Którą centralę FIBARO wybrać? Home Center 3, Home Center 3 Lite, czy Yubii Home?
Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
Zobacz również
Integra – prosty sposób sterowania oświetleniem, ręcznie i przez czujnik zmierzchu
INT-TSI – sekwencyjne uruchamianie rolet w Integrze
Asocjacje – programowanie Walli Controller z pominięciem centrali FIBARO HC3
PERFECTA i typy reakcji wejść alarmowych – przykłady zastosowań
#1 PIXIR – Adresacja urządzeń i dodawanie kamer do rejestratora IP
Zastanawiasz się która centrala Fibaro najlepiej spełni twoje oczekiwania? Zapoznaj się z artykułem porównującym 3 dostępne centrale.
W dzisiejszych czasach automatyzacja i sterowanie inteligentnymi urządzeniami stały się powszechne w naszych domach. Każdy nowy użytkownik systemu SmartHome stoi przed wyborem centrali sterującej, która odpowiedzialna będzie za sterowanie wszystkimi urządzeniami smart. W przypadku marki FIBARO do dyspozycji są trzy centrale, a każda charakteryzuje się innymi funkcjami oraz parametrami. W tym artykule te urządzenia zostaną szczegółowo porównane, aby ułatwić wybór nowym użytkownikom.
Jakie są dostępne centrale Fibaro?
Obecnie w ofercie Fibaro do dyspozycji pozostają trzy centrale sterujące:
- Home Center 3 (HC3)
- Home Center 3 Lite (HC3L)
- Yubii Home
Z punktu widzenia użytkownika czy też instalatora nie ma żadnych różnic w ich obsłudze. Wszystkie wymienione wyżej centrale obsługiwane i konfigurowane są w taki sam sposób. Dostęp zdalny na urządzeniach mobilnych realizowany jest za pomocą chmury FIBARO ID oraz aplikacji Yubii, dostępnej zarówno w systemach Android, jak i iOS. Interfejs webowy – czyli konfiguracja centrali – jest identyczny dla każdej z nich. Na czym zatem polega różnica? Przede wszystkim na dostępnych interfejsach komunikacyjnych, takich jak Z-Wave, Zigbee, Nice, Elero, Wi-Fi, Ethernet, oraz na mocy obliczeniowej, która bezpośrednio wpływa na maksymalną liczbę obsługiwanych urządzeń bezprzewodowych (lub wirtualnych), a także na liczbę tworzonych automatyzacji (scen).
Zanim omówione zostaną różnice, warto wspomnieć, że wszystkie centrale Fibaro obsługują:
- Z-Wave
- Wi-Fi
- sceny blokowe, sceny Lua, scenariusze
- QuickApp/plugin
- kamery IP
- integrację z systemami alarmowymi Satel
- integrację z asystentami głosowymi.
Home Center 3
Najmocniejsza obecnie centrala Fibaro, charakteryzująca się dużą wydajnością oraz możliwościami integracji z innymi systemami automatyki budynkowej.
Do najważniejszych cech produktu należą:
- moc obliczeniowa: Quad-core Arm Cortex A53 (1.2GHz) / 2GB RAM / 8GB eMMC
- Z-Wave 500
- Zigbee
- Nice/Elero
- Wi-Fi 5
- Ethernet 10/100 Mbps RJ45
- możliwość pracy jako MASTER/SLAVE
- brak limitów.
Centrala HC3 nie ma żadnego limitu w kwestii podłączonych urządzeń. Można dodać do niej aż 230 urządzeń Z-Wave, czyli tyle, na ile pozwala sieć Z-Wave. Dodatkową zaletą jest obsługa drogi radiowej Zigbee oraz Nice/Elero, zwiększająca możliwości integracji systemu FIBARO z urządzeniami innych firm. Przykładowo automatyką bramową firmy Nice lub roletami marki Elero można sterować bezpośrednio z centrali, bez zakupu dodatkowych modułów. Komunikacja z siecią internetową może być realizowana zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Centrala jako jedyna w ofercie może pracować jako MASTER, czyli da się do niej dodać wszystkie inne centrale jako SLAVE, zwiększając tym samym zasięg sieci Z-Wave. Brak limitów ilościowych sprawia, że za pomocą tej centrali możliwe jest stworzenie kompletnego systemu inteligentnego domu, integrującego większość dostępnych urządzeń IoT.
