FAQ
Czy można wykupić dostęp PREMIUM na Wsparciu Montersi?
Konsument nie ma możliwości wykupienia dostępu do porad PREMIUM z dwóch powodów:
- Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, gdyż tak złożone zagadnienia wymagają dużej wiedzy i doświadczenia i nie powinny się nimi zajmować osoby nie posiadające odpowiednich uprawnień.
- Po drugie polityka naszej firmy jest ukierunkowana na wspieranie fachowców, a w szczególności tych którzy z nami współpracują.
Treści PREMIUM są mocno zaawansowane technicznie i mają na celu pomagać instalatorom w ich codziennej pracy. Warunkami pozyskania konta PREMIUM jest posiadanie zarejestrowanej firmy, która w statusie posiada usługi montażowe oraz wartość zrealizowanych zakupów w sklepie Montersi.pl na kwotę min 3000zł. netto.
Jak działa system ACCO-NET?
ACCO-NET to rozwinięcie dotychczasowego systemu ACCO. W skład kontroli dostępu ACCO-NET wchodzą m.in.:
- serwer ACCO (linuks Debian)
- centrale ACCO-NT
- znane kontrolery przejścia ACCO-KPxx
System ACCO-NET obsługuje do 65 000 użytkowników. Każda centrala ACCO-NT może obsługiwać do 255 kontrolerów przejść. Centrale komunikują się z serwerem za pomocą sieci ethernet. Dzięki temu system ACCO-NET to rozproszony system, który może zarządzać wieloma oddziałami firm nawet na całym świecie. Nie ma ograniczenia co do ilości central ACCO-NT. Jedynym ograniczeniem w rozbudowanie systemu to obsługa do 65000 użytkowników.
Jaka jest różnica pomiędzy modułami ETHM-1 a ETHM-2?
Moduł ETHM-1 obecnie figuruje pod nazwą ETHM-1 Plus (posiada rozszerzone możliwości). Różnica pomiędzy modułem serii „1” (ETHM-1, ETHM-1 Plus) a modułem serii „2” (ETHM-2) przedstawia się następująco:
ETHM-1, ETHM-1 Plus:
- ścisła współpraca z centralami VERSA/INTEGRA
- obsługa aplikacji mobilnych na smartfon/tablet
- powiadomienie e-mail (VERSA oraz INTEGRA Plus)
- zdalne programowanie centrali
- zdalne zarządzanie systemem alarmowym
ETHM-2:
- moduł uniwersalny z wejściami i wyjściami
- brak ścisłej współpracy z konkretnym rodzajem centrali
- powiadomienie e-mail (po naruszeniu wejść)
- sterowanie wyjściami modułu (nie centrali) przez np. www
- brak możliwości zdalnego zarządzania i konfigurowania centrali alarmowej
- brak obsługi aplikacji mobilnych
Z powyższego wynika, że w przypadku użytkowników, którzy chcą podłączyć system alarmowy VERSA / INTEGRA do sieci ethernet, najciekawszym i zdecydowanie najczęściej kupowanym jest moduł ETHM-1 Plus.
Jaka jest różnica pomiędzy modułami ETHM-1 a ETHM-1 Plus?
Moduł ETHM-1 nie jest już produkowany. ETHM-1 Plus działa identycznie jak ETHM-1, ale dodatkowo umożliwia on:
- realizację powiadomienia E-MAIL (centrale VERSA oraz INTEGRA Plus)
- współpracę z aplikacją mobilną VERSA Control
ETHM-1 Plus jest lepszym rozwiązaniem.
Czy centrala VERSA 10 działa z aplikacją VERSA Control?
VERSA Control to aplikacja na urządzenia przenośne (smartfony, tablety), która współpracuje ze wszystkimi centralami VERSA (5/10/15/Plus/IP). Centrale alarmowe VERSA Plus oraz VERSA IP posiadają wbudowany moduł ethernetowy, dlatego też mogą od razu współpracować z aplikacją VERSA Control.
