Jak zintegrować alarm przewodowy z bezprzewodowym? Taką funkcjonalność posiada ABAX2.
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Masz już alarm w domu a chcesz zabezpieczyć także budynek gospodarczy bez prowadzenia kabli? Sprawdź jak zintegrować system przewodowy z bezprzewodowym z wykorzystaniem SATEL ABAX2
Na przykładzie domu i warsztatu omówię, jak zabezpieczyć budynek stojący obok za pomocą istniejącego już systemu alarmowego.
Kilkadziesiąt metrów za domem stoi warsztat, do którego nie zostały doprowadzone przewody alarmowe. Jednak plan jest taki, aby tam również powstała instalacja alarmowa. Rozwiązań mamy przynajmniej kilka:
- zbudować w warsztacie odrębny system (osobna centrala alarmowa)
- zastosować czujki i sygnalizatory bezprzewodowe i te urządzenia zalogować do systemu alarmowego, który zamontowany jest w domu
- zastosować „link bezprzewodowy” do urządzeń przewodowych, które docelowo zamontujemy w warsztacie
Artykuł opisuje ostatnie rozwiązanie. Co dokładnie chcemy osiągnąć? Przedstawia to poniższa grafika:
Jak wykonać instalację w miejscu bez systemu alarmowego? (w warsztacie)
Realizujemy standardową instalację przewodową, przy czym w ramach jednego modułu ACX (zaraz do tego dojdziemy) jesteśmy limitowani do maksymalnie 4 wejść (np. 4 czujek) oraz do 4 wyjść (np. do sygnalizatorów lub diod wskazujących stan systemu).
Załóżmy, że mamy do podłączenia 4 czujki oraz 1 sygnalizator. Wszystkie przewody sprowadzamy do miejsca, w którym docelowo zamontujemy moduł ACX-220. Czyli podłączamy elementy w topologii gwiazdy.
Jakie elementy SYSTEMU potrzebujemy do Warsztatu?
Do realizacji naszego zadania proponuję następujące zestawienie sprzętowe:
- ekspander ACX-220
- zasilacz APS-412
- obudowa OPU-4P
- akumulator 7Ah
Poniżej widać zestawienie tych urządzeń (skala nierzeczywista):
Taki „set” kompleksowo załatwia sprawę skrzynki alarmowej w warsztacie. Do tej właśnie skrzynki doprowadzamy przewody od naszych czujek oraz sygnalizatora.
Jakie urządzenia zainstalować po stronie centrali alarmowej? (w domu)
Może to być centrala Integra lub centrala Versa. Do centrali alarmowej podłączamy jeden z dwóch kontrolerów urządzeń bezprzewodowych:
- ACU-220
- ACU-280
Różnica w budowie, możliwości pracy autonomicznej (ACU-220) i potencjalnym zasięgu (wersja 220 ma dwie anteny – pionową i poziomą, co zwiększa skuteczność działania). To w zasadzie wszystko, co potrzebujemy.
Uwaga!
Jeżeli na budynku istnieje już instalacja alarmowa (Integra/Versa), to wystarczy, że instalator dołoży kontroler ACU-220/ACU-280 i odpowiednio urządzenie zaprogramuje.
To, na co warto jeszcze zwrócić uwagę to zasięgi urządzeń bezprzewodowych. Zasadniczo przed każdą instalacją urządzeń bezprzewodowych dobrze jest zrobić rekonesans i sprawdzić, czy w danej lokalizacji zasięg będzie prawidłowy. Taki sprawdzian pomoże przeprowadzić tester sygnału radiowego – ARF-200.
Jaki manipulator podłączyć bezprzewodowo do centrali integra?
Nie ma możliwości podłączenia manipulatora do ekspandera ACX-220. Istnieje natomiast bezprzewodowy manipulator INT-KWRL2. Możemy go z powodzeniem zalogować do kontrolera ACU-220 (280), który podłączony jest do centrali Integra. Centrala Versa również ma odpowiednik i jest to model VERSA-KWRL2.
