FAQ
Czy kamerę TV przemysłowej można podłączyć do zwykłego telewizora?
Tak, jeśli tylko telewizor posiada odpowiednie wejście VIDEO. We współczesnych telewizorach można je spotkać praktycznie w 100% urządzeń. Występuje jako wejście RCA (tzw. „czincz”) lub EURO („prostokąt”).
Co oznacza tryb pracy dzień / noc w kamerach?
Kamera posiada zdolność do automatycznego przełączenia się pomiędzy trybami kolor / czarno-biały. Funkcja D/N (dzień/noc) bada natężenie światła i w momencie przekroczenia pewnej granicy, kamera przełącza się w tryb czarno-biały, który jest dokładniejszy w nocy. Kamery bez trybu D/N nie mają możliwości przełączenia się w tryb czarno-biały a przez to nie są w stanie zwiększyć czułości w nocy.
Jakie warunki należy spełnić, aby możliwy był zdalny podgląd kamer przez internet?
Należy posiadać łącze internetowe, które posiada tzw. publiczny (widziany z zewnątrz) adres IP. Dobra wiadomość jest taka, że użytkownicy łącz typu ADSL (czyli np. użytkownicy Neostrady) posiadają właśnie publiczny adres IP. Kolejnym warunkiem będzie odpowiednie przekierowanie portów w routerze (urządzeniu sieciowym, które często domownicy wykorzystują do podziału internetu na kilka komputerów).
A co jeśli jesteśmy w sieci np. osiedlowej i nie posiadamy publicznego adresu IP? Jeszcze nic straconego ! Wielu dostawców usług internetowych oferuje taki adres za symboliczną opłatą. Można również dogadać się z administratorem sieci i ustawić przekierowanie kilku portów dla naszego zwykłego (prywatnego) adresu IP, na którym będzie rejestrator. Warto dodać, że zdalny podgląd obrazu z kamer jest możliwy zarówno w instalacjach analogowych jak i instalacjach z kamerami IP.
Jakie są różnice w budowie systemów monitoringu analogowych od systemów IP?
Systemy są podobne jeśli mowa o składzie elementów takiego systemu. W klasycznych instalacjach analogowych mamy do czynienia z rejestratorem cyfrowym z dyskiem twardym, kablem koncentrycznym, kamerami analogowymi i zasilaczem.
W instalacjach z kamerami sieciowymi IP jest podobnie. Również rejestrator cyfrowy (dostosowany do kamer IP) z dyskiem twardym, kabel skrętka, kamery IP oraz zasilacz. Tutaj należy podłączyć kamery do sieci LAN zamiast wprost do rejestratora. Więcej informacji o różnicach oraz niezbędna porcja wiedzy w dziale „Porady”.
Zapytaj specjalistę
Nie znalazłeś informacji która Cię interesuje? Napisz o tym do nas!