W przypadku central VERSA 5, 10, 15, aby móc korzystać z aplikacji VERSA Control, należy zakupić moduł ethernetowy ETHM-1 Plus.
Czy moduł GSM mogę wykorzystać jako centralę alarmową?
Niektóre moduły GSM mogą pełnić funkcję centrali alarmowej. Przykładem będzie np. moduł MICRA firmy SATEL. Jest to moduł GSM (a nie jak się powszechnie mówi – centrala). MICRA to mały system do bardzo małych obiektów. Należy brać to pod uwagę.
Większość modułów GSM nie ma funkcji centrali alarmowej, natomiast czasami posiadają one funkcje blokady wejść. Ten mechanizm jest czasami stosowany jako imitacja działania centrali alarmowej. Nie polecamy takiego rozwiązania, ponieważ zawiera ono w sobie szereg wad, które nie są możliwe do usunięcia w takich prowizorycznych instalacjach.
Współczesne centrale alarmowe posiadają m.in.:
- wbudowaną pamięć zdarzeń (bardzo przydatna funkcja)
- konfigurację linii wejściowych parametrycznych
- możliwość ustalania czasów na wejście/wyjście itp.
To tylko przykładowe dane, jakie można spotkać w centralach alarmowych.
Karta SIM w module GSM nagle przestała działać. Dlaczego?
Przyczyn może być wiele. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy karta posiada środki na koncie (jeżeli to karta typu pre-paid). Można przełożyć kartę do telefonu komórkowego i upewnić się, czy karta nie działa również w telefonie.
Jeżeli karta nie działa w telefonie, możliwy jest scenariusz, w którym to operator zablokował daną kartę SIM (np. karta SIM została użyta w niedozwolonym urządzeniu, jakim jest moduł telemetryczny).
Jeżeli karta zadziała w telefonie, to należy upewnić się, że moduł GSM od alarmu działa poprawnie. Wykluczenie usterki modułu GSM da odpowiedź, że karta została zablokowana przez operatora do używania jej w urządzeniach telemetrycznych.
Urządzenia GSM do alarmu są traktowane jako urządzenia telemetryczne i operatorzy GSM dedykują do nich specjalne karty SIM.
Chcę pomalować pomieszczenie. Czy mogę otworzyć czujkę i ją ściągnąć na czas malowania?
W prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym systemie alarmowym, otwarcie dowolnego elementu instalacji (np. czujki ruchu) powinno wygenerować alarm sabotażowy – nawet wtedy, gdy system nie czuwa. Jeżeli czujka jest otwierana świadomie (np. w celu demontażu i pomalowania ściany) i chcemy uniknąć włączenia alarmu sabotażowego, należy wcześniej wejść w tryb serwisowy. Aby tego dokonać, należy posiadać właściwe hasło serwisowe dla tego obiektu (to nie to samo, co hasło użytkownika lub administratora). Hasło serwisowe posiada instalator danego systemu alarmowego.
Jaki przewód stosować do czujki otwarcia okna?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki przewód należy zastosować do tego typu czujki. Ze względu na to, że tego rodzaju elementy są pasywne (nie potrzeba ich zasilać w taki sposób, jak np. czujki ruchu), często okazuje się, że przewód dwużyłowy jest wystarczający (np. YTDY 2×0,5mm). W celu zwiększenia elastyczności instalacji, warto położyć przewód minimum 4-żyłowy, np. YTDY 4×0,5mm.
Jak często należy zmieniać baterię w czujkach bezprzewodowych?
Czujki bezprzewodowe najczęściej posiadają baterię w zestawie. Deklarowana przez producenta praca czujki na baterii wynosi najczęściej od 2 do 5 lat. W praktyce baterie często wystarczają na okres 2-3 lat. Na szczęście większość bezprzewodowych systemów alarmowych posiada funkcję, która poinformuje użytkownika, że należy zmienić baterię w konkretnym urządzeniu.
W przypadku awarii urządzeń zakupionych u Państwa, gdzie można je serwisować?