Jeżeli nie chcemy korzystać z bezprzewodowego manipulatora (np. koszty lub inne powody), istnieje możliwość skorzystania z uproszczonego sposobu, tj. z uniwersalnego szyfratora typu np. SZW-02 czy też PK-01 (lub urządzenia innych firm).
Na czym polega zastosowanie uniwersalnego szyfratora?
To autonomiczne urządzenia, które mogą pracować niezależnie od innych systemów. Takie urządzenie posiada złącze zasilające (np. 12V) oraz wyjście, którym najczęściej są styki przekaźnika. Szyfrator posiada swoją pamięć na kody ( + np. karty zbliżeniowe) i użycie danego kodu sprawia, że przekaźnik tego urządzenia załącza się na zadany czas (np. 5 sekund).
Uniwersalny szyfrator (np. wspomniany PK-01) należy podłączyć w tym przypadku do jednego z czterech wejść ekspandera ACX-220. W związku z tym, jedno wejście będzie przeznaczone na szyfrator, a pozostałe dopiero na czujki. Czyli zamiast pierwotnie podanych 4 czujek, teraz możemy podłączyć 3 czujki + 1 szyfrator (łącznie mamy 4 wejścia).
Dodawanie kodów oraz kart/breloków zbliżeniowych to czynność, którą dokonuje się w samym PK-01 (w końcu to urządzenie autonomiczne). Jest to proste rozwiązanie, które można użyć jako alternatywę do manipulatora, jednak nie jest ono pozbawione wad.
Jakie wady ma zastosowanie uniwersalnego szyfratora?
Są to m.in. konieczność osobnego programowania urządzenia (z „palca”), ale ważniejszą sprawą jest fakt, że w pamięci zdarzeń centrali nie będziemy mieli rozpoznania, który użytkownik włączył/wyłączył czuwanie w warsztacie. Będzie tylko informacja, że czuwanie zostało wyłączone przez wejście (konkretnie jedno z wejść modułu ACX-220, ponieważ przekaźnik PK-01 będzie tutaj podłączony właśnie pod wejście ACX’a).
W przypadku, kiedy będzie konieczność usunięcia danego kodu użytkownika, procedurę trzeba będzie wykonać nie w tabeli użytkowników centrali, a w samym urządzeniu PK-01.
Uwaga!
PK-01 to uniwersalny kontroler przejścia, czyli urządzenie, które dedykowane jest do sterowania przejściem (drzwiami, furtką). Z założenia do wyjścia przekaźnikowego należy podłączyć elektrozaczep lub elektrozworę. W artykule został przedstawiony inny sposób wykorzystania tego urządzenia, przy czym warto przeanalizować pewne zagrożenia, które mogą towarzyszyć takiej formie wykorzystania modułu PK-01 (np. ingerencja w przewód od PK-01 może skutkować zmianą stanu czuwania strefy alarmowej).
Koszty systemu w całości bezprzewodowego ?
Szybkie podliczenie kosztów.
Opcja 1 (całkowicie bezprzewodowe urządzenia):
- 4x czujka APD-200
- 1x sygnalizator ASP-200
to koszt 1382zł. brutto (wg cennika producenta na dzień 23 kwietnia 2021).
Koszty integracji systemu przewodowego z bezprzewodowym ?
Opcja 2 (czujki i sygnalizator przewodowe + moduł ACX-220):
- 1x ekspander ACX-220, obudowa OPU-4P, zasilacz APS-412, akumulator 7Ah
- 4x czujka Ivory
- 1x sygnalizator SP-4003
- 100m przewodu YTDY 6×0.5 mm (krążek)
to koszt 1284zł. brutto (wg cennika producenta na dzień 23 kwietnia 2021).
Bilans korzyści i strat
Różnica ceny pomiędzy powyższymi opcjami to około 100zł. brutto. Jednak nie cena jest tutaj najważniejsza. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. W przypadku opcji nr 1, montaż jest znacznie szybszy (tylko zaprogramować i powiesić urządzenia).
