Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
Zobacz również
Którą centralę FIBARO wybrać? Home Center 3, Home Center 3 Lite, czy Yubii Home?
FIBARO i Asystent Google – Sterowanie głosowe inteligentnym domem
Integra – prosty sposób sterowania oświetleniem, ręcznie i przez czujnik zmierzchu
RODO – co to oznacza dla instalatora CCTV ?
Jak sprawdzić stan konta karty SIM w alarmie?
Asocjacje – programowanie Walli Controller z pominięciem centrali FIBARO HC3
CO TO SĄ ASOCJACJE?
Asocjacje to nic innego jak powiązanie ze sobą urządzeń, a dokładniej możliwość bezpośredniego sterowania urządzeniami w obrębie sieci z-wave. O asocjacji możemy mówić w sytuacji, gdy dwa urządzenia komunikują się bezpośrednio ze sobą bez udziału centrali Home Center. Przykładowo przycisk Walli Controler steruje bezpośrednio Dimmerem lub innym urządzeniem Z-Wave. Warunkiem takiego połączenie jest praca w tej samej sieci Z-Wave, czyli w skrócie mówiąc urządzenia muszą być dodane do tej samej centrali Home Center.
PO CO ROBIĆ ASOCJACJE?
Domyślnie każde urządzenie dodajemy do centrali i z jej poziomu możemy wyzwolić różne akcje. Również omawiany przycisk Walli Controller możemy tak skonfigurować, aby aktywował scenę, która następnie wykona zaprogramowane przez nas operacje. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy przycisk ma wykonać kilka różnych operacji jednocześnie np. wyłączyć światło, zamknąć rolety, załączyć alarm. Jeśli jednak przycisk ma konkretne zadanie, czyli sterować konkretnym urządzeniem to lepszym rozwiązaniem będą asocjacje, czyli sterowanie z pominięciem centrali.
JAK WYKONAĆ ASOCJACJĘ NA PRZYKŁADZIE WALLI CONTROLLER?
Przykładową konfigurację pokażę Wam na trzech urządzeniach: – Walli Controller – Dimmer 2 – RGBW Controller 2 Przycisk Walli Controller zaprogramujemy w taki sposób, aby jego górny przycisk sterował urządzeniem Dimmer 2, natomiast dolny przycisk sterować będzie sterownikiem RGBW. Oczywiście sterowanie odbywać się będzie poprzez asocjację, czyli bez udziału centrali. Na początek należy ustawić odpowiedni tryb pracy przycisku, ponieważ domyślnie pracuje on jako kontroler scen, czyli przekazuje informacje o kliknięciach do centrali Home Center. W instrukcji przycisku znajdziemy dokładne opisy każdego z trybów. Nas interesuje tryb pracy “Przycisk Podwójny”, ponieważ wtedy urządzenie pracuje jako dwa niezależne przyciski i wykorzystuje asocjacje do sterowania innymi urządzeniami Z-Wave. Zmianę trybu dokonujemy zmieniając parametr 20 na wartość 1. W centrali Home Center 3 wystarczy przejść do zaawansowanej konfiguracji urządzenia, gdzie znajdziemy parametr “tryb pracy”, który ustawiamy na “przycisk podwójny”. W przypadku, gdy urządzenie zasilane jest z baterii należy wybudzić urządzenia, aby przyjęło nową konfigurację.
WYBUDZENIE URZĄDZENIA
Zgodnie z instrukcją, aby wybudzić urządzenie należy wejść do jego lokalnego menu za pomocą przycisków. Pierwsza pozycja w menu, czyli kolor biały odpowiada właśnie za wybudzenie urządzenia. Po wybudzeniu urządzenie otrzyma aktualną konfigurację z centrali i będzie pracować w trybie przycisku podwójnego.
ASOCJACJA
Możemy teraz przejść do konfiguracji docelowej, czyli wykonanie asocjacji. W wybranym przez nas trybie każdy przycisk korzysta z dwóch grup asocjacyjnych, ponieważ jedna grupa odpowiada za możliwość włączenia/wyłączenia, natomiast druga odpowiada za możliwość zmiany jasności. Ponieważ urządzenia, którymi chcemy sterować mają możliwość zmiany jasności to konieczne jest ich dodanie do dwóch grup. Przycisk pierwszy, czyli górny zaprogramujemy tak, aby sterował urządzeniem Dimmer 2. Zgodnie z tabelą musimy dodać Dimmera do grupy asocjacyjnej drugiej oraz trzeciej. Przycisk drugi (dolny) zaprogramujemy do sterowania kontrolerem RGBW, zgodnie z tabelą musimy dodać sterownik RGBW do czwartej i piątek grupy asocjacyjnej.