Niesprawne urządzenie / podzespół należy przesłać na adres serwisu firmy E-SYSTEM. Przed wysyłką polecamy skontaktować się telefonicznie/mailowo z pracownikami serwisu naszej firmy. Podpowiemy, jak najszybciej załatwić temat. Paczka powinna również zawierać:
- dokładny opis usterki
- kartą gwarancyjną
- dowód zakupu
Adres serwisu znajdą Państwo w dziale Kontakt.
Czy zakupione urządzenia mogę odebrać u Państwa, w siedzibie firmy?
Tak. W takim przypadku zapraszamy do naszego biura handlowego w Wolbromiu (szczegóły w dziale Kontakt).
Czy skupują Państwo używane podzespoły lub prowadzą komis urządzeń?
Nie. Ze względów bezpieczeństwa nie prowadzimy skupu żadnych używanych urządzeń. Sprzedajemy tylko nowe, oryginalne podzespoły.
Czy przyjmują Państwo zamówienia telefoniczne?
Tak, zamówienia telefoniczne przyjmujemy pod numerem telefonu 32 644 11 58 lub pod numerem infolinii 801 000 744. Zamówienia telefoniczne mogą składać konsumenci oraz firmy. Dodatkowo zamówienie można złożyć poprzez wiadomość e-mail lub poprzez sklep internetowy www.montersi.pl .
Czy słuchawką domofonową mogę sterować bramą?
Tak. Niektóre słuchawki domofonowe posiadają dodatkowe przyciski do dowolnego wykorzystania. Taki przycisk można podłączyć do automatyki bramowej/garażowej.
Czy kamerę TV przemysłowej można podłączyć do zwykłego telewizora?
Tak, jeśli tylko telewizor posiada odpowiednie wejście VIDEO. We współczesnych telewizorach można je spotkać praktycznie w 100% urządzeń. Występuje jako wejście RCA (tzw. „czincz”) lub EURO („prostokąt”).
Co oznacza tryb pracy dzień / noc w kamerach?
Kamera posiada zdolność do automatycznego przełączenia się pomiędzy trybami kolor / czarno-biały. Funkcja D/N (dzień/noc) bada natężenie światła i w momencie przekroczenia pewnej granicy, kamera przełącza się w tryb czarno-biały, który jest dokładniejszy w nocy. Kamery bez trybu D/N nie mają możliwości przełączenia się w tryb czarno-biały a przez to nie są w stanie zwiększyć czułości w nocy.
Jakie warunki należy spełnić, aby możliwy był zdalny podgląd kamer przez internet?
Należy posiadać łącze internetowe, które posiada tzw. publiczny (widziany z zewnątrz) adres IP. Dobra wiadomość jest taka, że użytkownicy łącz typu ADSL (czyli np. użytkownicy Neostrady) posiadają właśnie publiczny adres IP. Kolejnym warunkiem będzie odpowiednie przekierowanie portów w routerze (urządzeniu sieciowym, które często domownicy wykorzystują do podziału internetu na kilka komputerów).
A co jeśli jesteśmy w sieci np. osiedlowej i nie posiadamy publicznego adresu IP? Jeszcze nic straconego ! Wielu dostawców usług internetowych oferuje taki adres za symboliczną opłatą. Można również dogadać się z administratorem sieci i ustawić przekierowanie kilku portów dla naszego zwykłego (prywatnego) adresu IP, na którym będzie rejestrator. Warto dodać, że zdalny podgląd obrazu z kamer jest możliwy zarówno w instalacjach analogowych jak i instalacjach z kamerami IP.
Jakie są różnice w budowie systemów monitoringu analogowych od systemów IP?
Systemy są podobne jeśli mowa o składzie elementów takiego systemu. W klasycznych instalacjach analogowych mamy do czynienia z rejestratorem cyfrowym z dyskiem twardym, kablem koncentrycznym, kamerami analogowymi i zasilaczem.
