Porady
Porada nr 0206

Czy Integra realizuje funkcję kontroli dostępu? Pytania i odpowiedzi.

Porada widoczna dla konta STANDARD
artykuł Montersi.pl
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

„W obiekcie mam do zainstalowania system alarmowy, ale klient też chciałby mieć kontrolę nad drzwiami wewnątrz pomieszczeń. Chodzi konkretnie o dwoje drzwi i czytniki kart przy tych drzwiach. Czy mogę to zrobić na centrali alarmowej Integra czy muszę kupić osobny system kontroli dostępu (SKD)?”

Bardzo częsty dylemat instalatora, ale prosty do rozwiązania. Należy dowiedzieć się, czego dokładnie klient potrzebuje (czyli wybadać potrzeby klienta), ponieważ jego rozumienie kontroli dostępu przez drzwi może wyglądać inaczej niż nasze pojmowanie tego systemu. Poniżej krótkie wyjaśnienie tego, co potrafi centrala Integra w ramach funkcji kontroli dostępu i jakie urządzenia można do tego użyć.

Zanim zaczniemy

Integra to centrala alarmowa. Została zaprojektowana do pracy w ramach systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN). Wykorzystanie centrali Integra jako „kontrolera dostępu” czy też „centrali kontroli dostępu” zawsze będzie pewnym półśrodkiem, ponieważ pierwotną funkcją tego urządzenia nie jest kontrolowanie dostępu, a sygnalizowanie próby włamania lub napadu. Należy mieć to na uwadze.

Co jednak, kiedy klient ma faktycznie dwoje drzwi i nie chce wydawać ekstra pieniędzy na dedykowany system?

Jakie urządzenia musimy kupić do centrali integra, aby realizowała ona funkcje kontroli dostępu?

Na początek, żeby wszystko stało się jasne. Tak – centrala INTEGRA może realizować elementarne funkcje kontroli dostępu. Poprzez kontrolę dostępu rozumiemy mechanizm, który po pomyślnej autoryzacji użytkownika umożliwia mu fizyczny dostęp do pomieszczenia (elektrozaczep, elektrozwora itp.). Sama autoryzacja użytkownika może być rozumiana jako np. wpisanie kodu w klawiaturze/manipulatorze lub przyłożenie karty zbliżeniowej do czytnika.

Które urządzenia z oferty Satel (współpracujące natywnie z centralą Integra) posiadają takie możliwości?

INT-SCR-BL
INT-R (+ max. 2 czytniki kart i breloków)

Wymieniłem dwa rozwiązania, ale jak to zwykle bywa, można spojrzeć szerzej na to zadanie i do tego worka można wrzucić klasyczny manipulator LCD (np. INT-KLCD […]

Porada widoczna dla konta STANDARD
Oceń poradę:

Powiązane produkty

Klawiatura strefowa - INT-SCR-BL

INT-SCR-BL Klawiatura strefowa z czytnikiem kart

  • Rodzaj manipulatora: Strefowa z czytnikiem
  • Kolor podświetlenia: niebieski
  • Współpraca z centralami: INTEGRA
  • Klasa środowiskowa: II
  • Temperatura pracy: -25…+55 °C
  • Certyfikat EN50131: Grade 3
  • Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
  • Pobór prądu (gotowość): 105 mA
  • Max pobór prądu: 125 mA
  • Wymiary: 47 x 158 x 24 mm
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Porada nr 0065

Kontrola pracy wartowników w centrali INTEGRA

kontrola wartownikow
Ocena:

Oprócz powszechnie znanej funkcjonalności, tj. roli centrali Satel INTEGRA jako klasycznej instalacji alarmowej, system ten udostępnia bardzo ciekawy mechanizm kontroli pracy wartowników. Pokażemy co umożliwia ten mechanizm i jak należy z niego korzystać. Co to jest kontrola wartowników? To system, którego zadaniem jest pilnowanie pracy ochroniarzy, czyli wartowników. Jednym z obowiązków takiego wartownika może być … Czytaj więcej »

Porada nr 0056

Konfiguracja czytnika ROGER

Konfiguracja czytnika ROGER
Ocena:

Czytniki zbliżeniowe ROGER Kupując nowy czytnik firmy ROGER musimy liczyć się z potrzebą jego konfiguracji. O ile wszystkie niezbędne informację na temat instalacji i użytkowania są dokładnie w instrukcji opisane, o tyle bardzo często podczas pierwszego zetknięcia z ilością wiadomości tam zawartych niedoświadczony użytkownik ginie w gąszczu informacji. W artykule zaprezentuje jak w szybki i … Czytaj więcej »