DODAWANIE URZĄDZEŃ DO GRUP ASOCJACYJNYCH
Od tej pory nasz Walli Controler pracuje w trybie przycisku podwójnego, gdzie pierwszy przycisk steruje urządzeniem Dimmer 2, natomiast drugi przycisk steruje RGBW Controller 2. Oczywiście komunikacja odbywa się bezpośrednio bez udziału centrali. Możliwe jest załączenie oraz wyłączenie danego urządzenia za pomocą pojedynczego kliknięcia lub zmianę jego jasności poprzez przytrzymanie przycisku. Oprócz tego do dyspozycji mamy jeszcze podwójne kliknięcie, które domyślnie ustawia maksymalną jasność danego urządzenia.
Powiązane produkty
Home Center 3 Lite Centrala sterująca FIBARO
Parametry techniczne:
- Procesor ARM Cortex A7 900 MHz
- Pamięć RAM 512 MB DDR3L
- Pamięć FLASH 4 GB eMMC
- Wi-Fi 2.4 GHz (802.11 b/g/n)
- Zdalny dostęp Aplikacja mobilna FIBARO
- Technologia Z-Wave 700
- Ilość obsługiwanych urządzeń 40
- Sceny LUA TAK
- Temperatura pracy 0…+40 °C
- Zasilanie 5 V DC
- Wymiary 178 x 110 x 31 mm
FGD-212 Ściemniacz 250 W Dimmer 2
Parametry techniczne:
- Typ urządzenia Ściemniacz
- Technologia Z-Wave TAK
- Ilość wyjść 1
- Typy wyjść Triak
- Pobór mocy 250 W
- Zasilanie 230 V
- Temperatura pracy 0…+35 °C
- Wymiary 42.5 x 38.25 x 20.3 mm
- Gwarancja producenta 12/24 miesiące
FGWCEU-201 Walli Controller
Parametry techniczne:
- Typ urządzenia: Kontroler
- Zasilanie: Bateria ER14250 lub zasilacz 5-24 V DC SELV
- Komunikacja z centralą: Z-Wave
- Częstotliwość pracy: 868.0 – 868.6 MHz, 869.7 – 870.0 MHz
- Moc nadawania: +13 dBm
- Temperatura pracy: 0…+40 °C
- Wymiary: 86 x 86 x 20 mm
FGRGBW-442 Kontroler RGBW2 Fibaro
Parametry techniczne:
- Przetwornik obrazu: T: Mikrobolometryczny, W: 1/2.8″ CMOS
- Max. rozdzielczość: T: 1280 x 1025, W: 1920 x 1080 (2 Mpx)
- Czułość termalna: < 40 mK @ f/1.0
- Efektywne piksele: 400 x 300
- Wielkość piksela: 17 um
- Charakterystyka widmowa: 8 ~ 14 mm
- Pomiar temperatury: +30…+45 °C
- Czułość: 0 lux (wł. IR)
- Obiektyw: T: 13 mm, W: 8 mm
- Oświetlacz podczerwieni: TAK
- Zasięg oświetlacza: Do 35 m
- Dzień/noc: TAK
- ICR: TAK
- WDR: TAK
- Kompresja obrazu: H.265 / H.264
- Funkcje: zień/noc, DNR, AGC, BLC, HLC, ROI, Defog, Strefy prywatności
- Interfejs Ethernet: 10 / 100 Mb/s
- Interfejs RS-485: TAK
- Wejścia audio: 1x
- Wyjścia audio: 1x
- Wejścia alarmowe: 2x
- Wyjścia alarmowe: 2x
- Lokalne nagrywanie (karta SD): TAK
- Obudowa: IP67
- Obudowa zewnętrzna: TAK
- Temperatura pracy: +10…+30 °C
- Zasilanie: 12 V DC, PoE 802.3af, ePoE
- Pobór mocy: max. 12 W
- Wymiary: 292.1 x 103.8 x 96.7 mm
- Waga: 1.4 kg
Powiązane porady
Tworzenie scen blokowych w centrali Yubii Home
FIBARO Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. W piątym odcinku filmu wprowadzającego Was do systemów inteligentnego budynku FIBARO zajmiemy się tworzeniem scen blokowych. Wystarczy pomysł i możesz dowolnie skonfigurować urządzenia współpracujące z systemem Fibaro. Tym razem pokażę Ci jak tworzyć sceny, … Czytaj więcej »
Dodawanie urządzeń Z-Wave oraz Nice do centrali Yubii Home.
