Porady
Porada nr 0447

Czy te urządzenia są kompatybilne? Czyli o tym, czym jest natywna komunikacja.

Czy te urządzenia są kompatybilne? Czyli o tym, czym jest natywna komunikacja.

Kontakt

Znacie Blachę?
Oczywiście nie chodzi tu o Roberta Więckiewicza z serialu Odwróceni, ale o naszego firmowego kolegę. Jakiś czas temu przyszedł do mnie i zapytał:

Darek, Perfecta 16 nie jest kompatybilna z ABAX’em, prawda?

To był moment, w którym stwierdziłem, że muszę napisać ten artykuł. Ale nie będzie on dokładnie o centrali Perfecta 16 i o systemie ABAX (2), a o pewnych koncepcjach i sposobach połączenia różnych urządzeń, które widzimy w naszej branży.

Wróćmy zatem do pytania naszego Blachy:

Jest to kompatybilne czy nie?

Niestety odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Gdybyśmy takie pytanie wrzucili na grupy dyskusyjne w sieci, to zapewniam Cię, że ludzie by się podzielili w tej kwestii.

Istnieją dwie odpowiedzi: tak i nie. Najlepsze jest to, że obie są poprawne:

  • Tak, ponieważ istnieje kontroler systemu ABAX2 o nazwie ACU-220 i posiada on zestaw złącz, a konkretniej wejścia/wyjścia ogólnego przeznaczenia. Można więc zalogować czujkę ruchu do kontrolera i następnie tak go skonfigurować, że wykrycie ruchu przez czujkę uruchomi w kontrolerze jedno z wyjść (wyjście zwierane jest do masy). Takie wyjście można podłączyć pod wejście centrali Perfecta 16 (np. Z6) i ustawić jako NO/NC. W ten sposób możemy powiedzieć, że czujkę systemu bezprzewodowego ABAX2 z powodzeniem powiązaliśmy z centralą Perfecta 16.
  • Nie, ponieważ centrala Perfecta 16 nie obsługuje kontrolera ACU-220 (ani ACU-280) po magistrali. Te kontrolery są obsługiwane po magistrali tylko w przypadku central serii Integra, Versa oraz centrali Perfecta 64 M.

Ktoś mógłby teraz powiedzieć: A co mnie to interesuje, czy działa po magistrali czy nie? Ważne, że w ogóle działa.

Warto w tym miejscu zastanowić się co to dla nas oznacza w praktyce, że dane urządzenia komunikują się po magistrali. Jak wiesz, magistrala w urządzeniach Satel to dwa zaciski: CLK (sygnał zegarowy) i DTA (sygnał danych). Po tych zaledwie dwóch skromnych żyłach odbywa się cała komunikacja. Jeżeli podłączymy kontroler ACU-220 do centrali Integra poprzez magistralę, to przy użyciu tylko tych dwóch złącz centrala dowie się o stanie wszystkich 48 czujek (tyle maksymalnie może obsłużyć kontroler). Czy tylko stan czujek? Zdecydowanie nie. Ogólnie kontroler przekaże następujące informacje na temat czujek bezprzewodowych do niego zalogowanych:

  • czy czujka widzi ruch czy nie?
  • czy czujka zgłasza sabotaż?
  • jaka jest kondycja baterii w danej czujce?
  • jaki jest zasięg danej czujki (ogólnie, jakość łącza)?

Dodatkowo, centrala również może powiedzieć kilka słów do czujek za pomocą kontrolera (czyli komunikacja występuje w dwóch kierunkach). Centrala (za pośrednictwem kontrolera ABAX2) może wysłać do urządzeń informacje:

  • czy system czuwa czy nie?
  • jaką czułość powinna mieć dana czujka?
  • o tym, że jest nowy firmware do czujki i może wgrać takie oprogramowanie

Zwróć uwagę, na jak wielu płaszczyznach zachodzi dialog pomiędzy kontrolerem a centralą. I to wciąż tylko przy użyciu dwóch złącz magistrali: CLK i DTA. To jest chyba ten moment, żeby nazwać to po imieniu:

Takie połączenie możemy określić jako natywna komunikacja.

Zdaję sobie sprawę z tego, że takiego określenia nie znajdziemy w dokumentacji kontrolera czy centrali alarmowej, ale mimo to taki rodzaj połączenia możemy nazywać natywnym.

Co to w ogóle oznacza, że urządzenia komunikują się natywnie?