W instalacjach z kamerami sieciowymi IP jest podobnie. Również rejestrator cyfrowy (dostosowany do kamer IP) z dyskiem twardym, kabel skrętka, kamery IP oraz zasilacz. Tutaj należy podłączyć kamery do sieci LAN zamiast wprost do rejestratora. Więcej informacji o różnicach oraz niezbędna porcja wiedzy w dziale „Porady”.
Czy mikroprocesorowe centrale alarmowe trzeba programować z komputera?
Nie. Wszystkie systemy można zaprogramować z manipulatora. Natomiast użycie specjalnego przewodu do programowania i programu komputerowego ułatwia i znacznie przyspiesza to zadanie.
Czy do uruchomienia systemu alarmowego potrzebne są specjalistyczne przyrządy?
W zasadzie nie. Dobrze jednak jest mieć najprostszy miernik, za pomocą którego można zmierzyć napięcie lub ciągłość obwodu (zwykły multimetr). Potrzebny będzie komputer przenośny (laptop), na którym będą zainstalowane programy do konfiguracji central alarmowych.
Czy alarm działa, jeśli zabraknie prądu?
Każdy system alarmowy powinien być wyposażony w podstawowe (sieć elektryczna) i rezerwowe (akumulator) źródło zasilania. W momencie braku napięcia 230V system automatycznie przechodzi na zasilanie rezerwowe. Po powrocie zasilania głównego – akumulator automatycznie się doładuje.
Chcę kupić u Państwa zestaw alarmowy. Czy będę potrafił go sam zamontować?
Posiadamy w ofercie gotowe zestawy alarmowe, które możemy zmodyfikować na życzenie klienta. Każdy system posiada instrukcję instalacji i programowania, która jest wydawana przez producenta. Aby samodzielnie zamontować system alarmowy, potrzebna jest podstawowa wiedza z elektryki/elektroniki oraz umiejętność obsługi komputera. Należy dokładnie zapoznać się z dostępną dokumentacją.
Jeśli nie czujesz się dobrze w sprawach elektrycznych, warto zlecić wykonanie prac sprawdzonemu instalatorowi. Będziesz miał pewność, że system zostanie zaprojektowany poprawnie. Dodatkowo zyskasz realne poczucie bezpieczeństwa.
Nasza firma organizuje szkolenia dotyczące m.in. instalacji i konfiguracji systemów alarmowych. W dziale „Szkolenia” można znaleźć więcej informacji.
Jak prowadzić przewody w systemie alarmowym? Od czujki do czujki, czy każdy przewód osobno do centrali?
W instalacji alarmowej należy prowadzić osobne przewody urządzeń do centrali alarmowej. Czyli w montowanym alarmie każdy element w systemie ma swój przewód prowadzący do centrali. Taka instalacja jest przejrzysta i profesjonalnie wykonana. Prowadzenie przewodu „od czujki do czujki” może być spotykane w nietypowych rozwiązaniach, np. podczas używania czujek adresowalnych. Są to jedna rzadkie przypadki.
Czy posiadacie w swojej ofercie alarmy, które można zastosować na bramie?
Posiadamy czujki magnetyczne (kontaktrony), bramowo-najazdowe przeznaczone do montażu w bramach garażowych, roletach wystawowych a także w bramach wjazdowych na posesje. Otwarcie bramy/wjazdu może być sygnalizowane przez tą czujkę do dowolnego systemu alarmowego.
Uruchomiłem system. Każde naruszenie czujki sygnalizuje dźwięki w klawiaturze. Dlaczego?
Domyślnie w systemie Integra jest włączona funkcja tzw. GONG. Naruszenie czujek powoduje generowanie dźwięków w manipulatorze. Jeśli instalator odpowiednio zaprogramował system, można wyłączyć (lub włączyć) tą funkcję, przytrzymując (ok. 3s) klawisz nr 8 na manipulatorze.
Instalator ma również możliwość globalnego wyłączenia gongu w manipulatorze (bez możliwości włączenia przez klienta). Tych ustawień dokonuje się w opcjach konfiguracyjnych manipulatora.
Co to jest CLIP w modułach GSM?