W tym odcinku poświęconym urządzeniom inteligentnego domu Fibaro, dowiesz się jak do centrali Yubii Home dodać urządzenia Z-Wave oraz Nice.
Centrala FIBARO Yubii Home – obsługa, lokalizacja i zmiana danych logowania
Centrala FIBARO Yubii Home – obsługa, lokalizacja i zmiana danych logowania FIBARO Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. W trzecim odcinku filmu wprowadzającego Was do systemów inteligentnego budynku FIBARO zajmiemy się zmianą hasła, ustawieniem lokalizacji, a także panelem obsługi centrali. Tym … Czytaj więcej »
Jak ugryźć centralę FIBARO Yubii Home? Konfiguracja urządzenia
Skonfiguruj centralę Fibaro Yubii Home i poznaj jej ogromne możliwości. Fibaro Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. Nazwa Yubii kryje za sobą coś więcej… mianowicie mówi nam o szeregu urządzeń, które obsługuje. Jakie to urządzenia? Wszystkie produkty pracujące na sieci Z-Wave, … Czytaj więcej »
Jak ugryźć centralę FIBARO Yubii Home? Pierwsze uruchomienie.
Fibaro Yubii Home jest nowoczesną centralą inteligentnego budynku. Została stworzona w celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania małego domu lub mieszkania. Zobacz co kryje w sobie nazwa Yubii.
Asocjacje – programowanie Walli Controller z pominięciem centrali FIBARO HC3
CO TO SĄ ASOCJACJE? Asocjacje to nic innego jak powiązanie ze sobą urządzeń, a dokładniej możliwość bezpośredniego sterowania urządzeniami w obrębie sieci z-wave. O asocjacji możemy mówić w sytuacji, gdy dwa urządzenia komunikują się bezpośrednio ze sobą bez udziału centrali Home Center. Przykładowo przycisk Walli Controler steruje bezpośrednio Dimmerem lub innym urządzeniem Z-Wave. Warunkiem takiego … Czytaj więcej »
Asystent Google i Fibaro – praktyczne porady
Samo wykonanie integracji systemu Fibaro z asystentem głosowym Google jest proste. Jeśli chcesz zobaczyć krok po kroku jak to wykonać, to zapraszam do zapoznania się z artykułem INTEGRACJA FIBARO Z ASYSTENTEM GŁOSOWYM GOOGLE. W tej części pokażę jak dostosować urządzenia Fibaro, aby były prawidłowo rozpoznane w systemie Google Home, a sterowanie głosowe było praktyczne i … Czytaj więcej »
Jak wykonać asocjację urządzeń Fibaro?
System automatyki budynkowej Fibaro to scentralizowany zespół urządzeń oparty o transmisję bezprzewodową Z-Wave. Jego głównym elementem jest centrala (Home Center) określana jako kontroler – komunikują się z nią wszystkie elementy powiązane w systemie. Home Center odpowiada również za definiowanie różnego typu powiązań między urządzeniami końcowymi – służą do tego tzw. sceny. Przykładem jest włączenie obwodu … Czytaj więcej »
Wykorzystanie zmiennych w FIBARO Home Center
Automatyzacja w centralach FIBARO odbywa się najczęściej za pomocą tzw. scen. Mogą to być sceny blokowe lub napisane za pomocą języka programowania Lua. Niezależnie jaka metoda zostanie wybrana, może okazać się, że dostępne do zaprogramowania warunki nie będą wystarczające lub wprowadzanie tych samych ustawień w wielu scenach stanie się uciążliwe. Z pomocą przychodzą zmienne, które … Czytaj więcej »
Sterowanie automatyką bramową z Fibaro Home Center.
Sterowanie automatyką bramową lub garażową z poziomu centrali Fibaro Home Center można wykonać na wiele sposobów. W tym artykule opiszę najpopularniejsze metody sterowania z wykorzystaniem różnych elementów systemu Fibaro, w zależności od zastosowanego napędu. Skupimy się głównie na automatyce marki NICE, ale pokazane tu metody można śmiało wykorzystać również z napędami innych producentów. Metody sterowania … Czytaj więcej »
Podgląd z kamer na Fibaro Home Center
Tym razem zajmiemy się dodawaniem popularnych kamer IP do centrali Home Center. W samej centrali procedura dodawania kamer wydaje się prosta, ponieważ mamy do wyboru znaczną ilość producentów oraz uniwersalny protokół integracyjny Onvif. W rzeczywistości nie jest to takie łatwe, gdyż nie znajdziemy tam obecnie dostępnych na rynku urządzeń. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że producenci … Czytaj więcej »