Asystent głosowy Google i Integra Control – jak sterować głosowo?
Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
Zobacz również
#04 Logika w centralach INTEGRA – suma logiczna wyjść
Integra – prosty sposób sterowania oświetleniem, ręcznie i przez czujnik zmierzchu
Strefa skarbcowa w Integrze – jak skonfigurować?
Media konwerter xFiber-2-70. Podłącz kamerę IP po światłowodzie.
Jak podłączyć zewnętrzny odbiornik do centrali NICE MC424?
Sterowanie głosowe systemem alarmowym oraz automatyką budynkową to obecnie standard. Dostępne jest ono również w centralach Satel z rodziny Integra. Ten artykuł pokaże, jak krok po kroku wykonać taką integrację oraz jakie są warunki jej działania.
Jak to działa?
Żeby sterować głosowo, potrzeba przede wszystkim centrali alarmowej Integra, do której użytkownik ma dostęp poprzez aplikację Integra Control. Konieczne jest więc posiadanie modułu ETHM-1 Plus (lub INT-GSM), umożliwiającego zdalny dostęp za pośrednictwem serwera Satel. Nie ma możliwości sterowania głosowo systemem dodanym bezpośrednio za pomocą adresu IP lub domeny.
Zazwyczaj integracje z asystentem głosowym polegają na dodaniu urządzeń do aplikacji Google Home, a zarządzać nimi mogą wszyscy członkowie domu. Dzięki temu możliwe jest sterowanie za pomocą dowolnego urządzenia podłączonego do konta Google i posiadającego odpowiednie uprawnienia do danego domu. W przypadku Integra Control sterowanie głosowe opiera się na wykorzystaniu skrótów w aplikacji Integra Control, które są aktywowane przez asystenta głosowego Google. Warto podkreślić, że takie sterowanie działa w ramach jednego urządzenia, na którym skonfigurowane zostały odpowiednie skróty.
Jeśli użytkownikowi zależy na tym, żeby urządzenia podłączone do centrali Integra były widoczne w Google Home, to warto rozważyć integrację systemu alarmowego z systemem Fibaro, który w pełni integruje się z Google Home oraz asystentem głosowym.
Jak dodać skróty w systemie Android?
W aplikacji Integra Control, a dokładniej w sekcji ustawień, dostępna jest opcja „Dodaj skróty” (Rys. 1). Za jej pomocą można utworzyć skrót do:
- sterowania wyjściem (wyjścia BI lub MONO),
- sterowania wyjściem Przełącznik MONO (wraz z określeniem jego czasu działania),
- sterowania roletą.
Rys. 1. Tworzenie skrótów w aplikacji Integra Control
Utworzony skrót zostanie automatycznie dodany do ekranu głównego, gdzie będzie można sterować urządzeniem bez wcześniejszego uruchamiania aplikacji. Jeśli celem jest utworzenie skrótu, który ma automatycznie sterować danym urządzeniem, to zaleca się wybranie opcji „Sterowanie wyjściem”. Skorzystanie z innych, takich jak „Sterowanie wyjściem Przełącznik MONO” lub „Sterowanie roletą” spowoduje otworzenie okna wyboru, pozwalającego określić czas działania wyjścia MONO lub kierunek ruchu rolety (Rys. 2).
Rys. 2. Dodatkowe okno wyboru dla skrótu „Sterowanie wyjściem przełącznik MONO” oraz „Sterowanie roletą”
Jak sterować głosowo urządzeniami?
Wcześniej utworzone skróty pozwalają sterować urządzeniami bezpośrednio z poziomu ekranu startowego. Wygodniej jest jednak skorzystać z asystenta głosowego Google, który dodatkowo pozwala określić komendę do wywołania danego skrótu. Aby możliwe było sterowanie głosowe, należy powiązać skróty aplikacji z poleceniami głosowymi asystenta. Można to zrobić, przechodząc do ustawień asystenta głosowego. Najprościej skorzystać z aplikacji Google Home, gdzie można w prosty sposób przejść do konfiguracji. Cała operacja pokazana jest na poniższym filmie (Rys. 3).
Rys. 3. Tworzenie komend głosowych sterujących skrótem aplikacji Integra Control
Korzystanie ze skrótów rozwiązuje problem zajmowania połączenia przez inną osobę. Skróty działają nawet, jeśli w tym samym czasie z systemem alarmowym przez aplikację Integra Control połączony jest drugi użytkownik.
Powiązane produkty
INTEGRA 64 Plus Centrala alarmowa, Grade 3
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5631
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 135 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC, 3EOL/NC, 3EOL/NO
- Certyfikat EN50131: Grade 3
INTEGRA 128 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 128
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 128
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 22527
- Max ilość użytkowników: 240
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 149 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 256 Plus Centrala alarmowa, Grade 3
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 256
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 256
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 24575
- Max ilość użytkowników: 240
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 135 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC, 3EOL/NC, 3EOL/NO
- Certyfikat EN50131: Grade 3
Powiązane porady
Steruj automatyką bramową z poziomu aplikacji Satel Integra Control.
Zdalne sterowanie automatyką bramową bądź garażową można rozwiązać na wiele sposobów. W tej części skupię się na centrali alarmowej Integra oraz sterowaniu zdalnym z aplikacji Integra Control. Założenia: Na manipulatorze bądź na aplikacji mobilnej Integra Control chcemy mieć jeden przycisk, który sterować będzie bramą. Metoda sterowania to krok po kroku, czyli kolejno Otwórz, Stop, Zamknij, … Czytaj więcej »
Szybka konfiguracja modułu ETHM-1 Plus
W kilku krokach przedstawiono wszystkie niezbędne funkcje, jakie należy włączyć, aby móc: zdalnie korzystać z modułu przez aplikację mobilną (sterowanie pracą centrali) zdalnie konfigurować centralę (przez instalatora programem DloadX) Zaczynamy! Krok 1: Podłączenie i identyfikacja modułu ETHM-1 Plus Podłączenie do magistrali manipulatorów (nie ekspanderów!). W celu identyfikacji modułu, w DloadX klikamy na „Identyfikacja LCD”. Krok … Czytaj więcej »
Aplikacje mobilne do central Satel – co jest potrzebne?
Aplikacje mobilne dedykowane do smartfonów to temat, który staje się coraz bardziej popularny. W tym artykule znajdą się informacje na temat tego, jakie należy spełnić warunki, aby móc korzystać z takiej aplikacji w swoim alarmie. Dostęp do wszystkich aplikacji na plaformę Android dostępny jest tutaj, natomiast na platformę iOS tutaj. Centrale PERFECTA Centrale z rodziny … Czytaj więcej »