CLIP jest to sygnał dzwonienia. Moduły GSM z tą funkcją mogą zadzwonić pod wskazane numery powiadomienia. Nie wszystkie moduły będą natomiast w stanie przenieść komunikat głosowy (typu „Uwaga alarm w domu”). W takich modułach, po odebraniu telefonu od dzwoniącego alarmu – usłyszymy ciszę w słuchawce.
Jaki moduł GSM do mojego alarmu?
Większość sprzedawanych przez nas modułów GSM to moduły, które mogą pracować przy każdej centrali alarmowej. Są to moduły, których wyzwolenie następuje z wejść (podaniem lub zabraniem potencjału masy). Są jednak różnice w możliwościach tych modułów, dlatego w razie wątpliwości proponujemy kontakt z naszą kadrą. Doradzimy najbardziej odpowiedni moduł GSM do systemu.
Kupiłem czujkę odporną na ruch zwierząt. Dlaczego nie dostałem do niej uchwytu?
Niektóre czujki odporne na ruch zwierząt nie posiadają w zestawie uchwytów. Jest to spowodowane szczególnie sposobem wykrywania ruchu. Czujek tych nie powinno się pochylać – stąd brak takiego uchwytu.
Jakie czujki powinno się stosować w kotłowni?
Generalnie stosujemy zwykłe czujki ruchu PIR. Dla zapewnienia jednak lepszej odporności na powstawanie fałszywych alarmów, instalatorzy chętniej sięgają po czujki tzw. dualne. Czujka dualna posiada dwa detektory wykrywające ruch. Są to odpowiednio: podczerwień (PIR) oraz tor mikrofalowy (MW). Aby czujka zgłosiła naruszenie, oba tory muszą zadziałać. Takie czujki są odporne na przypadkowe zawirowania temperatur w pomieszczeniu (np. nagrzewający się piec, kocioł).
Dlaczego warto montować sygnalizator wewnętrzny?
Obecnie budowane obiekty posiadają dobrą izolację akustyczną. Stosowanie sygnalizatora tylko zewnętrznego może być niewystarczające, aby wewnątrz usłyszeć działającą syrenę. Sytuacja ma szczególne znaczenie wtedy, gdy w systemie istnieją również czujki np. czadu. Dobrze jest, kiedy domownik może być skutecznie powiadomiony o ewentualnym zagrożeniu.
Wewnętrzny sygnalizator stwarza również warunki, w których dokonywanie kradzieży staje się utrudnione (zbyt duże natężenie dźwięku).
Czy muszę wymieniać akumulator w centrali alarmowej?
Tak. Jest to element, który po upływie kilku (4, 5) lat traci swoje pierwotne właściwości. Dla bezpieczeństwa i „czystego sumienia” akumulator powinien być regularnie wymieniany.
Jeśli nie jest to przestrzegane, może okazać się, że niesprawny akumulator utrzyma system tylko przez kilka minut – lub wcale. Taki system nie gwarantuje żadnej ochrony.
Chciałbym połączyć kilka czujek szeregowo. Odradzono mi takie rozwiązanie. Dlaczego?
Każda czujka powinna mieć przydzielone osobne wejście w centrali alarmowej. W momencie wykrycia alarmu, centrala nie informuje, z której czujki pochodzi alarm, tylko z której linii (wejścia) ten alarm pochodzi. Jeśli podłączymy kilka czujek szeregowo pod jedno wejście centrali, to nie będziemy w stanie określić, w którym miejscu nastąpiło włamanie. Wszystkie czujki na danym wejściu będą widoczne jako jedne urządzenie.
Łączenie czujek w szeregu utrudnia również serwisowanie systemu. Jeśli np. jedna z czujek będzie wywoływać fałszywe alarmy, należy wtedy zbadać działanie wszystkich czujek podłączonych do danego wejścia. Znacznie to wydłuża obsługę i serwis systemu. Takie zabiegi są powszechnie nielubiane i uważane za mało profesjonalne. Połączenia tego rodzaju dokonujemy tylko w ostateczności.
