Porady
Porada nr 0352

„Był sabotaż, wezwij serwis” – komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel

"Był sabotaż, wezwij serwis" - komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel
Znajdź instalatora na Montuj.to

Kontakt

Komunikat „Był sabotaż, wezwij serwis” to sytuacja, z którą prawdopodobnie każdy instalator produktów Satel spotkał się przynajmniej raz w życiu. W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego taki komunikat powstaje, jak prawidłowo należy zareagować i jak usunąć ten komunikat.

Dlaczego taki komunikat się wyświetla i czy sam zgaśnie?

Dany komunikat się wyświetla, ponieważ… „był sabotaż”. W systemie musiał zaistnieć alarm sabotażowy, a po skasowaniu alarmu pozostaje ślad w postaci tego „dręczącego” komunikatu. Ten komunikat sam nie zgaśnie, tj. nie wystarczy odczekać kilka godzin czy dni, aby przestał się wyświetlać. Komunikat należy samodzielnie skasować, mając odpowiednie kompetencje (o tym będzie zaraz).

int-klcd sabotaż
Popularny tekst na wyświetlaczu, kiedy system jest po alarmie sabotażowym.

Typową przyczyną, dla której powstaje komunikat jest np. remont w domu. Gospodarz (powiedzmy „Kowalski”) maluje ściany. Na czas malowania ścian postanawia zdemontować czujki. Doświadczony instalator wie, że otwarcie takiej czujki (w celu jej demontażu) spowoduje wygenerowanie alarmu sabotażowego, nawet kiedy system nie czuwa. Kowalski często jednak tego nie pamięta (lub nie wie). Dlatego demontuje on czujkę i włącza się alarm. Następnie zdziwiony sytuacją, kasuje alarm swoim hasłem, maluje ścianę, ponownie montuje urządzenie na ścianie i temat załatwiony.

To jednak nie koniec
Od tej pory w manipulatorze będzie „wisiał” komunikat „Był sabotaż, wezwij serwis”.

Naturalne jest, że system alarmowy nie zna powodów, dla których czujka została otworzona. Zgodnie z konfiguracją w centrali, otwarcie czujki alarmowej generuje alarm sabotażowy. Dla Kowalskiego to tylko malowanie ściany, ale centrala traktuje ten alarm całkiem serio.

Komunikat się wyświetlił. Co ma zrobić Kowalski?

Dalsza część komunikatu to „(…) wezwij serwis”. W zasadzie według inwestora nic się nie stało i pewnie nie będzie widział potrzeby wzywania serwisu, jednak centrala nalega. To naleganie polega na tym, że od teraz zamiast daty i czasu, domyślnie wyświetlanego w manipulatorze, będzie widniał komunikat o konieczności wezwania serwisu. Dla jasności: hasło administratora (Kowalskiego) nie ma uprawnień, aby we własnym zakresie skasować taki komunikat. W takim razie… Kowalski dzwoni po serwis.

Warto wiedzieć
Funkcja „Blokowanie wejść” i jej użyciu na poszczególnych czujkach nie upoważnia użytkownika do otwierania tych czujek. Centrala wciąż analizuje stan zablokowanych wejść i jeżeli dojdzie do sabotażu – będzie alarm. Blokada dotyczy tylko sytuacji, gdzie mamy do czynienia z aktywowaniem czujki (np. ruch przed czujką nie zostanie przez centralę odpowiednio przetworzony, jeżeli dane wejście jest w blokadzie).

Inaczej działa to w centralach Perfecta. Tam blokada wejścia powoduje, że nawet alarmy sabotażowe nie będą przetwarzane.

Jak skasować ten komunikat? Serwisant przyjechał.

Kasowanie komunikatu „Był sabotaż, wezwij serwis” jest proste. Wystarczy, że:

  • instalator wpisuje swoje hasło (serwisowe) i zatwierdza je klawiszem „#”.

To wszystko. W zamian centrala na kilka sekund wyświetli komunikat: „Informacja o sabotażu skasowana„. Ważne jest, że musi to być hasło serwisowe. Jeżeli klient je posiada, to samodzielnie jest w stanie skasować taki komunikat. Jednak jeżeli hasło serwisowe nie jest znane klientowi, to musi on polegać na serwisancie.

