane porady
Jak obliczyć spadek napięcia na przewodzie?
Spadki napięcia dla przepływu prądu stałego. Projektując okablowanie do systemu alarmowego (i nie tylko), należy pamiętać o spadkach napięć, które na pewno będą miały miejsce. Centrala alarmowa udostępnia napięcie… powiedzmy około 13 [V] DC. Ile go zostanie po 30 metrach, a ile po 100 metrach? W artykule pokażemy stary i sprawdzony sposób na obliczenie spadku … Czytaj więcej »
Systemy alarmowe – wstęp (część 1)
Rozpoczynamy serię kilku artykułów, które mają za zadanie wprowadzić czytelnika w świat systemów alarmowych. Poruszymy tutaj koncepcje, różne podejścia i warianty, ale bez podawania konkretnych rozwiązań sprzętowych. Chodzi o to, aby poznać specyfikę takich instalacji, a nie konkretny system danego producenta. Zapraszam! Część 1 – dobór systemu i wycena instalacji alarmowej System sygnalizacji włamania i … Czytaj więcej »
Systemy alarmowe – okablowanie (część 2)
Wszystko o okablowaniu w systemach alarmowych – niezbędna wiedza Kolejna część serii dotyczącej podstaw systemów alarmowych. Tym razem skupimy się na temacie okablowania do systemów alarmowych. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytania: jaki rodzaj przewodów stosować? czy kolor poszczególnych żył ma znaczenie? czy skrętka jest dobra czy nie do systemów alarmowych? skrętka UTP „za … Czytaj więcej »