Home Center 3 LITE
Odmiana centrali Home Center 3, czyli wersja Lite, dedykowana jest do zdecydowanie mniejszych instalacji SmartHome, nie wymagających integracji z innymi systemami.
Najważniejsze cechy centrali:
- moc obliczeniowa: Single-Core ARM Cortex A7 900 MHz / 512MB RAM / 4GB eMMC
- Z-Wave 700
- Wi-Fi 4
- zalecana liczba urządzeń Z-Wave: 40
- maksymalna liczba scen: 40
- maksymalna liczba pluginów: 5
- maksymalna liczba QuickApp: 10
- obsługa tylko jednej kamery IP
- możliwość pracy jako SLAVE.
Zasadniczymi cechami różniącymi centralę HC3L od HC3 są mniejsza liczba interfejsów bezprzewodowych (brak Zigbee, Nice, Elero) oraz mniejsza moc obliczeniowa, która bezpośrednio przekłada się na limity, czyli maksymalną liczbę podłączonych urządzeń oraz automatyzacji (scen). Parametry są jednak wystarczające, żeby stworzyć prosty system automatyki budynkowej. Centrala dedykowana jest do małych mieszkań lub domów, gdzie nie przewiduje się dużej rozbudowy systemu. Wersja Lite może pracować również jako centrala podrzędna (SLAVE), która zwiększy zasięg sieci Z-Wave.
Yubii Home
Tym razem centrala o zupełnie innej nazwie, pasującej do ekosystemu firmy Nice, czyli Yubii. Tak naprawdę jest to centrala Home Center 3 Lite w wersji przeznaczonej do współpracy z urządzeniami marki Nice oraz Elero. Centralę cechuje tylko jedna różnica w stosunku do HC3L, czyli wbudowane radio obsługujące drogę radiową Nice/Elero. Obsługa urządzeń Nice możliwa jest w dwóch częstotliwościach: 433 MHz i 868 MHz. W przypadku urządzeń Elero komunikacja odbywa się w częstotliwości 868 MHz.
Najważniejsze cechy centrali Yubii:
- moc obliczeniowa: Single-Core ARM Cortex A7 900 MHz / 512MB RAM / 4GB eMMC
- Z-Wave 700
- Nice/Elero (433/868 MHz)
- Wi-Fi 4
- zalecana liczba urządzeń Z-Wave: 40
- zalecana liczba urządzeń Nice/Elero: 40
- maksymalna liczba scen: 40
- maksymalna liczba pluginów: 5
- maksymalna liczba QuickApp: 10
- obsługa tylko jednej kamery IP
- możliwość pracy jako SLAVE.
Przykłady zastosowania central FIBARO
Najmocniejsza centrala Home Center 3 dedykowana jest do rozbudowanych systemów automatyki budynkowej, szczególnie do zastosowań domowych, gdzie najczęściej trzeba zintegrować wiele różnych systemów w jeden kompletny. W takim obiekcie zwykle zainstalowany jest również monitoring, składający się z wielu kamer IP, oraz system alarmowy zwiększający bezpieczeństwo. Brak limitów urządzeń oraz automatyzacji sprawia, że nawet najbardziej wymagający scenariusz działania będzie możliwy do zrealizowania. Jeśli konieczna jest dalsza rozbudowa sieci Z-Wave, można zwiększyć pokrycie zasięgiem, podłączając kolejną centralę HC3/HC3L/Yubii.
Centrale HC3L oraz Yubii przeznaczone są do małych systemów, najczęściej do mieszkań lub niewielkich apartamentów, gdzie nie przewiduje się ich znacznej rozbudowy. Oczywiście trzeba wybrać między centralą HC3L oraz Yubii. Tutaj decyzja jest akurat prosta – jeśli w systemie mają wystąpić urządzenia marki Nice/Elero, to konieczne jest zastosowanie centrali Yubii. Jeśli planowane jest stworzenie prostej automatyki budynkowej w oparciu o urządzenia Z-Wave, wystarczy centrala Home Center 3 Lite.
