Które szkolenie z systemów alarmowych wybrać?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Perfecta IP – jak skonfigurować moduł ethernet?
Integracja z centralą INTEGRA – generator sumy kontrolnej dla protokołu integracji
GSM w centralach PERFECTA- jak zrealizować powiadamianie głosowe AUDIO?
Podstawowa konfiguracja Hikvision HeatPro – poznaj możliwości kamery Hikvision
Asocjacje – programowanie Walli Controller z pominięciem centrali FIBARO HC3
W związku z dużą liczbą zapytań, które szkolenie z zakresu systemów alarmowych jest najbardziej odpowiednie, postanowiliśmy streścić przebieg poszczególnych szkoleń. Mamy nadzieję, że opisy tych warsztatów pozwolą dokonać właściwego dla siebie wyboru. Jeśli jednak jest coś, czego tutaj nie opisaliśmy a wydaje się być dla Państwa istotne, zapraszamy do kontaktu z nami drogą telefoniczną lub mailową.
Kierując się zasadą „od ogółu do szczegółu”, najpierw zostaną opisane cechy wspólne szkoleń praktycznych dotyczące systemów alarmowych. Później przyjdzie czas na opis poszczególnych szkoleń.
Co się dzieje na szkoleniach…
Każde szkolenie z systemów alarmowych jest szkoleniem praktycznym. Podczas naszej sesji warsztatowej, uczestnicy mają do dyspozycji (każdy z osobna) pakiet poszczególnych urządzeń z zakresu danego szkolenia oraz laptopa z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem.
Urządzenia zamontowane są na specjalnie zaprojektowanych przez nas płytach – są to wygodne i kompletne zestawy dydaktyczne. Szkolenia rozpoczynają się zazwyczaj o godzinie 9:00 w ustalony z góry dzień i prowadzone są w grupach do 8 osób. Na kilka dni przed szkoleniem, pracownicy z naszej kadry dzwonią do Państwa z przypomnieniem o szkoleniu i potwierdzeniem przybycia.
Pierwsza godzina szkolenia to wstęp teoretyczny, który łagodnie wprowadza uczestników w świat elektronicznych systemów zabezpieczeń. W zależności o złożoności szkolenia, omawiane są odpowiednie tematy. Takie wprowadzenie pozwala się wczuć w tematykę szkolenia. Po wprowadzeniu następuje 10-minutowa przerwa kawowa, po której rozpoczynamy część praktyczną.
Każdy samodzielnie podłącza wszystkie elementy systemu alarmowego, które ma dostępne na tablicy. W przypadku wątpliwości i pytań, cały czas prowadzący warsztaty udziela pomocy.
Kolejną częścią etapu praktycznego jest uruchomienie systemów i rozpoczęcie procedury programowania central alarmowych. Pierwsze wstępne programowanie odbywa się bez komputerów, a jedynie z samych manipulatorów. To tylko chwila i następnie podłączamy komputery. Uważamy, że takie podejście pozwala na zdobycie odpowiedniego wyczucia w obsłudze systemu z manipulatorów. Często okazuje się to niezbędne. Dalsza konfiguracja systemu odbywa się tylko przy użyciu komputerów.
W międzyczasie robimy jeszcze 2-3 krótkie przerwy oraz około godziny 13:00 organizujemy dłuższą przerwę obiadową. Na koniec szkolenia wręczamy imienne certyfikaty, potwierdzające udział w naszym szkoleniu.
Szkolenie podstawowe z central Satel Versa
Na szkoleniu tym staramy się umówić podstawy dotyczące central SATEL serii VERSA. Początkowo szkolenie to było dedykowane dla osób, które miały wcześniej styczność z innymi systemami alarmowymi (np. CA-10). Doświadczenie jednak pokazało, że duża liczba osób zapisując się na to szkolenie nie miała wiedzy z podstaw systemów alarmowych. W związku z czym przeorganizowaliśmy szkolenie z SATEL VERSA w taki sposób, aby były również poruszane najbardziej podstawowe kwestie.
Centrale z rodziny SATEL VERSA posiadają kilka bardzo ciekawych możliwości, które odbiegają od standardowych funkcji centrali alarmowej. Są małymi sterownikami automatyki domowej, umożliwiając np. obsługę bram garażowych lub sterowanie oświetleniem.
Uczestnicy zobaczą również „krok po kroku” konfigurację jednego z najbardziej popularnych na rynku modułu powiadomienia GSM – GPRS-A.
Szkolenie z central VERSA to ciekawa porcja wiedzy o alarmach. Wiele urządzeń dodatkowych takich jak czytniki kart zbliżeniowych, ekspandery wejść / wyjść itp. są identyczne jak w przypadku central SATEL INTEGRA.
