FAQ
Jaki obiektyw powinienem wybrać do kamery?
Do kamer kompaktowych można dokupić obiektywy typu CS ze stałą długością ogniskowej lub z regulowaną ogniskową. Obiektywy z regulowaną długością ogniskowej, mogą mieć również automatycznie sterowaną przysłonę, której wartość (ilość światła przepuszczanego do wnętrza kamery) automatycznie reguluje kamera. Są to obiektywy typu AutoIris. Kąt widzenia kamer kopułkowych i niektórych pozostałych, można regulować wymieniając cały obiektyw typu MINI. Więcej informacji na temat dobory właściwego obiektywu można znaleźć w dziale „Porady”.
Czym różni się kamera CMOS od CCD? Jaki rodzaj kamery jest lepszy?
Skróty CMOS i CCD oznaczają rodzaj przetwornika obrazu wykorzystywanego w kamerach.
W przetwornikach CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) światło pada na strukturę tranzystorów MOS i steruje ich bramkami. Każdy tranzystor jest pojedynczym sensorem (pikselem). Kamery CCTV wyposażone w przetworniki CMOS są tańsze. Gorzej reagują na szybkie zmiany oświetlenia. Atutem kamer CMOS jest jednak możliwość dużej miniaturyzacji. Obecnie większość kamer opartych jest właśnie o przetworniki CMOS.
Przetworniki CCD (Charged Coupled Device), zawierają w swej strukturze kondensatory, które magazynują energię elektryczną powstałą w skutek oświetlenia elementów fotoelektrycznych. Energia ta jest zliczana przez układ elektroniczny, a jej ilość odpowiada natężeniu światła. Pobrane dane z każdego piksela są obrabiane i w ten sposób powstaje obraz telewizyjny. Przetworniki CCD cechują się bardzo wysoką czułością oraz bardzo dobrą jakością uzyskiwanego obrazu. Lepiej też znoszą szybkie zmiany oświetlenia.
Dlaczego kamera nie współpracuje z oświetlaczem podczerwieni?
Taka kamera posiada zamontowany na stałe filtr podczerwieni, którego zadaniem jest powstrzymanie światła podczerwonego padającego na przetwornik kamery. Wbrew pozorom jest to filtr, który niesie korzyść, ponieważ światło podczerwone padając na przetwornik powodowałoby pogorszenie (przekłamanie) kolorów w obrazie.
Jeśli w projektowanym systemie przewidziano użycie oświetlaczy podczerwieni, należy zastosować kamery z tzw. mechanicznie przesuwanym filtrem podczerwieni. W ciągu dnia filtr jest zamknięty i nie przepuszcza światła podczerwonego, natomiast w przypadku ściemnienia się, filtr automatycznie się przesuwa i umożliwia obserwację otoczenia z użyciem oświetlacza podczerwieni IR.
Co oznacza tryb pracy dzień / noc w kamerach?
Kamera posiada zdolność do automatycznego przełączenia się pomiędzy trybami kolor / czarno-biały. Funkcja D/N (dzień/noc) bada natężenie światła i w momencie przekroczenia pewnej granicy, kamera przełącza się w tryb czarno-biały, który jest dokładniejszy w nocy. Kamery bez trybu D/N nie mają możliwości przełączenia się w tryb czarno-biały a przez to nie są w stanie zwiększyć czułości w nocy.
Jak podłączyć kilka kamer IP do rejestratora IP NVR?
Rejestratory kamer sieciowych (rejestratory IP / NVR) nie posiadają klasycznych wejść BNC na kamery analogowe. Najczęściej posiadają jedno złącze sieciowe RJ-45 do przechwytywania obrazu z takich kamer. Jak zatem podłączyć kilka kamer IP pod jedno gniazdo RJ45 w rejestratorze? Oczywiście fizycznie nie jest to możliwe, należy po prostu zastosować switch sieciowy. Dobrze by było, aby taki switch był urządzeniem obsługującym PoE (zasilanie po skrętce) oraz posiadał interfejsy 1 Gb.
Nie da się ukryć, że sprawne montowanie i konfiguracja systemów telewizji przemysłowej opartych na urządzeniach IP jest możliwe tylko wtedy, kiedy rozumie się zagadnienia związane z tematyką sieci komputerowych. Takie systemy można porównać do klasycznych sieci komputerowych, gdzie kamery IP stanowią komputery w sieci, a rejestrator NVR jest serwerem sieciowym.
Zasilanie typu PoE w kamerach IP. Do czego służy?
Obecnie większość kamer IP oprócz tradycyjnego zasilania napięciem stałym 12V, posiada możliwość zasilania urządzenia poprzez tzw. PoE (Power over Ethernet, standard IEEE 802.3af ). Oznacza to, że standardowa skrętka komputerowa, oprócz transmisji danych, dostarcza zasilanie do urządzeń. Tym sposobem, aby podłączyć kamerę do sieci internetowej, wystarczy jeden kabel skrętka (nie ma potrzeby prowadzić osobno kabla sygnałowego i kabla zasilającego). Należy pamiętać o tym, że urządzenia sieciowe takie jak np. switche muszą być przystosowane do obsługi PoE.
Zapytaj specjalistę
Nie znalazłeś informacji która Cię interesuje? Napisz o tym do nas!