Porady
Porada nr 0357

Asystent Google i Fibaro – praktyczne porady

Montersi.pl - sklep internetowy dla Instalatora

Kontakt

Samo wykonanie integracji systemu Fibaro z asystentem głosowym Google jest proste. Jeśli chcesz zobaczyć krok po kroku jak to wykonać, to zapraszam do zapoznania się z artykułem INTEGRACJA FIBARO Z ASYSTENTEM GŁOSOWYM GOOGLE. W tej części pokażę jak dostosować urządzenia Fibaro, aby były prawidłowo rozpoznane w systemie Google Home, a sterowanie głosowe było praktyczne i przyjemne.

Struktura domu fibaro

Zanim przystąpimy do integracji, warto wcześniej przygotować centralę Fibaro do sterowania głosowego. Chodzi oczywiście o prawidłową organizację całego systemu i wszystkich podłączonych do niego urządzeń. W Fibaro możemy podzielić dom na sekcje, następnie dodać do niej poszczególne pokoje (Rys. 1). Taka struktura jest bardzo praktyczna szczególnie w domach piętrowych, gdzie nazwy poszczególnych pomieszczeń pokrywają się ze sobą. Przykładowo, jeśli w domu posiadamy dwie łazienki, jedna na parterze, druga na piętrze, to podział na sekcje jest idealnym rozwiązaniem.

Rys. 1 Przykładowa struktura domu w systemie Fibaro

W Google Home nie ma podziału na sekcje. Wszystkie urządzenia znajdujące się w pokojach o tej samej nazwie (nawet w dwóch różnych sekcjach) zostaną scalone do jednego pokoju po zaimportowaniu ich z Fibaro.

Przykładowa struktura na przykładzie łazienki:

  • Parter (Sekcja)
    • Łazienka (Pokój)
      • Wentylator (Urządzenie)
  • Piętro (Sekcja)
    • Łazienka (Pokój)
      • Wentylator (Urządzenie)

Powyższa struktura jest jak najbardziej prawidłowa i czytelna – przynajmniej w systemie Fibaro. Niestety po zaimportowaniu tych urządzeń do aplikacji Google Home utworzony zostanie jeden pokój o nazwie „Łazienka” zawierający dwa urządzenia o tej samej nazwie „Wentylator”. Podczas sterowania głosowego np. za pomocą komendy „Włącz wentylator” zostaną włączone dwa urządzenia.

Rozwiązanie:

W systemie Fibaro możemy zachować aktualną strukturę SEKCJA/POKÓJ, ale w nazwie pokoju zawieramy dodatkowo nazwę sekcji, w której się znajduje np. „Łazienka Parter”, „Łazienka Piętro”. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, ponieważ podział na sekcje jest właśnie po to, żeby za każdym razem nie trzeba było dopisywać kondygnacji, na której znajduje się dane pomieszczenie.

Innym rozwiązaniem jest zaimportowanie obecnej struktury, która spowoduje scalenie pokoi o tej samej nazwie w Google Home. Następnie w aplikacji Google Home tworzymy dwa oddzielne pokoje o nazwach „Łazienka Piętro” oraz „Łazienka Parter” i przydzielamy do nich odpowiednio urządzenia. Taka operacja wymaga wykonania kilku dodatkowych czynności, ale dzięki temu w systemie Fibaro mamy prawidłowy podział na sekcje oraz pokoje, a w Google Home mamy pokoje o nazwach zawierających kondygnację, w której się znajdują.

Zmiana nazw pokoi w aplikacji Google Home nie wpływa na strukturę pomieszczeń Fibaro. Google pamięta pokoje, do których przydzielone są urządzenia, przez co nie zostaną zmienione nawet po ponownej synchronizacji z kontem Fibaro.

Jaką role pełni urządzenie w domu?

Każde z urządzeń dodanych do systemu Fibaro ma przypisaną rolę, jaką pełni w systemie. Jest to parametr, który podczas integracji z Google Home odpowiedzialny jest za prawidłowe rozpoznanie urządzeń, aby można nimi było wygodnie sterować głosowo. Zwykle urządzenia, które są dedykowane do konkretnych zastosowań, mają ten parametr ustawiony odgórnie. Przykładem jest Dimmer 2, czyli urządzenie odpowiedzialne za sterowanie oświetleniem z możliwością jego ściemniania. Jego rola to „Ściemniacz” i nie można tego zmienić (Rys. 2).

 

Rys. 2 Dimmer 2 i jego rola w systemie Fibaro

Inaczej jest w przypadku pozostałych urządzeń, które możemy wykorzystać do różnych zastosowań. Dla takich urządzeń mamy możliwość ustawienia roli, jaką mają pełnić w systemie. Przykładowo wtyczka WallPlug, która może sterować różnymi urządzeniami. Konieczne jest przypisanie jej odpowiedniej roli (Rys. 3). Można ją wykorzystać do sterowania lampką nocną, wtedy jej rola powinna być ustawiona na „Światło” lub „Lampka nocna”. Jeśli jednak wtyczka będzie załączać inne urządzenie elektryczne, to ustawiamy jej odpowiednią rolę, a jeśli nie ma dedykowanej, to wybieramy „Inne urządzenie”.