Szkolenie podstawowe z central SATEL PERFECTA
W 2017 roku uruchomiliśmy nową pozycję szkoleniową z central Satel Perfecta. To szkolenie również jest dedykowane dla początkujących instalatorów, którzy dopiero wchodzą w świat systemów alarmowych.
W związku z tym, że dysponujemy centralami Perfecta 16-WRL, każdy uczestnik pozna nie tylko podstawowe kwestie związane z konfiguracją centrali, ale również przećwiczymy tematy związane z systemem bezprzewodowym (piloty, manipulatory bezprzewodowe). Dodatkowo z racji wbudowanego modułu GSM/GPRS uczestnicy warsztatów wykonają jego pełną konfigurację, tj. powiadomienie SMS/CLIP, sterowanie SMS, zdalne programowanie centrali oraz obsługa centrali z aplikacji mobilnej Perfecta Control.
To szkolenie to czas pełen praktycznych przykładów i szczególnie polecamy ten warsztat, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z systemami alarmowymi.
Szkolenie zaawansowane z central Satel Integra
Ze względu na dość obszerną tematykę, szkolenie z central SATEL INTEGRA jest podzielone na 3 dni. Najczęściej występuje w formie 3-dniowych seminariów (3 dni z rzędu), jednak może się odbyć jako 3 osobne dni w odstępach 1-2 tygodni. Kurs z systemów INTEGRA jest dedykowany dla osób, które miały już styczność z systemami alarmowymi.
Każdy dzień ma swój program, ale jeżeli będzie potrzeba zmiany kolejności lub konieczność omówienia innych kwestii, będziemy dopasowywać się na bieżąco. Na tym szkoleniu nie omawiamy podstaw, typów czujek, zasad ich rozmieszczania itp. Realizowane są natomiast zaawansowane funkcje i możliwości centrali alarmowej. Zaczynamy od prostego alarmu po rozbudowany system sterowania. Do dyspozycji mamy scenariusze takie jak sterowanie oświetleniem, automatyką bramową czy roletami okiennymi.
W ostatnim dniu szkolenia pokazujemy możliwość zdalnego zarządzania (telefon, komputer, internet) systemem alarmowym przy użyciu modułu ETHM-1 Plus oraz darmowej aplikacji Integra Control.
Zdobyta wiedza na tym szkoleniu pozwoli na podjęcie się bardziej złożonych tematów. Umożliwi udział w inwestycjach, na których można dużo zarobić, ale które wymagają jednocześnie dużej wiedzy.
Podsumowanie
Jesteśmy przekonani, że powyższe opisy naszych sesji warsztatowych dały pewien właściwy obraz tego, co i na którym szkoleniu można się dowiedzieć. Dla zorganizowanych grup ludzi (np. dla firm) możemy zorganizować szkolenie indywidualne w siedzibie naszej firmy. Aby być fachowcem, trzeba się nieustannie szkolić i praktykować zdobywaną wiedzę. Naszym zadaniem jest pomóc Państwu w stawaniu się ekspertami tej dziedziny.
Powiązane produkty
ETHM-1 Plus Moduł ethernetowy
- Rodzaj: Moduł Ethernetowy
- Współpraca: INTEGRA, VERSA
- Program serwisowy: DLOADX
- Program do obsługi: Integra Control, GuardX
GPRS-T4 Moduł monitoringu GPRS/SMS
- Ilość numerów powiadomień: 4
- Ilość numerów sterujących: 64
- Ilość wejść: 8
- Ilość wyjść: 4
- Wyjścia sterujące: TAK
- Zdalna konfiguracja: GPRS
- Monitoring: GPRS, SMS, CLIP
- Konfiguracja: GPRS-SOFT
- Zasilanie: 12 V
CA-10 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 8
- Max ilość wejść: 16
- Strefy: 4
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 2
- Max ilość wyjść: 6
- Timery: 4
- Pamięć zdarzeń: 255
- Max ilość użytkowników: 32
- Wydajność zasilacza: 2 A
- Napięcie zasilania: 18 V AC
- Pobór prądu (płyta): 95 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
VERSA 15 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 15
- Max ilość wejść: 30
- Strefy: 2
- Wyjścia wysokoprądowe: 2
- Wyjścia niskoprądowe: 2
- Max ilość wyjść: 12
- Timery: 4
- Pamięć zdarzeń: 2047
- Max ilość użytkowników: 30
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 128-WRL Centrala alarmowa, GSM, ABAX
- Ilość wejść: 8
- Max ilość wejść: 128
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 2
- Wyjścia niskoprądowe: 6
- Max ilość wyjść: 128
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 21503
- Max ilość użytkowników: 240
- Wydajność zasilacza: 2 A
- Napięcie zasilania: 18 V AC
- Pobór prądu (płyta): 120 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Komunikator: GPRS/GSM
- Zdalne sterowanie: SMS
- Certyfikat EN50131: Grade 2