Z ilu cyfr powinno składać się hasło w systemie alarmowym?
Hasło w systemach Satel powinno mieć 4-8 cyfr. Norma PN-EN 50131-1 dla stopnia 2 (Grade 2) mówi, że hasło musi składać się z minimum 5 cyfr.
Podłączam system alarmowy. Dlaczego manipulator sygnalizuje awarię?
Nowo instalowany system alarmowy, przy pierwszym uruchomieniu może zgłosić awarię. Jest to spowodowane tym, że w systemie nie ma ustawionej daty i godziny (co jest konieczne) oraz podłączony akumulator musi się doładować.
Należy ustawić poprawną datę i godzinę a następnie skasować informację o awariach (tzw. pamięć awarii). Ustawienie daty i godziny jest konieczne nawet wtedy, gdy w systemie pracuje tylko manipulator LED (bez wyświetlacza).
Jestem na etapie układania przewodów pod alarm. O czym pamiętać?
Warto pamiętać o poprowadzeniu instalacji do automatyki bramowej, garażowej, do rozdzielni elektrycznej itp. Podczas podłączania systemu alarmowego i jego konfiguracji, będzie można zrealizować automatykę sterowania bramami, oświetleniem. Jeśli na tą chwilę nie ma takich planów, to może za kilka lat okaże się to niezbędne. Okablowanie będziemy mieć już gotowe.
Jakie czujki można podłączyć do systemu alarmowego?
W zasadzie wszystkie, które posiadają parę styków NC, NC. Obecnie producenci czujek ruchu, dymu, zalania wodą, otwarcia itp. zawsze umieszczają w czujce styki NC.
Nie ma znaczenia producent czujki. Tzn. do centrali Satel można podłączać czujki Satel, ale można też podłączyć czujki Bosch, Siemens, DSC, Optex, Paradox itp.
Ilu żyłowy przewód do instalacji systemu alarmowego?
Nie ma określonych norm lub zasad, które to jednoznacznie definiują. W wielu przypadkach, 4 żyły są wystarczające. Warto trzymać się jednak niepisanej zasady, że im więcej żył – tym lepiej (i bezpieczniej, jeśli chodzi o rozbudowę). Najczęściej stosuje się przewód 6-żyłowy, np. YTDY 6×0,5mm. Czasami dla zwiększenia zapasu stosuje się przewód z 8-żyłami.
Czym się różni centrala VERSA od centrali INTEGRA?
Różnic jest wiele. Przede wszystkim Integra ma większe możliwości rozbudowy (większa ilość czujek). Do centrali Integra można dołożyć więcej urządzeń peryferyjnych (czytniki kart, ekspandery wejść/wyjść, moduły światłowodowe, konwertery RS232 itp.). Dodatkowo Integra posiada dwie funkcje logiczne (suma logiczna oraz iloczyn logiczny). Te funkcje pozwalają na stworzenie systemu inteligentnego sterowania budynkiem.
Centrale Versa są przeznaczone do małych i średnich obiektów (max. 30 czujek). Nie posiadają one możliwości budowy automatyki budynkowej, takiej jak w przypadku central Integra.
Czy mogę zamontować system samodzielnie, czy muszę zlecić to profesjonalnej firmie?
Od strony prawnej, nie ma przeciwwskazań do samodzielnego montażu systemu zabezpieczeń w swoim domu (pomijając kwestie podłączenia zasilania systemu do sieci 230V – należy mieć odpowiednie uprawnienia SEP). Jednak ze względu na złożoność zagadnień dotyczących poprawnej instalacji i późniejszej konfiguracji systemu, polecamy zlecić to zadanie firmie, która się w tym specjalizuje. Zyskujemy pewność, że system został wykonany zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Czy centrala alarmowa może sterować bramą garażową?