 

Rys. 3 Przypisanie odpowiedniej roli dla urządzenia WallPlug

Podczas wykonywania integracji z Google Home wszystkie urządzenia zostaną zaimportowane, a ich rola będzie miała wpływ na to, w jaki sposób będą one wyświetlane w aplikacji mobilnej. Każde urządzenie otrzyma odpowiednią ikonę i zostanie pogrupowane według roli, jaką pełni w danym pomieszczeniu. Urządzenia, których rola w Fibaro związana jest z oświetleniem, będą widoczne w aplikacji jako światła. Nawet jeśli w danym pomieszczeniu mamy kilka świateł, to będą one widoczne pod jedną pozycją jako światła danego pomieszczenia (Rys. 4). Dzięki temu możemy sterować głosowo wszystkimi światłami jednocześnie za pomocą komend głosowych:

  • Włącz światło w salonie
  • Wyłącz światło w salonie
  • Ustaw jasność w salonie na 75% (dotyczy ściemniaczy)
  • Ustaw w salonie kolor niebieski (dotyczy sterowników RGB oraz RGBW)

Rys. 4 Sterowanie wszystkimi światłami w danym pomieszczeniu

Zawsze jest możliwość sterowania poszczególnymi światłami w danym pomieszczeniu. Wtedy konieczne jest określenie, którym dokładnie światłem będziemy sterować.

Jak nazywać urządzenia?

Sprawa niby prosta, ale i tutaj często popełniamy błąd, używając nazw zawierających zbędne informacje. Najlepszym przykładem są urządzenia, które odpowiedzialne są za sterowanie oświetleniem. Błędem jest używanie nazw zawierających słowo „Oświetlenie”, ponieważ w systemie takie urządzenie ma już określoną rolę związaną właśnie ze światłem. Nazwa urządzenia powinna być nadana w taki sposób, abyśmy łatwo skojarzyli je z tym co chcemy włączyć.

Przykładowo w sypialni mamy 3 źródła światła o następujących nazwach:

  • Sufitowe
  • LED
  • Lampka nocna

W przypadku tego pomieszczenia komendy sterujące światłem mogą być następujące:

  • Włącz oświetlenie w sypialni (Włączenie wszystkich trzech urządzeń)
  • Włącz oświetlenie sufitowe w sypialni
  • Włącz oświetlenie LED w sypialni
  • Włącz lampkę nocną w sypialni

Jak odczytać temperaturę w google home?

Mając w systemie Fibaro czujniki temperatury, również zobaczymy je w aplikacji Google Home. Niestety po kliknięciu w dane urządzenie nie zobaczymy wartości zmierzonej, tylko właściwości danego urządzenia. Nie oznacza to jednak, że Google Home nie potrafi odczytać aktualnej temperatury. Wprawdzie nie możemy jej zobaczyć, ale możemy o nią zapytać asystenta głosowego. Wystarczy zapytać, jaka jest temperatura w danym pomieszczeniu, a asystent odpowie nam, wymieniając wszystkie dostępne w pomieszczeniu wartości temperatury wraz z ich nazwami.

Podsumowanie

Tworząc system Smart Home, starajmy się, aby panował w nim porządek. Wszystkie urządzenia powinny mieć unikalne nazwy oraz przydzielone odpowiednie role. Warto o tym pamiętać już podczas dodawania pierwszego urządzenia do centrali Fibaro. W innym przypadku czeka nas dużo pracy, aby uporządkować wszystkie istniejące urządzenia. Pamiętajmy, żeby wszystkie nazwy używane w systemie były intuicyjne i łatwo kojarzyły się z konkretnym urządzeniem.

Oceń poradę:

Powiązane porady

Porada nr 0328

Integracja Fibaro z asystentem głosowym Google

sterowanie głosowe urzadzeniami fibaro
Ocena:

Sterowanie głosowe urządzeniami smart to obecnie standard. Tak też jest w przypadku centrali Home Center od Fibaro, która umożliwia integrację z praktycznie każdym dostępnym asystentem głosowym. W tym poradniku pokaże jak w prosty sposób wykonać integrację systemu automatyki budynkowej Fibaro z asystentem głosowym Google. Jak to działa i co jest potrzebne? Integracja z asystentem głosowym … Czytaj więcej »

Porada nr 0332

Jak wykonać asocjację urządzeń Fibaro?

Ocena:

System automatyki budynkowej Fibaro to scentralizowany zespół urządzeń oparty o transmisję bezprzewodową Z-Wave. Jego głównym elementem jest centrala (Home Center) określana jako kontroler – komunikują się z nią wszystkie elementy powiązane w systemie. Home Center odpowiada również za definiowanie różnego typu powiązań między urządzeniami końcowymi – służą do tego tzw. sceny. Przykładem jest włączenie obwodu … Czytaj więcej »

Porada nr 0342

Wykorzystanie zmiennych w FIBARO Home Center

Do czego można użyć zmiennych?
Ocena:

Automatyzacja w centralach FIBARO odbywa się najczęściej za pomocą tzw. scen. Mogą to być sceny blokowe lub napisane za pomocą języka programowania Lua. Niezależnie jaka metoda zostanie wybrana, może okazać się, że dostępne do zaprogramowania warunki nie będą wystarczające lub wprowadzanie tych samych ustawień w wielu scenach stanie się uciążliwe. Z pomocą przychodzą zmienne, które … Czytaj więcej »