Komunikat skasowany. Czy to już wszystko?

Jeżeli temat chcieliśmy tylko „odfajkować”, to zasadniczo instalator może się zbierać do domu. Jeżeli jednak chcemy podejść do sprawy w sposób profesjonalny, to instalator powinien zrobić rozpoznanie. Musi dowiedzieć się, dlaczego doszło do takiego alarmu i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Prezentowany przypadek powyżej to sprawa prosta, gdzie sam klient otwarł swoją czujkę. Alarmy sabotażowe mogą jednak mieć miejsce, gdy ktoś szykuje system pod włamanie. Taka osoba mogłaby otworzyć czujkę i ją zaślepić (lub dezaktywować w inny sposób, ale to nie miejsce na takie treści). Dlatego ważne jest, aby instalator oprócz samego kasowania tytułowego komunikatu, zrobił porządne rozpoznanie sytuacji.

Globalne wyłączenie komunikatu

Istnieje możliwość całkowitego wyłączenia opisywanego komunikatu.  Po skasowaniu alarmu sabotażowego, taki komunikat [Był sabotaż…] już się nie pokazuje (a więc nie ma potrzeby jego kasowania).

dloadx globalne
Możliwość wyłączenia komunikatu o konieczności wezwania serwisu.

To, czy pozostawiamy opcję włączoną czy decydujemy się na wyłączenie – warto uzgodnić z inwestorem. Wyłączenie opcji o generowaniu tego komunikatu „osłabia” komunikację systemu alarmowego z użytkownikiem. Popularnie mówi się, że zwiększamy komfort użytkowania, ale jednocześnie obniżamy bezpieczeństwo. Warto się nad tym zastanowić.

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Manipulator INT-KLCD-BL

INT-KLCD-BL Manipulator LCD

  • Rodzaj manipulatora: LCD
  • Kolor podświetlenia: niebieski
  • Współpraca z centralami: INTEGRA
  • Ilość wejść: 2
  • Klasa środowiskowa: II
  • Temperatura pracy: -10…+55 °C
  • Certyfikat EN50131: Grade 3
  • Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
  • Pobór prądu (gotowość): 17 mA
  • Max pobór prądu: 101 mA
  • Wymiary: 140 x 126 x 26 mm
Zobacz w sklepie

Powiązane porady

Porada nr 0043

Manipulator od alarmu sygnalizuje problem. Dlaczego musisz zareagować?

klawiatura INT-KLCDS-G
Ocena:

Jeśli w manipulatorze systemu alarmowego świeci pomarańczowa dioda, oznacza to, że w systemie występuje awaria. Teraz jest 50% szans na to, że Twój system przetrwa. Kolejne 50% to niestety – upadek systemu alarmowego. Zbyt duże ryzyko, aby przejść obok tego obojętnie. Artykuł obowiązkowy dla każdego posiadacza systemu alarmowego. W zależności od zainstalowanej centrali alarmowej SATEL, … Czytaj więcej »

Porada nr 0040

Jak serwisować system alarmowy? Tykająca bomba

Ocena:

Montaż systemu alarmowego to dopiero początek przygody. W artykule podpowiemy Wam jak zarabiać więcej i jak pamiętać o kondycji Waszych systemów alarmowych. Przyczyny niedziałającego systemu alarmowego System alarmowy pozbawiony opieki fachowca – z czasem staje się „tykającą bombą”. Bomba ta jest uruchamiana przez wiele zapalników. Zużyty akumulator Zasłonięta czujka Zabrudzona czujka Uszkodzony sygnalizator Brak środków … Czytaj więcej »

Porada nr 0350

Jak sprawdzić awarie w systemie alarmowym?

Jak sprawdzić awarie w systemie alarmowym? 06:04
Ocena:

Wychodzisz do pracy, a na manipulatorze miga pomarańczowa dioda. To znak, że twój system alarmowy może przestać działać, zanim wrócisz z pracy… Dowiedz się, jak zlokalizować i rozpoznać awarię w systemie. Tym razem film kierujemy przede wszystkim użytkownikom systemów alarmowych, ale instalatorzy również znajdą tutaj dla siebie inspirację.