Tak. Szczególnie centrale alarmowe Versa oraz Integra umożliwiają sterowanie otwieraniem / zamykaniem automatyki bramowej / garażowej. Najczęściej należy zastosować przekaźnik elektromagnetyczny (np. AWZ510, AWZ514, RM85), który będzie pośredniczył pomiędzy centralą alarmową a centralą automatyki bramowej.
To, jakie będą możliwości sterowania zależy od zastosowanej centrali alarmowej i jej wyposażenia w dodatkowe urządzenia. Np. stosując centralę alarmową Integra oraz moduł sieciowy ETHM-1 Plus, możliwe będzie zdalne sterowanie bramą z telefonu komórkowego lub komputera.
Chcę zarządzać systemem poprzez telefon komórkowy. Co muszę wiedzieć?
Przede wszystkim, co rozumiemy poprzez zarządzanie systemem poprzez telefon? Czy mamy na myśli załączanie/wyłączanie czuwania ? Jeśli tak, to wystarczy moduł GSM z przynajmniej jednym wyjściem sterowalnym (patrz FAQ).
W przypadku chęci zarządzania całym systemem poprzez telefon, czyli załączanie/wyłączanie czuwania, sterowanie wyjściami, opcjami itp., należy zaopatrzyć się w specjalny moduł ETHM-1 Plus (współpraca tylko z centralami Integra i Versa – patrz FAQ).
Chcę zarządzać systemem alarmowym przez Internet. Jaką centralę wybrać?
W chwili obecnej, zarządzanie systemem alarmowym poprzez sieć Internet jest możliwe w przypadku central alarmowych Satel Integra oraz Satel Versa. Należy wtedy dokupić specjalny moduł ETHM-1 Plus.
W przypadku central Integra, systemem można zarządzać za pomocą programu DloadX, GuardX, przeglądarki internetowej oraz poprzez telefon komórkowy (aplikacje na Android, iOS, Symbian, Windows Mobile).
W przypadku central Versa, systemem można zarządzać jedynie za pomocą programu DloadX. Docelowo powstanie aplikacja na telefon (analogicznie jak w przypadku central Integra).
Chcę zamontować system z 7 czujkami ruchu. Jaką centralę wybrać? CA-10 czy Versa 10?
Zdecydowanie polecamy wybór centrali Versa 10. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim centrala Versa 10 razem z manipulatorem LCD jest nowoczesna, bardziej funkcjonalna i na dodatek tańsza. Należy również pamiętać, że docelowo seria central CA (czyli CA-5, CA-6 i CA-10) będzie wycofana z produkcji.
Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść centrali Versa jest to, że tą centralę można znacznie rozbudować o kolejne wejścia na czujki, moduły kart zbliżeniowych, moduły do zdalnego zarządzania (TCP/IP) itp. Ponadto centrale z rodziny Satel VERSA uzyskały 2 stopień wg normy PN-EN 50131-1. Centrala CA-10 nie posiada żadnego stopnia wg tej normy.
Chcę załączyć czuwanie alarmu za pomocą SMS. Jak to zrobić?
Należy posiadać moduł powiadomienia GSM, który posiada przynajmniej jedno wyjście zdalnie sterowane. Przykładem takich modułów będzie GPRS-T2 lub GPRS-T4 firmy Satel, GSM2 firmy Elmes oraz wszystkie moduły GSM firmy ROPAM. Moduł GPRS-T1 firmy Satel nie umożliwi takiego sterowania.
Jakie czujki dymu wybrać do alarmu?
Wybór czujki dymu do systemu alarmowego zależy od tego, gdzie czujka ma być instalowana. Do zastosowań domowych i biurowych polecamy bardzo dobry czujnik dymu i ciepła firmy Satel o symbolu TSD-1. Wykrywa on nie tylko dym, ale także wzrost temperatury, który towarzyszy rozwojowi pożaru. Urządzenie jest proste w montażu i podłącza się je do dowolnej centrali alarmowej.
Jaką centralę wybrać do małego systemu alarmowego (ok. 10 czujek)?