Natywny oznacza „rodzimy”. W naszym przypadku chodzi o coś najbardziej dopasowanego, najbardziej efektywnego. O coś, co jest najbardziej domyślną formą komunikacji. Ta efektywność polega na tym, że urządzenia rozumieją się bardzo dobrze (centrala i kontroler). Znają swoje bolączki, potrafią rozmawiać jak „swój ze swoim”.

Zapomnijmy jednak na chwilę o natywnej komunikacji i wróćmy do połączenia kontrolera ACU-220 z centralą alarmową przy użyciu fizycznych wejść i wyjść, które dostępne są w tym kontrolerze. Wiemy już, że to też działa. Ale wyjście kontrolera informujące o stanie czujki już nie będzie w stanie przesłać informacji na temat słabej baterii w tej czujce. Dlaczego? Bo już ma konkretną funkcję – wystawia masę tylko wtedy, kiedy czujka widzi ruch. Jeżeli chcesz, aby centrala dowiedziała się o słabej baterii w czujce, to w kontrolerze ACU-220 jest specjale złącze o nazwie „LBA” (znaczenie: Low battery). Jeżeli którakolwiek z 48 zalogowanych czujek do kontrolera powie: „hej! moja bateria się kończy i szykuj się na jej wymianę”, to wyjście LBA wystawi masę. Ale nie będziemy po tym w stanie określić, o którą czujkę dokładnie chodzi. Trzeba w tym przypadku logować się do kontrolera przez specjalny program (i przewód) i tam sprawdzać, o którą czujkę chodzi. Zapomnij o tym, żeby manipulator centrali wskazał ten fakt albo żebyś dowiedział się w sms’ie/aplikacji mobilnej jaka to czujka… to nie komunikacja natywna.

Porzućmy informację o słabej baterii. Załóżmy, że do naszego kontrolera zalogowanych jest 48 bezprzewodowych czujek ruchu. Niestety nie jesteśmy w stanie podłączyć 48 wyjść tego modułu (każde informowałoby o ruchu z jednej wybranej czujki) do 48 wejść centrali z prostego powodu.

Kontroler ACU-220 nie posiada 48 wyjść. A ile?

ACU-220Kontroler ACU-220 posiada tylko 8 wyjść. Czyli nasze 48 czujek ma do dyspozycji tylko 8 wyjść i z tym musimy sobie jakiś poradzić. Można przykładowo pogrupować czujki i wychodzi na to, że 6 czujek może uruchamiać jedno wspólne wyjście (48 czujek / 8 wyjść = 6, czyli dokładnie 6 czujek przypada na 1 wyjście). Nie jest to jednak eleganckie rozwiązanie. Ale nawet gdyby kontroler miał 48 fizycznych wyjść i chciałbyś to podłączyć pod 48 wejść fizycznych systemu alarmowego to też nie byłoby to tanie. Musiałbyś kupić wiele ekspanderów wejść do centrali (koszty) i użyć sporej ilości przewodów (oraz sporo pracy).

Czy już czujesz, dlaczego pomimo tego, że „można” niekoniecznie oznacza, że „warto”? Takie zabiegi w branży często określane są jako tzw. „rzeźba”. Czyli niby działa, ale nie jest to zgodne ze sztuką.

Inne przykłady, gdzie mamy do czynienia z natywną komunikacją i komunikacją na drodze wejść/wyjść

Moduł ETHM-1 Plus komunikuje się natywnie z centralą Integra. Nie ma on zestawu wejść/wyjść, więc nawet nie ma szans tutaj popełnić błędu i podłączyć go w taki sposób. Istnieje natomiast moduł ETHM-2, który zwykle klienci zamawiają przez pomyłkę. Ten moduł nie ma złącz magistralnych, tj. nie ma zacisków CLK, DTA. Ma tylko zestaw wejść/wyjść uniwersalnego przeznaczenia. Jeżeli więc nie ma magistrali, to oznacza, że nie jest w stanie skomunikować się natywnie z jakąkolwiek centralą. Aplikacja mobilna Integra Control czy zdalny dostęp przez DloadX do centrali… nie ma szans. Jakby to miało się odbywać, skoro moduł nie ma takiego interfejsu, aby pobierać dane z centrali alarmowej (tj. nie ma magistrali)?

Kilka przykładów, od abstrakcyjnego zaczynając

Czy aplikacja mobilna Perfecta Control do centrali  Perfecta 16 może sterować procesem wytwarzania Coca-Coli?

Celowo napisałem „sterować”, ponieważ takiego określenia często używa się w naszej branży. I tutaj znów odpowiedź brzmi: tak i nie.

