Błędny montaż baterii w centralach Integra. Jak nie utracić danych oraz haseł?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Błędny montaż baterii w centralach Integra: Jak uniknąć problemów z utratą danych użytkowników i haseł?
W artykule omawiamy błędy w montażu baterii w centralach Integra, które mogą prowadzić do utraty danych i hasłami użytkowników. Błędny montaż baterii może spowodować, że centrala nie reaguje poprawnie na hasła, co objawia się błędami w tabeli użytkowników oraz w pamięci zdarzeń.
Montaż baterii w gnieździe centrali
Montaż baterii w gnieździe może brzmieć jak czynność, przy której nie da się popełnić błędu. A jednak warto poruszyć ten temat, ponieważ sytuacja opisana w tym artykule powtarza się bardzo często na różnych forach internetowych i portalach społecznościowych. Postaramy się w tym artykule omówić kompleksowo sytuacje w których mogą się zdarzyć błędy.
Każda centrala Integra oraz Integra Plus posiada na pokładzie baterię litową, której zadaniem jest podtrzymanie pracy zegara RTC (data i czas) oraz podtrzymanie danych zapisanych w pamięci RAM. Baterię należy zainstalować przed podaniem zasilania na centralę. Jeżeli jednak po montażu baterii centrala nie reaguje na hasła (poprawne), a tabela użytkowników wygląda jak na rysunku 2, to warto zapoznać się z treścią tego artykułu.
Montaż baterii a prawidłowy montaż baterii
Na poniższym zdjęciu widać gniazdo, a w nim baterię CR2032 (centrala Integra 64).
Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku. Ale to złudne wrażenie. System co prawda będzie działał prawidłowo, ale tylko do pewnego czasu. Kiedy nastąpi zanik zasilania podstawowego i rezerwowego (akumulator się rozładuje), to centrala będzie próbowała zasilać zegar i pamięć RAM z baterii litowej. Gdyby była ona prawidłowo zamontowana, nie byłoby problemu. Ale jej błędny montaż (zaraz okaże się dlaczego) spowoduje, że zegar zostanie utracony, a w pamięci RAM wystąpią błędy. Mówiąc kolokwialnie – pamięć RAM się „wykrzaczy”. Efekt widoczny jest na poniższym zrzucie ekranu.
Nie wygląda to dobrze. Gorsze jest jednak to, że teraz żadne hasła nie są przyjmowane przez centralę. Dodatkowo pamięć zdarzeń również może okazać się niemiłą niespodzianką.
Warto też wiedzieć, że sam napis „Błąd stosu pętli głównej” nie zawsze oznacza konieczność serwisowania centrali u producenta.
Dlaczego taki montaż baterii (ze zdjęcia oznaczonego Rys. 1) sprawia tyle kłopotów? Odpowiedź pojawi się, kiedy bateria zamontowana w ten sposób zostanie wyjęta.
Efekt po wyjęciu źle włożonej baterii
Poniżej widać puste gniazdo baterii, w którym po lewej stronie znajduje się blaszka – zgnieciona przez baterię. Ta blaszka powinna być ustawiona w pozycji pionowej, tak, aby dotykała rantu baterii, która jest na potencjale dodatnim (plus). Kiedy jednak blaszka jest położona, to dotyka tego samego potencjału (minus) co blaszka z prawej strony. Nie ma więc prawidłowego podłączenia baterii – urządzenie nie pracuje tak, jak powinno.
Jak naprawić gniazdo baterii w centrali InTEGRA ?
Elektrodę w gnieździe można naprostować, tak, jak to widać na poniższym zdjęciu.
Warto zwrócić uwagę, że w podstawie gniazda zostały widoczne wgniecenia od blaszki. Samo naprostowanie blaszki niestety nie rozwiązuje sprawy. Kwestie, o które należy teraz zadbać, to tabela użytkowników, data i czas systemu.
Uwaga!
Kiedy gniazdo wygląda już prawidłowo, przed montażem nowej baterii warto zmierzyć jej napięcie (powinno wynosić ok. 3 V).
Jak poprawnie montować baterie w gnieździe centrali INTEGRA?
Na początek instalacja (poprawna) nowej baterii. Powinna być zamontowana jak na poniższym zdjęciu:
Widoczne ząbki nie muszą dociskać baterii z góry. Wystarczy, że sama blaszka (elektroda) jest oparta o rant baterii, który jest na potencjale dodatnim (plus). Następnie należy przywrócić hasła (użytkowników) do ustawień fabrycznych (istnieje taka opcja w trybie serwisowym). Jeżeli dostępny jest plik z ustawieniami [DloadX], to można wgrać go ponownie (zakładając, że zawiera on listę użytkowników – choć warto pamiętać, że niekoniecznie będzie ona najbardziej aktualna).
Bardzo ważne uwagi na koniec
- Nawet jeżeli system pracuje już kilka lat, to nie oznacza to, że bateria jest sprawna/dobrze zainstalowana.
- Efekty złego montażu baterii uwidoczniają się zwykle w sytuacji, kiedy centrala całkowicie straci zasilanie (z sieci oraz z akumulatora).
- Aby system pracował prawidłowo (bez utraty danych z pamięci RAM), bateria litowa powinna być wymieniana – co około 5 lat – przy włączonym zasilaniu centrali.
- W przypadku centrali Integra firmy Satel ważne jest, aby zasilanie było cały czas zapewnione (by nie stracić daty i czasu oraz zawartości pamięci RAM).
Na koniec fragment pochodzący z dokumentacji producenta:
Dotyczy to wszystkich central Integra oraz Integra Plus. W centralach Integra 24 i Integra 128-WRL dostępna jest bateria litowa CR1220, a w pozostałych centralach Integra bateria CR2032.
Powiązane produkty
INTEGRA 64 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5887
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 149 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 64 Plus Centrala alarmowa, Grade 3
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5631
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 135 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC, 3EOL/NC, 3EOL/NO
- Certyfikat EN50131: Grade 3
Powiązane porady
Hasła w centralach Integra – musisz to wiedzieć jeśli instalujesz w obiektach wymagających zgodności z normą PN-EN 50131-1
Jeśli instalujesz system na obiekcie, gdzie wymagana jest zgodność z normą PN-EN 50131-1, musisz pamiętać o kilku sprawach związanych z przydzielaniem haseł w systemie Integra. Zapoznaj się z artykułem aby nie popełnić błędu, który mógłby Cię sporo kosztować. Każdy użytkownik systemu powinien mieć własny kod (hasło). Takie hasło może mieć różne uprawnienia – na przykład … Czytaj więcej »
Kołki RESET w centralach INTEGRA – obalamy mity.
„Przytrzymaj kołki RESET zwarte przez minutę, aby przywrócić ustawienia fabryczne w centrali” – to jedno z częściej powtarzanych sformułowań na forach internetowych. Niestety, ta porada nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – przynajmniej nie dla central serii INTEGRA, VERSA oraz PERFECTA. Artykuł wyjaśnia co dokładnie robią kołki reset oraz jak ich używać w centralach serii … Czytaj więcej »
Blokada dostępu serwisu (nie „kołki” RESET) – konkretne zasady funkcjonowania w centralach Integra
W Internecie często pojawiają się wpisy na temat blokady dostępu serwisu dla central Integra. Zdarza się, że w publikowanych tekstach pojawiają się niejasności, dlatego celem tego artykułu jest klarowne omówienie całego zagadnienia. Nie chodzi o kołki RESET Ten artykuł nie porusza tematu kołków RESET, dostępnych w każdej centrali Integra. To zupełnie inna kwestia, która została … Czytaj więcej »