Porady
Asystent głosowy Google i Integra Control – jak sterować głosowo?
Sterowanie głosowe systemem alarmowym oraz automatyką budynkową to obecnie standard. Dostępne jest ono również w centralach Satel z rodziny Integra. Ten artykuł pokaże, jak krok po kroku wykonać taką integrację oraz jakie są warunki jej działania. Jak to działa? Żeby sterować głosowo, potrzeba przede wszystkim centrali alarmowej Integra, do której użytkownik ma dostęp poprzez aplikację … Czytaj więcej »
Czy do montażu alarmu potrzebne są specjalne uprawnienia?
Uwaga! Treść artykułu nie ma charakteru porady prawnej. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów, zachęcamy do kontaktu z kancelarią prawną oraz do przestudiowania oficjalnie dostępnych dokumentacji. Dużo zależy od tego, czy system alarmowy jest montowany w prywatnym domu jednorodzinnym, czy na przykład w obiekcie należącym do Narodowego Banku Polskiego. Dla pełnego zrozumienia zasad w branży instalatorskiej … Czytaj więcej »
Timery stref w centrali Integra
W centrali Integra możliwe jest samodzielne ustawienie godziny włączenia i wyłączenia czuwania. Taka funkcjonalność dostępna jest dla użytkownika systemu, a więc nie trzeba dysponować do tego hasłem instalatora. Timery Stref – do czego służą? Już sama nazwa pozwala się domyślić odpowiedzi na to pytanie – system może samodzielnie uruchomić dozór w strefie o konkretnej godzinie, … Czytaj więcej »
„Był sabotaż, wezwij serwis” – komunikat, z którym spotka się każdy instalator central Satel
Komunikat „Był sabotaż, wezwij serwis” to sytuacja, z którą prawdopodobnie każdy instalator produktów Satel spotkał się przynajmniej raz w życiu. W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego taki komunikat powstaje, jak prawidłowo należy zareagować i jak usunąć ten komunikat. Dlaczego taki komunikat się wyświetla i czy sam zgaśnie? Dany komunikat się wyświetla, ponieważ… „był sabotaż”. … Czytaj więcej »
Jaki moduł GSM firmy SATEL wybrać do centrali? [Kompendium wiedzy 2023]
Artykuł dedykowany wszystkim, którzy stoją przed wyborem modułu komunikacyjnego (GSM/LTE) do swojego systemu alarmowego SATEL. Na początek ustalmy co mamy do dyspozycji. Uwaga! Opracowanie odświeżone i aktualne na koniec roku 2023. Modele urządzeń INT-GSM: współpraca tylko z INTEGRĄ oraz INTEGRĄ Plus proste w konfiguracji i szczegółowe powiadomienie SMS (zawiera nazwę czujki, strefy, użytkownika itp.); może … Czytaj więcej »
Moduł przekaźnikowy AWZ510 – jak to jest zrobione?
Wracamy do tematu przekaźników a dokładniej – modułów przekaźnikowych. Dzisiaj na warsztat zabieramy popularny model – AWZ510. Zajmiemy się jego charakterystyką oraz ustalimy, w jakiej sytuacji należy użyć taki moduł przekaźnikowy. Kiedy stosować moduł przekaźnikowy? Na przykład w sytuacji, w której chcemy sterować bramą wjazdową/garażową lub np. oświetleniem przed garażem. Cechą wspólną obu przykładów jest … Czytaj więcej »
GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 3)
Ostatnia część serii dotyczącej programu GuardX. W poprzednich częściach pokazałem, jak skonfigurować i nawiązać połączenie programu GuardX z centralą Integra. W tej części zajmiemy się „uzbrojeniem” programu w mapę, czujki i sygnalizatory. Czyli zajmiemy się wizualizacją naszego systemu. Założenia do projektu Łączność będzie dotyczyć testowej centrali Integra 64 Plus, która będzie zabezpieczała naszą „Kawiarnię”. Nasz … Czytaj więcej »
GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 2)
W tej części pokażę, w jaki sposób nawiązać połączenie z programu GuardX do centrali Integra. Zajmiemy się połączeniem przez port RS-232 korzystając ze złącza PIN5 w manipulatorze LCD oraz przez sieć internet, korzystając z modułu ETHM-1 Plus. Dane do łączności przez moduł ETHM-1 Plus z guardx Z naszej centrali spisaliśmy następujące dane komunikacyjne [Jak zdobyć … Czytaj więcej »
GuardX – wizualizacja stanów systemu alarmowego (część 1)
Każdy coś słyszał, ale nie każdy widział. Program GuardX pokazuje pazury dopiero wtedy, kiedy jest skonfigurowany. Sam w sobie nie stanowi żadnej większej wartości, dopóki go nie „uzbroimy” w plany budynku. Na temat programu GuardX powstanie na wsparciu kilka części, a ta (pierwsza) część ma na celu wprowadzenie czytelnika w podstawowe zagadnienia związane z tym … Czytaj więcej »
Jak uruchomić podgląd z kamer w aplikacji PERFECTA Control?
