Czy sygnalizator do alarmu jest konieczny? Norma PN-EN 50131-1
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Jak sprawdzić awarie w systemie alarmowym?
Satel ABAX 2 – czym się różni w stosunku do poprzedniego ABAX’a?
Różnice w manipulatorach INT-TSI, INT-TSH oraz INT-TSG
Rejestracja czasu pracy przez zamek szyfrowy i inne możliwości ZS44-X przy użyciu aplikacji Tuya
RODZAJE KOMPRESJI W SYSTEMACH CCTV: H.265 vs H.264
Niejednokrotnie można spotkać się z debatami na temat tego, czy zawsze trzeba stosować sygnalizator akustyczny/optyczny do instalacji alarmowej (SSWiN). I prawie zawsze można spotkać różne opinie w tej sprawie. W tym artykule przedstawimy założenia normy PN-EN 50131-1, które dotyczą tej właśnie sprawy. Nie będziemy więc kierować się tzw. „zdrowym rozsądkiem” a tym, co mówi na ten temat norma.
PN-EN 50131-1 (sierpień 2009) – to norma dotycząca tzw. wymagań systemowych, które stawiane są dla systemów sygnalizacji włamania i napadu. Zawierają się w niej informacje m.in. na temat sposobów zgłaszania alarmów, czyli zasadach stosowania różnych środków sygnalizacji. Norma ta zawiera definicje czterech stopni zabezpieczenia (Grade 1 do Grade 4).
Norma dostępna jest w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (www.pkn.pl).
Każdy stopień normy rządzi się swoimi prawami. Najczęściej mamy do czynienia z systemami alarmowymi, które projektowane są zgodnie z wymaganiami dla stopnia 2 i 3. Dlatego też, kolejno te dwa warianty zostaną tutaj omówione.
Stopień 2 według PN-EN 50131-1 a sygnalizator
W ramach stopnia 2 (grade 2) przewiduje się 4 możliwe warianty.
Wariant A:
dwa sygnalizatory dźwiękowe WD zasilane zdalnie
system transmisji alarmu ATS2
Wariant B:
jeden sygnalizator dźwiękowy WD z własnym zasilaniem (akumulatorem)
system transmisji alarmu ATS2
Wariant C:
brak sygnalizatorów dźwiękowych
system transmisji alarmu ATS2
dodatkowy system transmisji alarmu ATS1
Wariant D:
brak sygnalizatorów dźwiękowych
system transmisji alarmu ATS3
Pora na kilka słów wyjaśnienia…
WD – warning device, sygnalizator
ATS – alarm transmission system, czyli system transmisji alarmu
ARC – alarm receiving centre, czyli stacja monitorująca
Sygnalizator dźwiękowy zasilany zdalnie to klasyczne rozwiązanie, które instalatorzy stosują najczęściej. Chodzi o „zwykły” sygnalizator, który nie ma wbudowanego akumulatora i włącza się po podaniu zasilania na ten sygnalizator. Są to modele np. SP-4003, SP-4001, SPL-5010 itp.
Sygnalizator z własnym zasilaniem to model, który posiada w środku własną baterię (akumulator). Takie urządzenie najczęściej jest zasilane w sposób ciągły (kontrola i ładowanie wbudowanego akumulatora), a wyzwolenie polega na podaniu napięcia na dedykowane zaciski sterujące pracą takiego sygnalizatora. […]
Powiązane porady
Norma PN-EN 50131-1 – wybrane ciekawostki
Tym razem nie o konfiguracji alarmów, ale o normach. Temat obowiązkowy dla każdego, kto chce zgłębić swoją wiedzę w branży systemów zabezpieczeń. Przedstawię tylko ciekawostki, w jasny, prosty sposób – bez posługiwania się zawiłymi paragrafami. Przejdźmy do konkretów. Stara norma VS nowa norma Stara norma PN-E-08390:1993, jak sam zapis wskazuje, została wprowadzona w Polsce w … Czytaj więcej »
Podłączenie centrali alarmowej do stacji monitorowania. Przykłady rozwiązań.
Przedstawiliśmy 4 popularne sytuacje, z którymi spotykają się instalatorzy podczas integracji alarmu ze stacją monitorowania. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa takie powiązanie oraz co zrobić, gdy zajdzie potrzeba dostosowania alarmu do agencji ochrony. Monitorowanie, czyli co robi „monitoring” w alarmach? Monitorowanie to kontrola, obserwacja w sposób ciągły. Kiedy mówimy o systemach alarmowych, przez pojęcie … Czytaj więcej »