Jaką wartość przepływności ustawić dla kamery?
Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
Zobacz również
#2 KAMERY BCS 3W1 (TIOC) – KONFIGURACJA
Kamery AI jako część systemu SSWiN
ETH 2WIRE SET – Połącz i zasil urządzenia IP po PoE przewodem dwużyłowym z prędkością do 100 Mb/s
#05 Jak symulować działanie manipulatora INT-TSI w programie TSI Builder?
Jaki moduł GSM firmy SATEL wybrać do centrali? [Kompendium wiedzy 2023]
Konfigurując system monitoringu wizyjnego, zwykle skupiamy się parametrach takich jak rozdzielczość oraz liczba klatek zapominając o tym, że równie ważnym parametrem jest przepływność strumienia. To właśnie ona odpowiada za jakość przesyłanego obrazu oraz za rozmiar zgromadzonego materiału, czyli w skrócie mówiąc czas zapisu. W artykule omówimy wszelkie kwestie związane z przepływnością tak, aby każdy mógł samodzielnie określić najodpowiedniejszą wartość.
Na początek trochę teorii…
Przepływność (ang. bitrate) to ilość danych przesyłanych w ciągu 1 sekundy przez kanał komunikacyjny. Wyrażona jest w bitach na sekundę (b/s lub bps). Obecnie częściej używa się wielokrotność tej jednostki, czyli megabit na sekundę (Mb/s lub Mbps), ponieważ takie wartości osiągane są w systemach monitoringu wizyjnego.
Co ma wpływ na wartość bitrate’u ?
Wartość przepływności zależy głównie od:
Rozdzielczości
Liczby klatek
Metody kompresji
Zmiany oraz złożoności obserwowanej sceny
Rozdzielczość oraz liczba klatek to podstawowe parametry kamery, które mają bezpośredni wpływ na wartość przepływności. Mówiąc prościej im większa rozdzielczość tym więcej szczegółów na obrazie, a co za tym idzie więcej danych do zapisania. Identycznie jest z liczbą klatek, która zwiększa ilość przesyłanych obrazów w ciągu jednej sekundy.
Metoda kompresji obrazu ma znaczący wpływ na przepływność, szczególnie jeśli porównujemy ze sobą kompresję H.264 z H.265, której zastosowanie może zredukować pasmo nawet o 50%. Więcej o metodach kompresji znajdziecie w artykule: RODZAJE KOMPRESJI W SYSTEMACH CCTV: H.265 VS H.264
Ostatnim równie ważnym parametrem jest złożoność obserwowanej sceny oraz zachodzące na niej zmiany obrazu. Wydawać by się mogło, że to co kamera obserwuje nie ma związku z przepływnością. Jednak stosując kompresję […]
Powiązane porady
RODZAJE KOMPRESJI W SYSTEMACH CCTV: H.265 vs H.264
Co to jest kompresja wideo? Kompresja jest to zmniejszenie liczby bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji. Informacją w systemach CCTV jest obraz pochodzący z kamery a więc mowa tutaj o kompresji wideo. W dużym uproszeniu kompresja wideo pozwala zapisać obraz video na dysku rejestratora w taki sposób, aby zajmował on jak najmniej miejsca. Dzięki zastosowaniu … Czytaj więcej »
Jakie łącze internetowe do zdalnego Podglądu?
Możliwość podglądu obrazu z kamer w dowolnym miejscu i czasie jest już standardem w każdym nowym systemie CCTV. Dodatkowym ułatwieniem jest połączenie poprzez tzw. „chmurę” czyli serwer, dzięki któremu nie musimy martwić się o to czy nasze łącze jest odpowiednio przystosowane do tego celu. Serwery „chmurowe”, nazywane również P2P umożliwiają połączenie z rejestratorem bądź kamerą … Czytaj więcej »