  • Tak, ponieważ centrala może uruchomić swoje wyjście niskoprądowe, do którego podłączony jest przekaźnik. Ten przekaźnik następnie zwiera przycisk przy taśmie produkcyjnej, która rozpoczyna produkcję napoju.
  • Nie, ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować procesu przy tej produkcji. Perfecta nie jest urządzeniem, które zostało zaprojektowane do tego celu i nie potrafi w sposób efektywny dbać o taki proces.

Zdaję sobie sprawę z tego, że powyższy przykład jest mocno „odklejony”, ale celowo poruszyłem taki przypadek. Ma on na celu pokazać, że słowo „sterowanie” może w każdym z nas rysować inny obraz tego, czym dokładnie jest to sterowanie. Wracając jednak do bardziej przyziemnego przykładu, zobaczmy jak to wygląda z roletami.

Czy centrala Perfecta 16 potrafi sterować roletami?

  • Tak, ponieważ posiada wyjścia, która mogą być niezależne sterowane przez użytkownika przy użyciu np. aplikacji mobilnej lub manipulatora.
  • Nie, ponieważ jej wyjścia i charakterystyka pracy nie zostały zoptymalizowane pod kątem sterowania rolet. Inaczej: istnieje ryzyko, że centrala uruchomi oba wyjścia jednocześnie (silnik w górę / silnik w dół) co może prowadzić do uszkodzenia silnika rolety. Dodatkowo, w aplikacji mobilnej Perfecta Control wyjścia nie są grupowane w żaden przyjazny dla rolet sposób. Taka możliwość natomiast występuje w centralach np. serii Integra.

Jeżeli podłączysz więc rolety do centrali Perfecta 16, to:

  • z uwagi na to, że Perfecta 16 dysponuje maksymalnie 12 wyjściami fizycznymi (po podłączeniu ekspandera), możesz podłączyć maksymalnie 6 silników roletowych (każdy silnik sterowany jest przez 2 wyjścia). Ale… zwykle chcesz podłączyć jeszcze przynajmniej jeden sygnalizator, dlatego zamiast 6 rolet, pozostanie maksymalnie 5.
  • nie ma żadnych predefiniowanych funkcji dla rolet (np. sterowanie rolet wraz z załączeniem/wyłączeniem dozoru w strefie)
  • nie ma żadnego zabezpieczenia logicznego przed jednoczesnym uruchomieniem obu wyjść (góra/dół)
  • brak optymalizacji w wyświetlaniu wyjść sterujących po stronie np. aplikacji mobilnej

Te wszystkie powyższe funkcjonalności dostępne są w centralach serii Integra (będąc w temacie produktów firmy Satel). Możemy uznać, że Integra ma natywnie zaimplementowaną obsługę rolet. To jest po prostu jedna z jej cech. Zobaczmy jeszcze jeden przypadek.

Czy moduł GPRS-A daje aplikację mobilną do centrali np. Integra, Versa?

Zacznę od tego, że ten moduł nie ma możliwości podłączenia po magistrali do centrali alarmowej. Odpowiedź brzmi następująco:

  • Tak, ponieważ do modułu dedykowana jest aplikacja GX Control, która może w podstawowym zakresie sterować modułem GPRS-A, a ten z kolei może poprzez złącza wejść/wyjść sterować podstawowymi funkcjami centrali alarmowej.
  • Nie, ponieważ zachodzi tutaj podstawowa komunikacja. Nie mamy wglądu w użytkowników systemu Integra, pamięć zdarzeń, awarie, stan poszczególnych (wszystkich) wejść i wyjść, nie możemy zmieniać godzin pracy timera centrali alarmowej ani sterować pracą termostatów w Integrze (itd.). Aplikacja do Integry to Integra Control, natomiast aplikacja GX Control to aplikacja do modułu GPRS-A  (i kilku innych) i pokazuje stan modułu, a nie stan centrali.

Aplikacja Integra Control komunikuje się z centralą natywnie, a GX Control nie.

podsumowanie

Jak widzisz, wiele urządzeń można podłączać między sobą, ale to nie oznacza, że wyciągniesz z nich wszystkie funkcjonalności. Często ograniczy się to tylko do podstawowych możliwości urządzenia. Jeżeli chcesz, żeby coś działało „na 100% możliwości”, zwykle musi być to natywna komunikacja (łączność) i staraj się właśnie takie rozwiązania stosować.  Po tym artykule już powinieneś wiedzieć, że odpowiedź wcale nie musi być taka jednoznaczna, jeżeli ktoś zada ogólne pytanie:

Hej, a czy te urządzenia razem zadziałają?

Oceń poradę: