Porady
Czytnik MIFARE DESFire w manipulatorze INT-KSG2R – konfiguracja kart z tokenem szyfrującym
Stosowanie czytników kart Mifare/DESFire daje wysoki poziom bezpieczeństwa pod jednym warunkiem – karty muszą być odpowiednio zaprogramowane używając klucza szyfrującego. Dodanie powyższych kart do systemu bez zaprogramowania klucza szyfrującego sprawia, że poziom zabezpieczenia jest porównywalny z technologią UNIQUE, czyli delikatnie to określając – bez rewelacji. Co potrzebujemy? Oprócz spraw oczywistych takich jak centrala INTEGRA, manipulatora … Czytaj więcej »
Integracja kamer PIXIR z Satel Integra
Wykorzystanie kamer w systemach alarmowych przynosi wiele korzyści, ponieważ kamery te posiadają zaawansowaną analitykę, która umożliwia efektywne wykrywanie obiektów takich jak ludzie czy pojazdy. Zazwyczaj taką integrację realizujemy za pomocą wyjść fizycznych kamery bądź rejestratora, które łączymy bezpośrednio z centralą alarmową. W przypadku kamer PIXIR możliwa jest integracja z centralą Satel Integra za pośrednictwem sieci … Czytaj więcej »
Jakie funkcje pełnią partycje w centralach INTEGRA?
Każdy instalator konfigurując centralę Integra spotkał się z pojęciem „Partycja”, ale nie każdy miał okazje używać tego mechanizmu. A jest to sprawa, której warto się przyjrzeć – szczególnie, jeśli budynek wynajmują np. dwie niezależne firmy. Podział na strefy – rozwiązanie na każdy przypadek? Wyobraź sobie, że masz zabezpieczyć budynek, w którym pomieszczenia wynajmują dwie niezależne … Czytaj więcej »
Jak sterować oświetleniem w KNX (on/off) z centrali Integra? część 1
Czytasz właśnie pierwszy artykuł z cyklu o integracji systemu alarmowego Satel Integra z urządzeniami KNX. W tej części skupimy się na podstawowym zadaniu, jakim jest przygotowanie instalacji KNX oraz wstępne ustawienie projektu w programie ETS. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z systemami KNX, nie pomijaj tej części – jest ona kluczowa. Wymagania Potrzebujemy centralę alarmową … Czytaj więcej »
Nieoczywiste wykorzystanie manipulatora INT-TSH2
Manipulator INT-TSH2, to jeden z nowszych manipulatorów dotykowych firmy Satel. Wprawdzie nie jest to najbardziej funkcjonalna wersja w porównaniu z INT-TSI, ale jego możliwości pozwalają na wykonanie złożonej wizualizacji systemu alarmowego oraz co ciekawe automatyki budynkowej, która niekoniecznie musi być zrealizowana na centrali Integra. W tym artykule przedstawię kilka ciekawych funkcji, które mogą znaleźć zastosowanie … Czytaj więcej »
Jak podłączyć rolety do alarmu Integra?
W 2016 roku opublikowaliśmy artykuł prezentujący różne sposoby podłączenia silnika rolety do centrali Integra. Artykuł ten zdobył dużą popularność jednak nadal otrzymujemy wiele pytań dotyczących ilości żył, jaką powinien mieć przewód do rolety. Niniejszy krótki artykuł przedstawia schemat podłączenia od rozdzielnicy elektrycznej, przez puszkę instalacyjną, aż do silnika rolety. Założenia Nasze rozważania opieramy na poniższym … Czytaj więcej »
Wejścia IP, czyli jak utworzyć w Windows skrypt do sterowania wyjściami centrali Integra?
Inspiracją do napisania niniejszego artykułu był rzeczywisty przypadek, gdy potrzebowaliśmy szybkiego i łatwego sposobu, aby otwierać firmowy szlaban z dowolnego… komputera. Tak powstał pomysł na aplikację, która znajdzie się na pulpicie Windows u każdego pracownika. Jeżeli zaistnieje potrzeba otwarcia szlabanu (na przykład gdyby kamera nie była w stanie odczytać tablic rejestracyjnych), wystarczy kliknąć i aktywować … Czytaj więcej »
Jak sterować lamelami w żaluzjach? Możliwości konfiguracji w centralach Integra
Temat sterowania klasycznymi żaluzjami elektrycznymi został już omówiony w innym tekście, natomiast coraz częściej inwestorzy decydują się na żaluzje elektryczne z lamelami. Nie zawsze klient posiada właściwy sterownik z pilotami, czasami podłączenie takich żaluzji do systemu automatyki budynkowej jest rolą instalatora. O ile sterowanie żaluzjami z systemów typu Fibaro, Grenton, Loxone i tym podobnych nie … Czytaj więcej »
Jak skonfigurować wyjścia centrali do nadajnika agencji ochrony?
Znaczna część systemów alarmowych podłączana jest do nadajników agencji ochrony poprzez wyjścia centrali, które instalator konfiguruje (zgodnie z wytycznymi agencji), aby następnie agencja do tych wyjść podłączyła swój moduł (GSM/radiowy itp.). Jak prawidłowo konfigurować te wyjścia? O tym w dalszej części artykułu. Warto wiedzieć Istnieją inne (bardziej efektywne) metody połączenia central alarmowych ze stacjami monitorującymi … Czytaj więcej »
Jak tworzyć makropolecenia dla centrali Perfecta 64 M w manipulatorze INT-KSG2R?