Powiązane produkty
Home Center 3 Centrala sterująca FIBARO
Parametry techniczne:
- Wymiary 220 x 140 x 35 mm
- Procesor Quad-core Arm Cortex A53 (1.2GHz)
- Pamięć RAM 2GB LPDDR3
- Max. pojemność dysku 8 GB
- Zasilanie 12V DC (zasilacz w zestawie)
- Temperatura pracy 0…+40°C
Home Center 3 Lite Centrala sterująca FIBARO
Parametry techniczne:
- Procesor ARM Cortex A7 900 MHz
- Pamięć RAM 512 MB DDR3L
- Pamięć FLASH 4 GB eMMC
- Wi-Fi 2.4 GHz (802.11 b/g/n)
- Zdalny dostęp Aplikacja mobilna FIBARO
- Technologia Z-Wave 700
- Ilość obsługiwanych urządzeń 40
- Sceny LUA TAK
- Temperatura pracy 0…+40 °C
- Zasilanie 5 V DC
- Wymiary 178 x 110 x 31 mm
Yubii Centrala sterująca FIBARO
- Procesor Single-Core ARM Cortex A7 900 MHz
- Pamięć RAM 512 MB i pamięć flash 4 GB eMMC
- Możliwość sterowania głosowego – Amazon Alexa, Google Assistant lub Siri
- Komunikacja bezprzewodowa Z-Wave 700 z innymi urządzeniami systemu (do 40 urządzeń)
- Wbudowany interfejs sieciowy Wi-Fi 2.4 GHz (802.11 b/g/n)
Powiązane porady
Sterowanie automatyką bramową z Fibaro Home Center.
Sterowanie automatyką bramową lub garażową z poziomu centrali Fibaro Home Center można wykonać na wiele sposobów. W tym artykule opiszę najpopularniejsze metody sterowania z wykorzystaniem różnych elementów systemu Fibaro, w zależności od zastosowanego napędu. Skupimy się głównie na automatyce marki NICE, ale pokazane tu metody można śmiało wykorzystać również z napędami innych producentów. Metody sterowania … Czytaj więcej »
Jak wykonać asocjację urządzeń Fibaro?
System automatyki budynkowej Fibaro to scentralizowany zespół urządzeń oparty o transmisję bezprzewodową Z-Wave. Jego głównym elementem jest centrala (Home Center) określana jako kontroler – komunikują się z nią wszystkie elementy powiązane w systemie. Home Center odpowiada również za definiowanie różnego typu powiązań między urządzeniami końcowymi – służą do tego tzw. sceny. Przykładem jest włączenie obwodu … Czytaj więcej »
Wykorzystanie zmiennych w FIBARO Home Center
Automatyzacja w centralach FIBARO odbywa się najczęściej za pomocą tzw. scen. Mogą to być sceny blokowe lub napisane za pomocą języka programowania Lua. Niezależnie jaka metoda zostanie wybrana, może okazać się, że dostępne do zaprogramowania warunki nie będą wystarczające lub wprowadzanie tych samych ustawień w wielu scenach stanie się uciążliwe. Z pomocą przychodzą zmienne, które … Czytaj więcej »
Asystent Google i Fibaro – praktyczne porady
Samo wykonanie integracji systemu Fibaro z asystentem głosowym Google jest proste. Jeśli chcesz zobaczyć krok po kroku jak to wykonać, to zapraszam do zapoznania się z artykułem INTEGRACJA FIBARO Z ASYSTENTEM GŁOSOWYM GOOGLE. W tej części pokażę jak dostosować urządzenia Fibaro, aby były prawidłowo rozpoznane w systemie Google Home, a sterowanie głosowe było praktyczne i … Czytaj więcej »
FIBARO i Asystent Google – Sterowanie głosowe inteligentnym domem
Jak wykonać integrację systemu FIBARO z asystentem głosowym Google i sterować urządzeniami w twoim domu? Jak tworzyć intuicyjne komunikaty głosowe?
Jak ugryźć centralę FIBARO Yubii Home? Pierwsze uruchomienie.
Fibaro Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. Zobacz co kryje w sobie nazwa Yubii.