Do niewielkich systemów alarmowych polecamy centrale alarmowe serii Satel VERSA. W zależności od konfiguracji i modelu, centrale VERSA umożliwiają podłączenie od 5 do 30 czujek. Współpracują z klawiaturami LCD i LED oraz mają możliwość prostego sterowania wyjściami. Jeśli system alarmowy ma spełniać dodatkowe zadania (np. automatyka budynku) to zdecydowanie polecamy centrale rodziny Satel INTEGRA.
Chcę dobrze zabezpieczyć dom. Jakie czujki wybrać?
To trudne pytanie i nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Jeszcze do niedawna w alarmach domowych stosowano najczęściej tylko zwykłe czujki PIR. Obecnie coraz częściej stosuje się kombinację czujek PIR, czujek magnetycznych (kontaktronów) oraz czujek dualnych, np. Silver, Grey.
W celu optymalnego dobrania czujek należy dokonać wizji lokalnej na obiekcie. Większość firm instalatorskich oferuje darmową wycenę systemu na obiekcie. Możemy polecić dobrego instalatora z Państwa rejonu, który dokona wyceny.
Nie działa aplikacja „Micra Control”. Co robię źle?
Aby program Micra Control działał poprawnie, należy wcześniej w programie GPRS-SOFT skonfigurować wszystkie treści SMS’ów dla modułu Micra. Dopiero po ustaleniu treści i zapisaniu ich do modułu Micra, aplikacja będzie w stanie poprawnie komunikować się z modułem.
Wiadomości tekstowe, które należy uzupełnić to m.in. treść SMS dotyczące: załączenia, wyłączenia czuwania, sterowania wyjściami, blokowania wejść itp.
Jaki kabel użyć do manipulatora INT-TSI?
Zasada układania okablowania nie uległa zmianie. Wciąż podstawowym kablem jest kabel prosty (np. typ YTDY 6×0,5mm lub 8×0,5mm), czyli kabel identyczny jak do czujek i sygnalizatorów. Warto jednak zwrócić uwagę, że manipulatory INT-TSI posiadają gniazdo RJ-45. Służy ono do przyłączenia urządzenia do sieci ethernet. Urządzenie zyskuje wtedy wiele dodatkowych korzyści (podgląd z kamer IP, docelowo zdalna konfiguracja itp.). W związku z powyższym, rekomendujemy układanie dodatkowego kabla typu „skrętka” w miejsce, gdzie będzie instalowany potencjalny manipulator do obsługi systemu alarmowego.
Nawet, jeśli na dzień dzisiejszy nie jest planowany zakup nowoczesnego manipulatora INT-TSI, wcześniejsze ułożenie dodatkowej skrętki przygotuje nas na ewentualny zakup urządzenia w przyszłości. Proponujemy więc układanie dwóch kabli: YTDY oraz skrętki komputerowej.
Chciałbym rozpocząć zawodowo montowanie alarmów – czy szkolicie instalatorów?
Świetnie Pan trafił! Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach technicznych dotyczących systemów zabezpieczeń oraz automatyki do bram.
Od 2009 roku organizujemy cykliczne szkolenia – warsztaty dla bieżących oraz przyszłych instalatorów. W zależności od tematyki i stopnia trudności proponujemy następujące szkolenia:
- Podstawy systemów alarmowych – centrala SATEL CA-10
- Podstawy systemów alarmowych – centrale SATEL VERSA 5/10/15
- Zaawansowane systemy alarmowe – SATEL INTEGRA 24/32/64/128
- Bezprzewodowe systemy alarmowe SATEL ABAX
- Podstawy telewizji przemysłowej CCTV
- Telewizja przemysłowa CCTV IP
- Podstawy systemów KD ROGER
- Szkolenie z zakresu montażu automatyki do bram Nice
Aby zapisać się na szkolenie wystarczy wejść na stronę szkolenia alarmy lub szkolenia napędy Nice. Istnieje również możliwość zorganizowania szkolenia indywidualnego lub w grupach zorganizowanych.
Zapytaj specjalistę
Nie znalazłeś informacji która Cię interesuje? Napisz o tym do nas!