Użytkownik posiadający system alarmowy oraz system monitoringu często chce, aby mieć wgląd w te systemy z jednej aplikacji. Jeżeli posiada system Perfecta, może łatwo osiągnąć cel, ponieważ w aplikacji PERFECTA Control możliwe jest dodanie kamer bądź rejestratora. Skąd pobrać obraz? Z kamery czy z rejestratora? Najpowszechniejszą opcją jest pobieranie obrazu z rejestratora, stosując tzw. strumień … Czytaj więcej »
Jak zintegrować alarm przewodowy z bezprzewodowym? Taką funkcjonalność posiada ABAX2.
Masz już alarm w domu a chcesz zabezpieczyć także budynek gospodarczy bez prowadzenia kabli? Sprawdź jak zintegrować system przewodowy z bezprzewodowym z wykorzystaniem SATEL ABAX2
Jak skonfigurować Mikrotik mAP Lite jako klienta sieci WiFi?
Mikrotik mAP Lite to kompaktowe urządzenie posiadające oprogramowanie RouterOS. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie dowolnej, nawet bardzo zaawansowanej konfiguracji. Ten poradnik jednak będzie przedstawiał prostą i szybką konfigurację urządzenia jako klienta sieci WiFi. Wykorzystując kreator konfiguracji Quick Set, nawet niedoświadczony instalator poradzi sobie z tym bez najmniejszego problemu. Zastosowanie Mikrotika mAP Lite RBmAPL-2nD, czyli omawiany … Czytaj więcej »
Test wejść w centralach PERFECTA
Testy czujek to temat, który nie wiadomo dlaczego – często bywa pomijany. Regularne testy pozwalają utrzymać system w dobrej kondycji, a w razie wykrycia usterki możemy odpowiednio wcześnie zareagować. Artykuł pokazuje, jak samodzielnie (w pojedynkę) można przetestować wszystkie czujki w domu. Może to być nie tylko instalator, ale również użytkownik systemu – do czego zachęcam. … Czytaj więcej »
INT-GSM czy GSM-X? Niby oczywisty wybór, a jednak…
Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie modułu INT-GSM – przynajmniej wtedy, kiedy mowa o centrali Integra. Czasami jednak klienci kupują moduł GSM-X do tej centrali, ale nie zawsze jest to poparte solidnym argumentem. Ten artykuł ma na celu rozwiązanie dylematu: INT-GSM czy GSM-X? Aplikacja mobilna – będzie czy nie? W tym miejscu spotykamy największe niejasności. Centrale … Czytaj więcej »
Fenomen centrali INTEGRA 128-WRL – dawne dzieje?
Zadając pytanie przed rokiem 2018: którą centralę wybrać? Integrę 128-WRL czy zwykłą Integrę 128? Pewnie usłyszałbyś – „bierz WRL’kę”. Integra 128-WRL to taki „kombajn”, który oprócz znanych możliwości serii central Integra posiada również wbudowany moduł GSM/GPRS oraz moduł do urządzeń bezprzewodowych ABAX. To takie dwa wyróżniki tej centrali. Klient, który chciał do domu Integrę oraz … Czytaj więcej »
Nocny tryb uzbrojenia w centralach Perfecta.
Tryby uzbrojenia wydzielonych stref – Rzecz, którą wielu omija z daleka, a to jest funkcja „petarda”. Szczególnie dla użytkownika końcowego. Zapraszam do dalszej lektury.
Systemy alarmowe – Jak zminimalizować fałszywe alarmy (część 4)
Wszyscy chcielibyśmy, aby było ich jak najmniej. Jednak pracując w branży systemów alarmowych należy wiedzieć, że tzw. fałszywe alarmy są nieodłączoną częścią tego fachu. Czym są fałszywe alarmy? Nie ma oficjalnej definicji, ale możemy je określić jako alarmy, które nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Na przykład czujka ruchu przekazuje informacje, że jest ruch, a w rzeczywistości … Czytaj więcej »
Systemy alarmowe – rodzaje czujek (część 3)
Założeniem tej części jest opisanie sposobu działania czujek, które spotykamy w systemach alarmowych. Będzie trochę pojęć technicznych, ale mimo to opis będzie dążył w kierunku upraszczania pewnych skomplikowanych sformułowań. Celem nie jest więc wywód akademicki, a przybliżenie czytelnikowi rodzajów i sposobu funkcjonowania czujek. Czujka czy czujnik? Oto jest pytanie. Z mądrych źródeł (np. branżowe normy) … Czytaj więcej »
Systemy alarmowe – wstęp (część 1)
Rozpoczynamy serię kilku artykułów, które mają za zadanie wprowadzić czytelnika w świat systemów alarmowych. Poruszymy tutaj koncepcje, różne podejścia i warianty, ale bez podawania konkretnych rozwiązań sprzętowych. Chodzi o to, aby poznać specyfikę takich instalacji, a nie konkretny system danego producenta. Zapraszam! Część 1 – dobór systemu i wycena instalacji alarmowej System sygnalizacji włamania i … Czytaj więcej »
Systemy alarmowe – okablowanie (część 2)
Wszystko o okablowaniu w systemach alarmowych – niezbędna wiedza Kolejna część serii dotyczącej podstaw systemów alarmowych. Tym razem skupimy się na temacie okablowania do systemów alarmowych. W artykule postaram się odpowiedzieć na pytania: jaki rodzaj przewodów stosować? czy kolor poszczególnych żył ma znaczenie? czy skrętka jest dobra czy nie do systemów alarmowych? skrętka UTP „za … Czytaj więcej »