Centrala Perfecta 64 M oprócz klasycznych manipulatorów PRF-LCD oraz PRF-LCD-WRL obsługuje również manipulatory serii INT-TSG2 (4.3″), INT-TSH2 (7″) oraz INT-KSG2R. To właśnie dla ostatniego zostanie przedstawiona konfiguracja makropoleceń mogących sterować wyjściami – zaczynając od konfiguracji wyjścia do sterowania bramą, poprzez utworzenie makropolecenia, aż do ustawienia wyświetlania wskaźnika otwarcia bramy na wygaszaczu manipulatora. Wstępne założenia Do … Czytaj więcej »
Asystent głosowy Google i Integra Control – jak sterować głosowo?
Sterowanie głosowe systemem alarmowym oraz automatyką budynkową to obecnie standard. Dostępne jest ono również w centralach Satel z rodziny Integra. Ten artykuł pokaże, jak krok po kroku wykonać taką integrację oraz jakie są warunki jej działania. Jak to działa? Żeby sterować głosowo, potrzeba przede wszystkim centrali alarmowej Integra, do której użytkownik ma dostęp poprzez aplikację … Czytaj więcej »
Czy stosowanie normy PN-EN 50131 jest dobrowolne?
Chociaż w tytule tekstu jest pytanie zamknięte, potrzebuje ono obszerniejszej odpowiedzi niż „tak” lub „nie”. Jest tutaj kilka aspektów wymagających wyjaśnienia. W artykule pod pojęciem „normy” należy rozumieć zbiór norm PN-EN 50131, które dotyczą systemów alarmowych. System dobrowolny W Polsce już od 1994 roku obowiązuje system normalizacji dobrowolnej, a nie system obligatoryjny. W poprzednim systemie … Czytaj więcej »
Jak obliczyć wymaganą pojemność akumulatora do alarmu?
Artykuł omawia, jak dobrać akumulator do systemu alarmowego, uwzględniając wytyczne z norm PN-EN 50131-1 (wymagania systemowe) oraz PN-EN 50131-6 (zasilanie). Wymagania systemowe Norma PN-EN 50131-1 dzieli systemy alarmowe na 4 stopnie (z ang. grade) – od 1 do 4. W sytuacji braku zasilania podstawowego (zwykle z transformatora), system powinien działać na zasilaniu rezerwowym (zazwyczaj zapewnianym … Czytaj więcej »
Błędny montaż baterii w centralach Integra. Jak nie utracić danych oraz haseł?
Błędny montaż baterii w centralach Integra: Jak uniknąć problemów z utratą danych użytkowników i haseł?
Czy do montażu alarmu potrzebne są specjalne uprawnienia?
Uwaga! Treść artykułu nie ma charakteru porady prawnej. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów, zachęcamy do kontaktu z kancelarią prawną oraz do przestudiowania oficjalnie dostępnych dokumentacji. Dużo zależy od tego, czy system alarmowy jest montowany w prywatnym domu jednorodzinnym, czy na przykład w obiekcie należącym do Narodowego Banku Polskiego. Dla pełnego zrozumienia zasad w branży instalatorskiej … Czytaj więcej »
PERFECTA i typy reakcji wejść alarmowych – przykłady zastosowań
Artykuł dokładnie wyjaśnia działanie poszczególnych typów reakcji wejść alarmowych, jakie można spotkać w centralach Satel serii Perfecta. Dowiesz się z niego także w jakich przypadkach stosować jakie typy wejść. Typ reakcji Typ reakcji – 0. Wej/Wyj W czasie na wyjście (wychodząc z budynku) można naruszać to wejście. W czasie na wejście (wracając do budynku) można … Czytaj więcej »
Integra – prosty sposób sterowania oświetleniem, ręcznie i przez czujnik zmierzchu
Założenie: oświetlenie ma włączać się zawsze w momencie, kiedy robi się ciemno, i wyłączać, kiedy jest jasno. Dodatkowo dostępna powinna być opcja sterowania tym oświetleniem na żądanie (on/off, aktywowana przez przycisk czy też z manipulatora, aplikacji itp.). Takie działanie można ustawić bez tworzenia funkcji logicznych. Wymagania sprzętowe Na potrzeby artykułu użyta została centrala alarmowa Integra … Czytaj więcej »
PRF-LCD-A2 – manipulator ABAX 2 z czytnikiem kart do centrali Perfecta?
Instalatorzy, którzy mieli okazję montować systemy alarmowe w oparciu o centralę Perfecta, prawdopodobnie wiedzą, że nie współpracuje ona z systemem ABAX 2 (po magistrali). Sytuacja jednak zmienia się w przypadku centrali PERFECTA 64 M. To rozwiązanie pojawiło się w marcu 2023 roku – centrala potrafi już komunikować się po magistrali z kontrolerami ABAX 2: ACU-220 … Czytaj więcej »
Jak skonfigurować czytnik kart w manipulatorach do central Integra?
Manipulatory przewodowe do central Integra o symbolu z dopiskiem „R” (Reader) mają wbudowany czytnik kart i breloków. Pracuje on na częstotliwości 125 kHz i obsługuje transpondery pasywne Unique. Przykładowy manipulator to INT-KLCDR-BL. Czytnik wbudowany jest także w bezprzewodowy manipulator serii INT-KWRL2. Jak włączyć obsługę czytnika? W manipulatorach przewodowych jest on domyślnie włączony. W manipulatorze bezprzewodowym … Czytaj więcej »
WIEGAND 26 w urządzeniach SATEL. Jak to skonfigurować?
Moduł Satel INT-R obsługuje czytniki kart serii CZ-EMM, ale potrafi również komunikować się z czytnikami firm trzecich. Wszystko to za sprawą prostego i popularnego protokołu Wiegand. Przykładowo można wykonać instalację opartą o centralę Satel Integra, przy której będą pracować czytniki firmy Roger (i nie tylko). Ten artykuł wytłumaczy, jak skonfigurować wykorzystane w takiej instalacji urządzenia … Czytaj więcej »