W przypadku opcji nr 2, należy rozłożyć instalację, powiesić obudowę OPU-4P, doprowadzić do niej zasilanie (a dokładniej do zasilacza APS-412). Dodatkowo podłączyć wszystkie elementy przewodem YTDY. Pracy znacznie więcej, ale zostaje nam kilka wolnych wyjść w ekspanderze ACX-220. Można więc podłączyć dodatkowe elementy: (wskaźniki ledowe, sygnalizatory, sterowanie bramą garażową itp.).
Wybór konkretnego rozwiązania należy zawsze skonsultować z klientem, przedstawiając mu zalety obu rozwiązań.
Powiązane produkty
ACU-220 Kontroler systemu ABAX 2
- Rodzaj komunikacji: Dwukierunkowa
- Częstotliwość pracy: 868 MHz
- Zasięg komunikacji bezprzewodowej: 2000 m
- Ilość kanałów: 4
- Wejścia: 4 wejścia programowalne
- Wyjścia: 8 wyjść programowalnych
- Obudowa: OPU-1A
- Temperatura pracy: -10…+55 oC
- Zasilanie: 12 V DC
- Pobór prądu: 100 mA
- EN50131: Grade 2
- Wymiary: 126 x 158 x 32 mm
- Waga: 0.225 kg
ACX-220 Ekspander wejść / wyjść, ABAX 2
Parametry techniczne:
- Rodzaj komunikacji: Dwukierunkowa
- Częstotliwość pracy: 868 MHz
- Zasięg komunikacji bezprzewodowej: 2000 m
- Zajmowana ilość wejść w kontrolerze ABAX: 4
- Wejścia: 4 programowalne wejścia NO / NC
- Wyjścia: 4 programowalne wyjścia przekaźnikowe
- Temperatura pracy: -10…+55 oC
- Zasilanie: 12 V DC
- Pobór prądu: 120 mA
- EN50131: Grade 2
- Wymiary: 126 x 158 x 32 mm
- Waga: 0.2 kg
APS-412 Impulsowy zasilacz buforowy 12V/4A
- Napięcie zasilania: 230 V AC
- Napięcie wyjściowe: 12V DC
- Prąd wyjściowy (max): 4 A
- Ilość wyjść: 1
- Prąd ładowania akumulatora: 0.5 / 1 A
- Wyjścia techniczne: TAK
- Sygnalizacja pracy: Diody LED + sygnalizacja akutyczna
- Klasa środowiskowa: II
OPU-4 P Obudowa do central i modułów
Parametry techniczne:
- Miejsce na akumulator: 7Ah
- Wykonanie: Polistyren
- Wymiary: 266 x 286 x 100 mm
- Zabezpieczenie antysabotażowe: Tak
Powiązane porady
Satel ABAX 2 – czym się różni w stosunku do poprzedniego ABAX’a?
Od 1 kwietnia 2019 w ofercie Satel dostępny jest nowy system bezprzewodowy – ABAX 2. Poprzedni system, dobrze znany „ABAX” został zastąpiony nowymi urządzeniami o nowych możliwościach. Jednak nie o możliwości tutaj chodzi, a o rozwiązania technologiczne, które zostały zaimplementowane w nowym ABAX 2. Aby zrozumieć fenomen zmian, najpierw przyjrzymy się temu, jak wyglądał wcześniejszy … Czytaj więcej »
System bezprzewodowy ABAX – podstawy
ABAX to nazwa dedykowana urządzeniom bezprzewodowym SATEL, które pracują na częstotliwości 868 MHz. Nie jest to niezależny system alarmowy, ale najczęściej rozwinięcie funkcjonalności central serii INTEGRA i VERSA. W systemie ABAX 868 MHz dostępne są bezprzewodowe: czujki, sygnalizatory, piloty, ekspandery oraz manipulatory. Z dniem 1 kwietnia 2019 do oferty SATEL został wprowadzony nowy system bezprzewodowy … Czytaj więcej »